Zisk investujeme do zlepšovania zdravotníctva

Našim dlhodobým cieľom je prinášať kvalitné, dostupné a efektívne zdravotníctvo. Preto sme do zlepšovania slovenského zdravotníctva k dnešnému dňu investovali už stovky miliónov eur.

Za 15 rokov pôsobenia v zdravotníctve, sme sa stali lídrom v inováciách, modernizácii a skvalitňovaní zdravotnej starostlivosti. Vďaka súkromným investíciám Penty tak dnes majú pacienti prístup k moderným nemocniciam, skúseným odborníkom a k špičkovej zdravotnej starostlivosti.

Výstavba najmodernejšej nemocnice na Slovensku

Posledná koncová nemocnica v Bratislave bola dokončená pred desiatkami rokov. Onedlho bude funkciu koncovej nemocnice spĺňať Nemocnica novej generácie Bory, ktorá vyrastá v mestskej štvrti Bory. Najmodernejšia nemocnica na Slovensku bude poskytovať bezplatnú zdravotnú starostlivosť, ktorá bude hradená z verejného zdravotného poistenia a bude dostupná pre pacientov s najťažšími diagnózami z celého Slovenska.

Nemocnica bude disponovať 14 špičkovými operačnými sálami, urgentným príjmom novej generácie, ôsmymi pôrodnými izbami, robotickou prípravovňou liekov, moderným rádiodiagnostickým vybavením či jednolôžkovým štandardom izieb. V nemocnici zároveň plánujeme aplikovať inovatívne liečebné postupy a princípy liečivého prostredia.

Do výstavby Nemocnice Bory investujeme viac ako 240 miliónov eur v Bratislave tak po rokoch pribudne zdravotnícke zariadenie na európskej úrovni hodné 21. storočia.

Nová nemocnica v Michalovciach

Vedeli ste, že v Michalovciach sme postavili prvú všeobecnú nemocnicu na Slovensku za posledných 30 rokov?

Nemocnica novej generácie Michalovce, ktorá bola dokončená v roku 2017, funguje podľa najmodernejších zahraničných štandardov a je dostupná bezplatne pre všetkých pacientov bez rozdielu. V nemocnici sa nachádza 8 moderných operačných sál, prevažne jednolôžkové izby, pôrodné izby novej generácie či onkologický pavilón. Kapacita nemocnice dosahuje viac ako 400 lôžok.

Vďaka skvelému tímu odborníkov, špičkovému medicínskemu vybaveniu a moderným liečebným postupom sa michalovská nemocnica stala nadregionálnym centrom pre pacientov z celého východného Slovenska. Pacienti tak dnes už nemusia cestovať za komplexnou zdravotnou starostlivosťou do Košíc alebo Prešova. Zároveň sa na samotné vyšetrenia čaká kratšie.

Bez súkromnej investície Penty v hodnote viac ako 40 miliónov eur by výstavba Nemocnice novej generácie Michalovce nebola možná.

 

Rekonštrukcia a modernizácia nemocníc

Desiatky našich nemocníc, polikliník a oddelení prechádzajú rozsiahlou rekonštrukciou a modernizáciou. Nedôstojné podmienky, vŕzgajúce postele, chýbajúce zázemie či plesnivé steny sa tak stávajú minulosťou. Okrem investícií do rekonštrukcií spoločných priestorov, ambulancií a pacientskych izieb investujeme aj do nákupu špičkového medicínskeho vybavenia, vďaka ktorému dokážeme pacienta diagnostikovať a následne liečiť omnoho skôr. Rekonštrukcie a modernizácie, ktoré si dodnes vyžiadali desiatky miliónov eur, zásadne prispievajú k celkovému komfortu ako pacientov, tak aj personálu.

Pôrodnice novej generácie

Našou ambíciou je poskytnúť mamičkám a novorodencom čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, a preto naše pôrodnice ponúkajú komplexné služby a špičkovú popôrodnú starostlivosť, vrátane špecializovanej starostlivosti o predčasne narodených novorodencov.

Klasické pôrodné sály v našich nemocniciach postupne nahrádzajú pôrodné izby novej generácie, v ktorých je vytvorené komfortné rodinné a intímne prostredie. Tu po príchode do nemocnice strávia pacientky v pokoji a pod dohľadom nemocničného personálu celý pôrod. Izby mamičiek sú zariadené funkčne, vo vysokom štandarde a s možnosťou ubytovania blízkej osoby.

Vďaka investíciám do nových pôrodníc sa nám podarilo zabezpečiť vysoký štandard kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre mamičku a bábätko, čo potvrdzuje aj fakt, že naše pôrodnice sa v rebríčku najlepších pôrodníc pravidelne objavujú na popredných priečkach.

Kvalitná liečba onkologických pacientov

Každoročne na Slovensku pribudne viac ako 30 000 onkologických pacientov. Pre ich úplné vyliečenie je kľúčová včasná diagnostika a moderná liečba.

Preto sme v našich nemocniciach vybudovali špičkové onkologické a onkogynekologické oddelenia, v ktorých dokážeme odhaliť nádorové ochorenia o niekoľko mesiacov skôr a pacientovi nasadiť včasnú liečbu, čím sa výrazne zvyšujú jeho šance na úplne vyliečenie. Zároveň využívame najmodernejšie prístroje, ktoré nielen odhalia nádorové ochorenia skôr, ale dokážu ich liečiť s väčšou presnosťou, čím sa minimalizuje riziko poškodenia zdravých tkanív.

V Banskej Bystrici sa nám podarilo vybudovať mammárne centrum, ktoré sa zaoberá komplexnou diagnostikou a liečbou nádorových a iných ochorení prsníka. V centre ročne diagnostikujeme až 15 000 pacientiek a pacientov. Pracovisko v Banskej Bystrici je zároveň jediným slovenským mammárnym centrom, ktoré je členom medzinárodnej siete Breast Centres Network.

Špecializované onkogynekologické centrum je súčasťou aj michalovskej nemocnice Svet zdravia, ktorá sa vďaka svojej unikátnej koncepcii dokáže o pacientky s nádorovým ochorením prsníka postarať v celom procese liečby. Všetky dôležité pracoviská od operačných sál, laboratórií, oddelenia nukleárnej medicíny, ultrazvuku, mamografu a magnetickej rezonancie sa nadchádzajú blízko seba, čo výrazne šetrí čas a skvalitňuje celý proces liečby.

 

Umelá inteligencia, ktorá pomáha zachraňovať životy

Až 50% liečiteľných odvrátiteľných úmrtí pripadá na srdcovocievne a mozgovocievne choroby, akými sú napríklad infarkt alebo porážka. Aby sme prispeli k znižovaniu miery odvrátiteľných úmrtí, v našich nemocniciach využívame najmodernejšie technológie, ktoré pomáhajú našim lekárom pri diagnostike a liečbe srdcovocievnych a mozgovocievnych ochorení.

Príkladom takejto technológie je aj umelá inteligencia Brainomix, ktorú naši lekári využívajú pri záchrane pacientov s porážkou, kedy je kľúčovým faktorom pri záchrane života čas. Systém eStroke od spoločnosti Brainomix pomáha určiť rozsah poškodenia mozgu, na základe čoho dokážu lekári poskytnúť pacientovi rýchlu a adresnú liečbu už do 25 minút. Tým sa u pacientov radikálne zvyšujú šance na úplne vyliečenie bez trvalých následkov a to aj u tých, u ktorých liečba v ére pred týmto prístrojom nebola možná.

Moderné technológie, ktoré znižujú odvrátiteľné úmrtia

Ochorenia srdca a obehovej sústavy patria medzi najsmrteľnejšie civilizačné ochorenia. Na Slovensku na tieto ochorenia umrie každý mesiac približne 2 500 ľudí. Mnohým pacientom by pritom vedeli pomôcť špecialisti z najmodernejších medicínskych odborov, akým je aj intervenčná rádiológia. Našim dlhodobým cieľom je znižovať mieru odvrátiteľných úmrtí, v čom nám pomáhajú aj moderné technológie. Tie umožňujú ošetriť viac pacientov za kratší čas.  Zároveň sa zvyšuje úspešnosť týchto zákrokov.

V nemocnici CINRE preto napríklad pri operáciách srdca využívame unikátny prístroj ARTIS icono, ktorého pohyblivé rameno sníma počas zákroku operované miesto. Keďže prístroj patrí k špičke v zobrazovacích technológiách, lekárom umožňuje sledovať celý zákrok na virtuálnom obraze. Kvalita obrazu je úplne zásadná, pretože je jediným „vodítkom v tme“, ktorým sa lekár počas zákroku riadi. Lepší a kvalitnejší obraz znamená otvorenie nových možností operačných postupov, a samozrejme, aj rýchlejší a bezpečnejší priebeh doterajších operačných výkonov.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.