Prvý kybernetický nôž v slovenskom zdravotníctve!

Kybernetický nôž alebo inak povedané CyberKnife bude pomáhať v Nemocnici Bory pri liečbe onkologických pacientov. Ide o špeciálny robotický prístroj, vďaka ktorému už nebudú musieť pacienti s určitým typom onkologických diagnóz dochádzať za liečbou do zahraničia.

Pracovisko radiačnej onkológie vybavené špeciálnymi prístrojmi

Radiačná onkológia sa v Nemocnici Bory nachádza na prvom podzemnom podlaží. V dvoch špeciálnych miestnostiach so stenami z betónu hrúbky viac ako jeden a pol metra nájdete pri otvorení Nemocnice Bory na jar 2023 umiestnené dva unikátne lineárne urýchľovače.

Jedným z nich je lineárny urýchľovač, ktorý je svetovou novinkou. Prístroj bol uvedený na trh len koncom roka 2020. Nemocnica Bory je  štvrtá na svete, do ktorej sme ho objednali. Lineárne urýchľovače doplnia ďalšie medicínske vybavenie nemocnice – CT simulačné prístroje, ktoré umožnia lekárom a fyzikom napríklad vytvoriť 3D model onkologického pacienta potrebný na prípravu ožarovacieho plánu.

Unikátna liečebná metóda v onkológii

Druhým unikátnym lineárnym urýchľovačom na pracovisku radiačnej onkológie je veľmi špecifický robotický prístroj Cyber Knife, tzv. kybernetický nôž. Táto novinka v Slovenskom zdravotníctve pomôže v liečbe onkologických pacientov s určitým typom onkologickej diagnózy.

Ako prebieha liečba onkologických pacientov?

Existuje niekoľko rôznych spôsobov podávania radiačnej terapie, čo je typ liečby, ktorý sa používa na zabíjanie rakovinových buniek. Jednou účinnou metódou je aj ožarovanie prístrojom CyberKnife. Ide o formu vysokodávkového, presne dodávaného žiarenia.

Napriek názvu nejde o žiadnu operáciu alebo rezy a terapia kybernetickým nožom je úplne neinvazívna.

Ako funguje ožarovanie s CyberKnife?

  • Pacient leží pri liečbe na robotickom stole.
  • CyberKnife používa rotujúce, robotické rameno, ktoré sa pohybuje a ohýba okolo onkologického pacienta, aby zacielilo na nádory s vysokou presnosťou.

Táto presnosť chráni okolité zdravé tkanivá a umožňuje dodávanie vyšších ablatívnejších dávok žiarenia, než aké je možné podávať tradičnými ožarovacími technikami. Podávaním vyšších dávok môže pacient dokončiť svoju liečbu za niekoľko sedení namiesto týždňov dennej liečby. U onkologických pacientov, ktorí podstupujú aj systémovú liečbu, to môže minimalizovať prestávky v tejto liečbe.

Pre koho je liečba kybernetickým nožom vhodná?

Pacienti so špecifickým typom diagnóz museli doteraz za liečbou kybernetickým nožom cestovať do zahraničia, najčastejšie do Čiech alebo Rakúska. Po otvorení Nemocnice Bory už nebudú musieť.

CyberKnife je dobrou voľbou pre liečbu nádorov, ktoré sa môžu pohybovať, keď človek napríklad dýcha. Ide napríklad o:

  • nádory pľúc,
  • určité nádory pečene alebo obličiek,
  • nádory, ktoré sa pohybujú v dôsledku zmien v plnení čriev alebo močového mechúra – napríklad nádor prostaty a pankreasu.

CyberKnife sa tiež používa na liečbu nádorov v mozgu alebo chrbtici ako alternatíva k chirurgickému zákroku alebo invazívnejšej liečbe ožarovaním. V prípade nádorov, ktoré sa pohybujú, CyberKnife ich môže počas liečby sledovať v reálnom čase a udržať žiarenie obmedzené na nádor.

Pozrite si nové video, kde vám prezradíme viac o kybernetickom noži s Milanom Marinčákom, Medicínsko-technickým manažérom Nemocnice Bory.

Predregistrujte sa do Nemocnice Bory už dnes

Nemocnicu Bory budeme spúšťať do prevádzky postupne od jej otvorenia na jar 2023. Ako prvé budú otvorené ambulancie, rádiodiagnostická a rádioterapeutická časť. Po nich bude nasledovať jednodňová chirurgia.

Dajte nám vedieť, ak plánujete v roku 2023 operáciu či pôrod alebo budete potrebovať špeciálne vyšetrenie. Predregistrujte sa na webe nemocnice: www.nemocnica-bory.sk/predregistracia.

Vďaka vyplneniu veľmi jednoduchého formuláru, vás budeme môcť v okamihu, keď sa Nemocnica Bory stane poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, priamo osloviť znova, aby ste doplnili svoje registračné údaje. Následne si budete môcť rezervovať prvé termíny na vyšetrenie a naša vzájomná komunikácia už teda bude veľmi rýchla.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.