Ako pomáhame Ukrajine?

V posledných dňoch sme svedkami udalostí, ktoré v našej časti Európy nemajú takmer 80 rokov obdoby. Neospravedlniteľná agresia vedie k humanitárnej katastrofe, ktorej obeťami budú nevinní ľudia. Preto sme sa ako Penta, v spolupráci s našimi spoločnosťami rozhodli pomôcť a zmierniť tak utrpenie ukrajinského obyvateľstva. V prvej vlne pomoci venujeme na pomoc Ukrajine finančnú a materiálnu pomoc v hodnote viac ako 1 milión EUR. K tejto sume pribudnú aj finančné dary zo zamestnaneckých zbierok, v ktorých sa len za pár dní vyzbieralo viac ako 110 000 EUR.

Pomoc rodinám ukrajinských kolegov

V našich spoločnostiach naprieč všetkými krajinami pracujú stovky ukrajinských zamestnancov a považujeme za prioritu podporiť ich a dať im jasný signál, že stojíme v týchto tragických dňoch pri nich. Pre ich príbuzných a blízkych zabezpečujeme od začiatku vojny transport zo slovenských, poľských a rumunských hraníc a hradíme im aj výdavky na ubytovanie či potrebné vybavenie.

Balíčky pomoci

Situácia v ukrajinských nemocniciach je, žiaľ, kritická a zo dňa na deň sa zhoršuje. Aj preto naše Nemocnice Svet zdravia a Penta Hospitals a lekárne Dr.Max pripravili balíčky zdravotníckeho materiálu, liekov a výživových doplnkov v celkovej hodnote viac ako 330 000 EUR.

Lekárne Dr. Max na Slovensku, v Čechách a Poľsku už odoslali kamióny plné detských mliek a výživ, respirátorov, liekov a lekárničiek ešte 3. marca. Z hraníc ich humanitárne organizácie prepravujú priamo na Ukrajinu. Do utečeneckých táborov na Slovensko-Ukrajinských hraniciach zároveň Dr.Max dodáva aj balíčky prvej pomoci a liekov.

Zdravotnícky materiál v hodnote 50 000 EUR, ktorý zabezpečila zdravotná poisťovňa Dôvera a ktorý obsahuje napríklad obväzy či dezinfekciu, poputuje aj do Nemocnice v Užhorode.

Poukážky na nákup lekárenského sortimentu

Spolu s našou lekárenskou sieťou Dr.Max a občianskym združením Magna sme darovali odídencom z Ukrajiny, ubytovaných v azylových domoch, poukážky na voľnopredajný lekárenský sortiment v lekárňach Dr.Max na celom území Slovenska.

Postupne tak prerozdelíme až 800 darčekových poukážok, za ktoré si ukrajinskí občania budú môcť kúpiť vitamíny, kozmetiku, plienky, či iný sortiment pre bábätká a ostatné nevyhnutné zdravotnícke potreby dostupné v lekárňach. Táto iniciatíva sa podarila predovšetkým vďaka našim zamestnancom, keďže sme na ňu využili finančné prostriedky vyzbierané v našej zamestnaneckej zbierke organizovanej na pomoc Ukrajine.

S občianskym združením Magna spolupracujeme od začiatku vypuknutia vojnového konfliktu. Na Ukrajine pôsobia od roku od roku 2018, poskytujú urgentnú zdravotnú pomoc priamo na mieste, liekmi a materiálom zásobujú nemocnice po celom území krajiny vrátane Kyjeva a najpostihnutejších oblastí. A keďže dobrých iniciatív nie je nikdy dosť a pomáhať chceme aj naďalej, pripravujeme do budúcna ďalšie formy pomoci pre ľudí z Ukrajiny práve v spolupráci s Magnou.

Zdravotná starostlivosť

Jednotlivé nemocnice Svet zdravia na východnom Slovensku čelia čoraz vyššiemu počtu otázok ohľadom možného poskytovania zdravotnej starostlivosti ukrajinským pacientom. Nemocnice sú pripravené poskytnúť bezplatnú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom z Ukrajiny, bez ohľadu na ich azylový status.

Zároveň dnes naše nemocnice prijímajú podnety týkajúce sa možnej zdravotnej starostlivosti a pomoci ukrajinským pacientom. Všetky požiadavky môžu pacientske alebo humanitárne organizácie smerovať jednotnému call centru na telefónne číslo 055 / 327 7777. To funguje v slovenskom jazyku počas pracovných dní. Informácie budú zaevidované a následne preposlané príslušným ministerstvám.

Vďaka spolupráci lekárnickej komory a mestského úradu majú zároveň Ukrajinci bezplatný prístup k voľne predajným liekom v poľských lekárňach Dr.Max.

Pomoc deťom z detských domovov

Naša poľská firma Empik venuje materiálnu a finančnú pomoc v celkovej hodnote viac ako 62 000 EUR nadácii SOS Ukrainian Children, ktorá zabezpečuje transport pre deti z ukrajinských detských domovov do Poľska. Okrem toho sa Empik snaží pre deti zabezpečiť všetko potrebné, napríklad matrace, postele, jedlo či školské vybavenie a hračky.

Zisk z predaja venujeme Ukrajine

Česká Fortuna prijala rozhodnutie venovať všetok výťažok z výhier z ruských líg na pomoc Ukrajine. Od začiatku roka sa tak jedná už o sumu 140 000 EUR.

Zákazníci poľského Empiku môžu pri nákupe formou dobrovoľného príspevku prispieť na pomoc a starostlivosť pre deti z ukrajinských detských domovov.

Humanitárne zbierky

Mediálny dom Vltava Labe Media zorganizoval okrem zamestnaneckej finančnej zbierky aj humanitárnu zbierku v českých mestách Praha, Plzeň a Olomouc, ktorú sa už podarilo previezť na Ukrajinu.

Nákupné centrum Bory Mall poskytlo pre účely humanitárnej zbierky priestor  Združeniu miest a obcí Slovenska. Tento priestor v nákupnom centre zároveň slúži aj ako centrálne zberné miesto na triedenie a kompletizáciu materiálnej pomoci pre celý okres Bratislava IV, odkiaľ bude distribuovaný tým, ktorí to dnes najviac potrebujú.