Pôrodnica novej generácie Nemocnice Bory

Najmodernejšia pôrodnica na Slovensku je súčasťou interdisciplinárnej starostlivosti Programu Žena a dieťa v Nemocnici Bory. Zdravotná starostlivosť sa v rámci tohto programu zameriava na budúce mamičky v období tehotenstva, pôrodu a obdobia po pôrode. Hlavnou víziou pôrodnice je mamičkám a novorodencom ponúknuť komplexnú starostlivosť, individuálny prístup a maximálnu bezpečnosť. Starostlivosť o novorodencov v novej nemocnici je poskytovaná v súlade s najnovšími poznatkami lekárskej vedy a ošetrovateľstva a podľa aktuálnych odporúčaní medicíny založenej na dôkazoch.

Príprava na pôrod

Cesta mamičky do pôrodnice Bory sa začína mesiace pred pôrodnom, v rámci ambulantnej starostlivosti počas tehotenstva. Súčasťou starostlivosti je sledovanie priebehu tehotenstva a monitoring vývoja plodu.

Budúce mamičky, ktoré sa rozhodli pre pôrod v Nemocnici Bory, tu môžu absolvovať aj predpôrodné kurzy. Počas nich sa naučia všetko o pôrode a predpôrodnej príprave. Neonatologická sestra ich pripraví aj na obdobie tesne po pôrode a počas hospitalizácie.

Pôrodnica Nemocnice Bory

Pôrodnica disponuje ôsmimi pôrodnými izbami v hotelovom štandarde. Pôrodné izby sú vybavené ako plnohodnotná pôrodná sála, vďaka čomu budúca mamička rodí priamo v svojej izbe a nemusí sa tak presúvať do inej miestnosti. Aby pôrod pre rodičku prebiehal čo najpríjemnejšie, na uvoľnenie a upokojenie môže využiť napríklad hudbu, aromaterapiu i masáž.

V tesnej blízkosti pôrodných izieb sa nachádzajú aj dve sekčné sály, z ktorých jedna je vždy pripravená pre prípad, ak by pri pôrode nastali nečakané komplikácie, kvôli ktorým by lekár musel pôrod uskutočniť cisárskym rezom.

Po pôrode zotrváva mamička v pôrodnej izbe až do takzvaného bondingu, teda prvého kontaktu s jej bábätkom. Bonding prispieva k lepšej popôrodnej adaptácii novorodenca, vytvára priestor pre začiatok úspešného dojčenia a je dôležitý pre zdravý psychický a fyzický vývin dieťaťa. Čo najskôr, ak to dovoľuje zdravotný stav matky a dieťaťa, v nemocnici podporujeme dojčenie. Vďaka dojčeniu sa dieťatko osídli baktériami matky, ktoré sú aj v materskom mlieku, a tak sa zaistí vytváranie obranyschopnosti organizmu. Na novorodeneckom oddelení je pre mamičky k dispozícii aj vyškolený personál, ktorý pomôže mamičke so správnym spôsobom dojčenia.

Oddelenie šestonedelia

Pri optimálnom zdravotnom stave mamičky a novorodenca sa po pár hodinách od pôrodu presúvajú na oddelenie šestonedelia. Ich pobyt tu prebieha rovnako v jednolôžkovej pacientskej izbe hotelového typu. Samozrejmosťou je vlastná kúpeľňa aj rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu, ktorá môže prenocovať pri mamičke. Na oddelení šestonedelia je mamička s dieťatkom vyšetrená neonatoligickými sestrami a pôrodnými asistentami. Prebieha tu aj takzvaný „rooming-in“. To znamená, že bábätko je po celý čas v postieľke pri mame, čo upevňuje ich puto.

Novorodenecká JIS

Nemocnica Bory dosponuje aj novorodeneckou JIS-kou, kde bábätku, ktoré sa narodilo predčasne prípadne s komplikáciami, lekári a sestry poskytnú špecializovanú starostlivosť. Oddelenie je schopné postarať sa o 18 novorodencov. Mamička je po celý čas pobytu na novorodeneckej JIS pri bábätku, čo je na Slovensku úplnou raritou a ide o prvé pracovisko s takouto možnosťou. Mamička sa môže zároveň podieľať na jeho ošetrovaní spolu so sestrou a je prítomná aj pri lekárskych vizitách a vyšetreniach.

Špičkový tím odborníkov

V pôrodnici novej generácie plánujeme vykonávať približne 3500 pôrodov ročne, pod dohľadom špičkového tímu odborníkov.

Klinický úsek Žena a dieťa vedie Doc. MUDr Mikuláš Redecha, PhD., ktorý viac ako 16 rokov pôsobil v nemocniciach v Čechách aj na Slovensku. Svoje skúsenosti nabral aj vo Fínsku, Estónsku, USA či v Ženve. Jeho víziou je vybudovať špičkové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, ktoré sa svojimi výsledkami bude môcť porovnávať s najlepšími pracoviskami v Európe aj mimo nej.

Primárom Pôrodnice Bory je MUDr. Marián Križko, PhD., ktorý počas svojho doterajšieho pôsobenia pracoval v tíme, ktorý sa venoval komplexnej prenatálnej diagnostike vrodených vývojových chýb plodu až po invazívne vnútromaternicové výkony. Jeho ambíciou je v krátkom čase vybudovať Centrum fetálnej medicíny, ktoré na Slovensku chýba.

Tím pôrodnice Nemocnice Bory tvoria ďalej aj:

  • Vanda Tuxhorn – Klinická líderka novorodeneckého oddelenia
  • Lucia Martečíková – Vedúca pôrodná asistentka
  • Irena Dobišová – Zastupujúca primárka neonatológie
  • Katarína Mičuchová – Vedúca sestra
  • Alexandra Gajerová – Vedúca sestra pre šestonedelie a rizikovú graviditu

V Nemocnici Bory majú nezastupiteľnú úlohu v rámci starostlivosti o tehotné ženy a mamičky aj pôrodné asistentky. Starajú sa o tehotnú ženu po fyzickej aj psychickej stránke. Okrem toho, že vedú predpôrodné prípravy a samotný pôrod, mamičkám sa venujú aj po pôrode. Pomáhajú im v rámci prvého dojčenia a starostlivosti o dieťa, a taktiež môžu robiť návštevnú službu doma po pôrode.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.