Nemocnica Bory otvára dialyzačné pracovisko

Pacienti s ochorením obličiek môžu dostávať dialyzačnú liečbu na novootvorenom modernom pracovisku v Nemocnici Bory.

Spustenie moderného pracoviska dialýzy

V Nemocnici Bory sme po necelom roku od otvorenia spustili už aj posledné pracovisko. Pacienti s ochorením obličiek môžu dostávať dialyzačnú liečbu na novootvorenom modernom pracovisku Dialýzy v Nemocnici Bory.

Pracovisko dialýzy ponúka:

  • kvalitnú starostlivosť,
  • kvalifikovaný personál,
  • rodinný prístup k pacientom,
  • ale aj výhodnú dostupnosť pre mnohých pacientov zo západnej časti Bratislavy a Záhoria.

V plnej prevádzke dokáže za jeden deň dialyzačnú liečbu podstúpiť až 50 pacientov v neustálej prevádzke.

„Po menej ako jednom roku spúšťame posledné pracovisko Nemocnice Bory. Dialyzačné pracovisko otvárame síce ako posledné, ale určite nie je menej dôležité. Pri tomto pracovisku je veľmi dôležité, aby sa pacient cítil čo najlepšie. Takéto prostredie sme sa snažili vytvoriť aj v Nemocnici Bory. Od otvorenia sme v ambulanciách nemocnice vyšetrili skoro 63 tisíc ambulantných pacientov, hospitalizovali sme cez 5 600 pacientov a v Pôrodnici Bory sme pomohli na svet 1 000 deťom. Chcem poďakovať každému jednému zamestnancovi, vďaka ktorému sa podarilo rozbehnúť najmodernejšiu nemocnicu na Slovensku,“ uviedol Peter Lednický, generálny riaditeľ Penta Hospitals International.  

Čo je dialýza

Dialýza je proces, ktorý nahrádza činnosť obličiek tým, že odstraňuje odpadové látky, nadbytočnú tekutinu a elektrolyty z tela. Dialyzačný stacionár je špecializované pracovisko, ktoré sa zaoberá liečbou pacientov s pokročilým obličkovým zlyhaním, čiže liečbou pacientov, u ktorých obličky už neplnia svoju funkciu v dostatočnej miere. Je to pre mnohých pacientov s pokročilým obličkovým ochorením kľúčové zariadenie a poskytuje životne dôležitú liečbu spolu s komplexnou starostlivosťou.

„Dialýza je život zachraňujúci zákrok pre pacientov s výrazne zníženou funkciou obličiek alebo s obličkami, ktoré prestali pracovať úplne. Som úprimné rád, že sme toto pracovisko spustili už aj v Nemocnici Bory. Ochorenia tohto typu môžu byť pre pacientov veľmi náročné, preto sa snažím spolu s mojím tímom  vytvoriť čo najpriateľskejšie prostredie, v ktorom sa pacienti budú cítiť komfortne. Ja, aj môj tím sa snažíme o rodinný prístup k pacientom a o vytváranie vzájomnej dôvery medzi sebou,“ povedal Ľubomír Polaščín, lekár špecialista v oblasti nefrológie.

Prečo si vybrať dialyzačný stacionár v Nemocnici Bory?

Výber konkrétneho dialyzačného stacionára je dôležitým rozhodnutím pre pacienta so zlyhávaním obličiek a je ovplyvnený mnohými faktormi. Jednou z výhod dialyzačného pracoviska je, že sa nachádza priamo v Nemocnici Bory, avšak má samostatný vstup zvonka. To znamená, že pacient nebude ohrozený rôznymi chorobami, ale zároveň bude mať v prípade potreby okamžitú zdravotnú pomoc. 

Náš tím zdravotníkov je pripravený poskytnúť pacientom komplexnú zdravotnú starostlivosť. Ak je to možné, pacient je informovaný a pripravený aj na možnú transplantáciu obličiek. Súčasťou dialyzačného pracoviska v Nemocnici Bory sú aj diskusie o ďalšom postupe liečby, vrátane možností ako je domáca dialýza. 

Pacienti sú pravidelne vzdelávaní a poučení o svojej chorobe, dialýze, výžive, potrebe prípadnej úpravy diétnych opatrení, liekoch, úpravách liečebného režimu a iných súvisiacich témach. Pacientom v Nemocnici Bory môže byť poskytnutá psychologická podpora alebo poradenstvo v spolupráci s ostatnými odborníkmi. Povzbudzujeme ich k aktívnej účasti na svojej liečbe a rozhodovacom procese a k vytváraniu podporných skupín.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.