9 mesiacov od otvorenia Nemocnice Bory: Dá sa to moderne aj ľudsky zároveň

Za deväť mesiacov prevádzky prešla Nemocnica Bory cestou plnou výziev, dosiahla významné úspechy a od marca 2023 reprezentuje najmodernejšie medicínske pracovisko na Slovensku. Nemocnica Bory bola dokončená nielen v stanovenom termíne a rozpočte, ale predovšetkým sa nám podarilo vytvoriť z nej živý, pulzujúci organizmus poskytujúci zdravotnú starostlivosť na najvyššej úrovni.

Čísla, ktoré hovoria za všetko

Aby sme dnes pacientom dokázali poskytovať špikovú zdravotnú starostlivosť, najprv bolo potrebné podstúpiť náročný a postupný proces, s ktorým sme všetci nadobudli unikátnu skúsenosť vytvorenia nového medicínskeho zariadenia na zelenej lúke. Bola to vôbec prvá takáto skúsenosť na Slovensku v sektore zdravotníctva.

Počas deviatich mesiacov už bolo v Nemocnici Bory ošetrených už viac ako 25 tisíc pacientov, hospitalizovaných viac ako 4 tisíc pacientov, urgentný príjem navštívilo viac ako 6 tisíc ľudí a ambulancie evidujú cez 84 tisíc návštev. O ich zdravie a komfort sa dnes v nemocnici stará už 1200 profesionálov – hrdinov bielom. Tím lekárov a sestier s otváraním nových pracovísk posilňujeme. Celkovo bude v novej nemocnici pracovať až 1500 zamestnancov.

Na svet sme privítali viac ako 800 bábätiek

Pôrodnica v Nemocnici Bory predstavuje špičku v oblasti materskej a neonatálnej starostlivosti. S 8 modernými pôrodnými izbami v hotelovom štandarde, komplexnou starostlivosťou o mamičky a novorodencov, a tímom skúsených odborníkov, nastavila pôrodnica nový štandard v starostlivosti o ženy a ich bábätká. S približne 3500 pôrodmi ročne a moderným prístupom k dojčeniu a bonding-u je pôrodnica výnimočná nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

Starostlivosť o budúce mamičky začína už pri ambulantnej individuálnej starostlivosti, konzultáciou pôrodného plánu, skupinovými či individuálnymi predpôrodnými kurzami. Mamička tak vie, čo ju čaká a dokáže sa na príchod bábätka výborne pripraviť.

Pôrodnica na Boroch je zároveň prvou na Slovensku, v ktorej je mamička predčasne narodeného alebo rizikového novorodenca po celý čas pri ňom, čo má zásadný vplyv na jeho skoršie uzdravenie.

Od otvorenia pôrodnice sa v Nemocnici Bory narodilo už viac ako 700 bábätiek – 380 dievčatiek a 388 chlapčekov.

Novú úroveň starostlivosti poskytuje aj ortopedické pracovisko

Veľkou pýchou Nemocnice Bory je Ortopedické pracovisko, ktoré prináša revolučné metódy v liečbe a starostlivosti o pacientov. S unikátnymi technológiami a prístupmi ako je robotická chirurgia, 3D tlač ortopedických pomôcok a implantátov či pokrokové revízne operácie predstavuje budúcnosť ortopedickej starostlivosti.

Ortopédia je jeden z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich medicínskych odborov. Aj preto sa práve v tomto obore čoraz častejšie začína využívať robotická chirurgia. Ortopédom v Nemocnici Bory asistuje napríklad pri výmene kolenného kĺbu robot. Ide o  modernú robotickú technológiu ROSA (Robotic Orthopaedic Surgery Assistant),  ktorý pacientom prináša nielen zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti, ale aj subjektívnej spokojnosti, ktorá je po operácii kolena rádovo najnižšia v porovnaní s ostatnými náročnými ortopedickými operáciami.

Technológia umožňuje operáciu kolena pre daného pacienta v najvyššej možnej miere personalizovať a zákrok naplánovať podľa individuálnej osi a uloženia končatiny, ktorá je jedinečná pre každého pacienta.  Dosiaľ takéto informácie nebolo možné získať žiadnou zobrazovacou metódou. Vďaka robotu ROSA vie operatér vykonať veľmi presné rezy a na základe nepretržitých intraoperačných dát sa počas operácie objektívnejšie rozhodovať.

Vízia do budúcna

Nastavené ciele v budúcom roku sú ambiciózne. Nemocnica Bory chce dospieť k plnej kapacite a ošetriť až 40 000 pacientov ročne, pričom bude klásť veľký dôraz na kontinuálne zlepšovanie procesov a zvyšovanie úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Nemocnica Bory je príkladom toho, ako by malo vyzerať poskytovanie starostlivosti v 21. storočí – efektívne, inovatívne a s dôrazom na ľudský prístup k pacientom.

O tom, ako s nám za 9 mesiacov podarilo rozbehnúť nemocnicu na zelenej lúke či o plánoch do budúcna sa dozviete aj v našom Penta Podcaste, ktorého hosťom bol CEO Penta Hospitals International a zároveň aj riaditeľ nemocnice Bory – Peter Lednický.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.