Pomoc Ukrajincom

Posledný rok sme boli svedkami udalostí, ktoré v našej časti Európy nemali obdobu takmer 80 rokov. Neospravedlniteľná agresia viedla, a stále vedie, k humanitárnej katastrofe, ktorej obeťami sú nevinní ľudia. Preto sme sa ako Penta, v spolupráci s našimi spoločnosťami, rozhodli pomôcť a zmierniť tak utrpenie ukrajinského obyvateľstva. V prvej vlne pomoci, bezprostredne po vypuknutí konfliktu, sme venovali na pomoc Ukrajine finančnú a materiálnu pomoc v hodnote viac ako 1 milión EUR. K tejto sume počas posledného roka pribudli aj finančné dary zo zamestnaneckých zbierok, v ktorých sa nám podarilo vyzbierať viac ako 110 000 EUR.

Pomoc rodinám ukrajinských kolegov

V našich spoločnostiach naprieč všetkými krajinami pracujú stovky ukrajinských zamestnancov a bolo pre nás prioritou podporiť ich a dať im jasný signál, že stojíme v týchto ťažkých časoch pri nich. Pre ich príbuzných a blízkych sme od začiatku vojny zabezpečili transport zo slovenských, poľských a rumunských hraníc a uhradili im aj výdavky na ubytovanie či potrebné vybavenie.

Balíčky pomoci

Situácia v ukrajinských nemocniciach je, žiaľ, stále kritická . Aj preto naše Nemocnice Svet zdravia a Penta Hospitals, či lekárne Dr.Max pripravili balíčky zdravotníckeho materiálu, liekov a výživových doplnkov v celkovej hodnote viac ako 330 000 EUR.

Lekárne Dr. Max na Slovensku, v Čechách a v Poľsku zároveň naplnili kamióny detskými mliekami a výživami, respirátormi, liekmi a lekárničkami, ktoré ešte v úvode vypuknutia vojny prepravili humanitárne organizácie priamo na Ukrajinu. Do utečeneckých táborov na Slovensko-Ukrajinských hraniciach Dr.Max dodával aj balíčky prvej pomoci a liekov.

Zdravotnícky materiál v hodnote 50 000 EUR od zdravotnej poisťovne Dôvera, plný obväzov či dezinfekcie,  poputoval do Nemocnice v Užhorode.

Poukážky na nákup lekárenského sortimentu

Spolu s našou lekárenskou sieťou Dr.Max a občianskym združením Magna sme darovali odídencom z Ukrajiny, ktorí boli ubytovaní v azylových domoch, poukážky na voľnopredajný lekárenský sortiment v lekárňach Dr.Max na celom území Slovenska.

Postupne sme tak Ukrajincom darovali až 800 darčekových poukážok, za ktoré si mohli kúpiť vitamíny, kozmetiku, plienky, či iný sortiment pre bábätká a ostatné nevyhnutné zdravotnícke potreby dostupné v lekárňach. Táto iniciatíva sa podarila predovšetkým vďaka našim zamestnancom, keďže sme na ňu využili finančné prostriedky vyzbierané v našej zamestnaneckej zbierke organizovanej na pomoc Ukrajine.

Aby mohli ukrajinské nemocnice fungovať

Naša spolupráca s občianskym združením Magna, ktoré na Ukrajine pôsobí už od roku 2018 a ktoré poskytuje pomoc pacientom a nemocniciam naprieč celou Ukrajinou, pokračovala aj naďalej.

V zimnom období bolo potrebné zabezpečiť pre nemocnice na Ukrajine náhradné generátory pre výrobu elektrickej energie a tepla, keďže miestna infraštruktúra je zničená. Z finančných prostriedkov vyzbieraných v rámci zamestnaneckej zbierky sme preto Magne v úvode tohto roka darovali viac ako 70 000 EUR.  Z darovaných finančných prostriedkov nakúpila Magna náhradné generátory do niekoľkých ukrajinských nemocníc v najpostihnutejších oblastiach.

Dobrovoľníci

Sumou 15 000 EUR sme podporili aj domáce iniciatívy dobrovoľníkov, ktorým osud ľudí na Ukrajine nie je ľahostajný. Dobrovoľný hasičský zbor mesta Prešov zorganizoval začiatkom tohto roka transparentnú zbierku, výťažok z ktorej pomohol zabezpečiť nákup teplého oblečenia, spacákov, trvanlivých potravín či drobnej elektroniky. Dobrovoľní hasiči následne zabezpečili transport tohto materiálu priamo na Ukrajinu a vo svojej iniciatíve pokračujú aj naďalej.

Zdravotná starostlivosť

Jednotlivé nemocnice Svet zdravia na východnom Slovensku čelili v úvode minulého roka čoraz vyššiemu počtu otázok ohľadom možného poskytovania zdravotnej starostlivosti ukrajinským pacientom. Nemocnice boli už vtedy pripravené poskytnúť bezplatnú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom z Ukrajiny, bez ohľadu na ich azylový status.

Vďaka spolupráci lekárnickej komory a mestského úradu majú zároveň Ukrajinci bezplatný prístup k voľne predajným liekom v poľských lekárňach Dr.Max.

Pomoc deťom z detských domovov

Naša poľská firma Empik venovala materiálnu a finančnú pomoc v celkovej hodnote viac ako 62 000 EUR nadácii SOS Ukrainian Children, ktorá zabezpečuje transport pre deti z ukrajinských detských domovov do Poľska. Okrem toho sa Empik snaží pre deti zabezpečiť všetko potrebné, napríklad matrace, postele, jedlo či školské vybavenie a hračky.

Zisk z predaja venujeme Ukrajine

Česká Fortuna prijala rozhodnutie venovať všetok výťažok z výhier z ruských líg na pomoc Ukrajine. Od začiatku minulého roka sa tak jedná už o sumu 140 000 EUR.

Zákazníci poľského Empiku zase môžu pri nákupe formou dobrovoľného príspevku prispieť na pomoc a starostlivosť pre deti z ukrajinských detských domovov.

Humanitárne zbierky

Mediálny dom Vltava Labe Media zorganizoval okrem zamestnaneckej finančnej zbierky aj humanitárnu zbierku v českých mestách Praha, Plzeň a Olomouc. Vyzbieraná pomoc bola následne prevezená na Ukrajinu.

Nákupné centrum Bory Mall poskytlo pre účely humanitárnej zbierky priestor Združeniu miest a obcí Slovenska. Tento priestor v nákupnom centre zároveň slúžil aj ako centrálne zberné miesto na triedenie a kompletizáciu materiálnej pomoci pre celý okres Bratislava IV, odkiaľ bol distribuovaný ďalej.