Dôvera pomáha Ukrajine

Aj zdravotná poisťovňa Dôvera sa v ťažkých chvíľach snaží pomáhať Ukrajine a jej obyvateľom, ktorí dnes bojujú za svoju krajinu alebo tým, ktorým sa podarilo pred vojnou utiecť na Slovensko. Ukrajine do dnešného dňa venovala finančnú a materiálnu pomoc v hodnote viac ako 80-tisíc EUR.

Pomoc pre nemocnicu v Užhorode

Nemocnice na Ukrajine dnes súrne potrebujú pomoc a dodávky zdravotníckeho materiálu, keďže situácia v nich sa každým dňom zhoršuje a bez pomoci iných by nemocnice nevedeli pacientom poskytovať zdravotnú starostlivosť. Týka sa to aj nemocnice v Užhorode. Mesto sa nachádza neďaleko slovensko-ukrajinských hraníc a práve tadiaľto prúdia desiatky tisíc ľudí, ktorí sa usilujú ujsť pred vojnou za hranice napadnutej krajiny.

Dôvera sa preto zapojila do materiálnej zbierky, ktorú koordinuje Americká obchodná komora. Zbierka vychádza z reálnych potrieb užhorodskej nemocnice. Tá poskytla zoznam zdravotníckeho aj nezdravotníckeho materiálu, ktorého má nedostatok. Ide napríklad o obväzy, izotermické fólie, lieky proti bolesti, ale aj o powerbanky, čelovky či karimatky. Prevoz dvanástich paliet materiálu v hodnote 50-tisíc eur zabezpečuje nezisková organizácia Sme spolu Ukrajina/Slovensko SOS.

Balík pomoci pre 20 ukrajinských rodín

V piešťanskom rehabilitačnom zariadení Axis je ubytovaných približne 20 ukrajinských rodín, ktoré ušli pred vojnou. Svoje dočasné útočisko našli práve tu, vďaka ochote rehabilitačného centra poskytnúť im strechu nad hlavou.

Medzi rodiny, ktoré sú ubytované v Piešťanoch patrí aj Lena s dvoma synmi. Prišli z mesta Luck na západe Ukrajiny. Jej manžel zostal doma, brániť mesto. Mladší syn Artem potrebuje z dôvodu svojho zdravotného stavu pravidelnú rehabilitáciu. Má šťastie, že v cvičení môže pokračovať. Lena nehovorí o svojich plánoch. Je vďačná za pomoc, ktorú dostáva, no zároveň hrdá na svoju krajinu, ktorá vzdoruje vo vojne. Do vlasti sa chce vrátiť hneď, ako to bude možné.

A vďaka mnohým zamestnancom Dôvery dnes majú zabezpečené nevyhnutné hygienické potreby, potreby a výživu pre bábätká a drogériu, ktoré im pomôžu v prvých týždňoch na Slovensku. V zásielke základného vybavenia boli aj voľnopredajné lieky zo siete lekární Dr.Max, ale aj bezdotykové teplomety či hračky pre deti.

Rýchla pomoc v prípade kolapsu

Zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky daruje 20 defibrilátov na miesta, kde sú najviac potrebné. Prvý si našiel miesto v krízovom centre pre vojnových utečencov v Nitre.

Automatické externé defibrilátory (AED) sú prístroje, ktoré sa používajú na záchranu ľudského života v prípade náhleho zastavenia krvného obehu. K zastaveniu obehu môže dôjsť v dôsledku poruchy srdcového rytmu, vrodenej chyby, prípadne v dôsledku zlyhania činnosti srdca. Laik rozpozná takúto situáciu podľa toho, že u postihnutej osoby dôjde ku kolapsu, osoba nedýcha alebo nedýcha normálne.

V takejto situácii ide doslova o minúty, aby sa zachránil ľudský život. Štandardný priemerný čas dojazdu rýchlej lekárskej pomoci sa pohybuje okolo 11 minút, no práve defibrilácia (použitie AED prístroja na obnovu srdcovej činnosti) do 3 – 5 minút od kolapsu môže zvýšiť šancu zachrániť život až o 50 – 70 percent! Použitie AED prístroja je jednoduché, obsahuje zvukové a vizuálne inštrukcie na obsluhu, ktorú zvládne aj laik.

Kľúčom k včasnej defibrilácii je umiestnenie AED prístrojov na verejne dostupných miestach v priestoroch s vysokým a častým výskytom ľudí. K nim sa radia aj krízové centrá pre vojnových utečencov z Ukrajiny, ktoré postupne vznikajú v krajských a vybraných mestách po celom Slovensku.

V stredu 30. marca zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky darovala jeden z najmodernejších AED prístrojov zástupcom Hasičského a záchranného zboru z Trnavy, ktorí sa starajú o chod nitrianskeho krízového centra.

Ide o špičkový prístroj so slovenským návodom, nevyžadujúci si žiadne špeciálne školenie na použitie. V najbližších dňoch daruje poisťovňa Dôvera ďalšie takéto prístroje dobrovoľným hasičským zborom, mestským policajtom či do ďalších krízových centier, aby v prípade potreby poslúžili na záchranu ľudských životov. Evidenciu o umiestnených AED prístrojoch zabezpečuje Operačné stredisko záchrannej služby, aby v prípade potreby vedelo navigovať ľudí k najbližšiemu zariadeniu.

Lieky a vitamíny pre matky s deťmi v Žiline

Camp Žilina poskytuje útočisko pre desiatky utečencov, ktorí dnes na Slovensku hľadajú bezpečné miesto. Krátkodobé alebo dlhodobé útočisko na oddych a priestor na aspoň čiastočné spamätanie sa z ťažkej situácie môžu nájsť 24 hodín denne, 7 dní v týždni v Camp Žilina. Skupina dobrovoľníkov  pre nich z pôvodne kancelárskych priestorov vytvorila pohodlné ubytovanie na prečkanie náročných chvíľ. Nezištne sa starajú aj o poskytovanie zdravotníckej, psychologickej a materiálnej pomoci pre každého, kto to nevyhnutne potrebuje.

Zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci so žilinskou pobočkou lekární Dr. Max poskytla krízovému centru balík pomoci, zložený zo základných liekov a vitamínov pre ubytovaných utečencov. Množstvo zdravotníckeho sortimentu je už dostupné pre rodiny s deťmi, starších i študentov prebývajúcich v kempe. Naši kolegovia zároveň ostávajú v kontakte s krízovým centrom v Žiline, pripravení zabezpečiť nové spolupráce pri zháňaní a dodávke ďalšieho potrebného zdravotníckeho materiálu.

Pomáhať chceme aj naďalej

Na pomoc ľuďom, ktorých postihol vojnový konflikt, prispela Dôvera aj finančne. Krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine darovala 15-tisíc eur trom neziskovým organizáciám, ktoré sa venujú pomoci ľuďom na úteku z krajiny.

Dôvera na svojej webovej stránke zverejnila aj sumár užitočných informácií, ktoré majú pomôcť Ukrajincom, ktorí prichádzajú na Slovensko alebo prechádzajú cez našu krajinu. Na stránke nájdu informácie o možnosti ubytovania, o doprave, bankách, operátoroch či zdravotnej starostlivosti.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.