Nemocnica Bory bude v rámci onkologického programu poskytovať všeobecnú starostlivosť o onkologických pacientov. Zároveň sa chce stať aj koncovým pracoviskom pre liečbu niektorých typov karcinómov, predovšetkým nádorov pečene, žlčových ciest, pankreasu, prostaty, nervového systému či prsníka. Onkologický program bude zahŕňať všetky základné druhy onkologickej liečby, čiže chirurgiu, rádioterapiu a chemoterapiu.
Presnejšia diagnostika u onkologických pacientov
SOMATOM go.Sim je najnovšia generácia CT simulátora od spoločnosti Siemens Healthineers, ktorý bude v Nemocnici Bory. Ako jediný na trhu má integrovaný laserový systém priamo v gantry samotného zariadenia. To umožní priame ovládanie CT prístroja prostredníctvom mobilného tabletu.
Integrácie laserového systému pomôže hlavne pri diagnostike onkologických pacientov. Počas vyšetrenia onkologického pacienta na CT prístroji je zároveň možná presná lokalizácia nádorom napadnutého miesta. Práve integrovaný laser umožní veľmi presné označenie bodov na tele pacienta pre následnú rádioterapiu.
Vďaka tejto inovácii je proces rádioterapie a ožarovania lepšie cielený a predchádza sa nežiaducemu ožiareniu zdravého tkaniva pacienta. Inovatívne technológie v Nemocnici Bory umožnia našim lekárom pracovať efektívnejšie. Taktiež položia základy pre najlepšiu možnú liečbu pacienta hneď v úvode plánovania liečby rádioterapiou.
Najmodernejšie zariadenia nukleárnej medicíny, ktoré odhalia aj začínajúce metastázy
Starostlivosť o onkologických pacientov zabezpečia na pracovisku nukleárnej medicíny najmodernejšie zariadenia Symbia Intevo a Biograph Vision od spoločnosti Siemens Healthineers. Ide o hybridné CT prístroje, ktoré sú kombinované s inou modalitou – PET/CT a SPECT-CT.
SPECT vyšetrovacia metóda v nukleárnej medicíne je založená na snímaní žiarenia vychádzajúceho z tela z rádiofarmaka, ktoré je podané pacientovi vnútrožilne alebo inhalačne. Vďaka tomu sa získa trojrozmerný obraz vyšetrovanej časti tela. Pri hybridnom zobrazovaní je súčasne uskutočnené aj CT vyšetrenie. Kombinované vyšetrenie umožňuje lepšie priestorové zobrazenie nálezu, využívajúce senzitivitu SPECT vyšetrení a špecifickosť CT vyšetrení.
Na rozdiel od RTG alebo klasického CT je možné vidieť pomocou SPECT/CT:
- skoré začínajúce metastázy,
- skryté či únavové zlomeniny alebo
- začínajúce zápaly kostí.
Výhodou SPECT/CT je spojenie scintigrafického vyšetrenia SPECT s nízko dávkovým CT vyšetrením, ktoré umožňuje lepšiu lokalizáciu a diagnostiku patologického ložiska.
Symbia Intevo Excel je najmodernejší prístroj s najvyššou senzitivitou na trhu
Toto zariadenie spája výhody metód nukleárnej medicíny a rádiodiagnostických metód. Prístroj je vybavený moderným hardvérom a softvérom pre najmodernejšiu diagnostiku a zníženie radiačnej záťaže. Prístroj sa bude využívať:
- pri onkologickej diagnostike, ale aj
- v diagnostike urologických a ortopedických ochorení,
- traumatických zmien a
- v neurológii.
Výhoda pre pacienta je v tom, že na jedinom prístroji absolvuje dve vyšetrenia, ktoré umožnia presnú diagnostiku.
Prístroj Symbia Intevo Excel a konkrétne jeho SPECT časť – gamakamera, je pre niektoré ochorenia nenahraditeľnou diagnostickou metódou. Kľúčový je napríklad pri špeciálnych endokrinných nádoroch, ktoré sa môžu najčastejšie vyskytovať v oblasti tenkého čreva, pankreasu alebo žalúdka.
Revolučný prístroj v oblasti diagnostického zobrazovania – Biograph Vision 450
Prístroj je vybavený najmodernejším hardvérom a softvérom s dôrazom na precízne zobrazenie umožňujúce excelentnú diagnostickú spoľahlivosť pri nízkej radiačnej záťaži pacienta. Vďaka mimoriadnej kvalite zobrazenia a mimoriadne vysokej rozlišovacej schopnosti je možné na prístroji zaznamenať aj nádorové ložiská v tých najrannejších štádiách.
Výsledkom toho sú:
- vyššie šance na úplné vyliečenie onkologického pacienta,
- menej náročná liečba pre onkologických pacientov a
- možnosť kontroly účinnosti liečby.
Spojením detailného rozlíšenia a účinnej senzitivity umožňuje včas skontrolovať účinnosť liečby.
Inteligentný zobrazovací softvér
Unikátnu úroveň digitalizácie celého rádiodiagnostického oddelenia Nemocnice Bory podporuje aj inteligentný integrovaný zobrazovací softvér Syngo.via. Ponúka rýchle multimodalitné 2D, 3D aj 4D zobrazenie na urýchlenie každodennej lekárskej rutiny. Zahŕňa najnovšie softvérové inovácie ako aj funkcie na báze umelej inteligencie, ktoré posúvajú diagnostiku a tvorbu medicínskych správ na vyššiu úroveň.
Prvý CyberKnife na Slovensku
Medzi výnimočné technológie inštalované v Nemocnici Bory patrí napríklad robotický rádiochirugický prístroj CyberKnife, ktorý bude pomáhať pri liečbe onkologických pacientov. Ide o prvý prístroj tohto typu na Slovensku.
V konfigurácii CyberKnife S7 FI+ je najnovším modelom nielen v Slovenskej ale aj v Českej republike. Onkologickí pacienti za týmto typom liečby už viac nebudú musieť cestovať do zahraničia. CyberKnife pomáha v liečbe nádorov, ktoré sa môžu pohybovať, keď človek napríklad dýcha:
- nádory pľúc,
- určité nádory pečene alebo obličiek,
- nádory, ktoré sa pohybujú v dôsledku zmien v plnení čriev alebo močového mechúra – napríklad nádor prostaty a pankreasu.
CyberKnife sa tiež používa na liečbu nádorov v mozgu alebo chrbtici ako alternatíva k chirurgickému zákroku alebo invazívnejšej liečbe ožarovaním. V prípade nádorov, ktoré sa pohybujú, CyberKnife ich môže počas liečby sledovať v reálnom čase a udržať žiarenie obmedzené na nádor
CyberKnife je už v Nemocnici Bory nainštalovaný, napojený na všetky siete, a aby sa mohla uskutočniť kalibrácia, čaká sa na dokončenie stavebných prác a zaistenie radiačnej ochrany.
Novinka pri liečbe rakoviny prostaty, pľúc či prsníkov
Lineárny urýchľovač Elekta Harmony je svetovou novinkou a Nemocnica Bory bola štvrtá na svete, ktorá si ho objednala. Na trh prístroj uviedli v roku 2020 a už je nainštalovaný v 22 nemocniciach vo svete.
Vďaka svojej funkcii FastTrack umožňuje lineárny urýchľovač Harmony Pro skrátiť čas pri polohovaní pacienta pred liečbou až o polovicu, čím sa zvyšuje komfort pacienta. Pomocou neho je možné liečiť desiatky indikácií, vrátane napríklad rakoviny prostaty, pľúc či prsníkov.
Dva týždne lineárny urýchľovač v nemocnici montovali a počas nasledujúcich mesiacov ho čaká ďalšia inštalácia, zber dát, modelovanie ožarovacích lúčov, verifikácia meraní a školenia personálu.