Ružový október: Onkologické pacientky sa môžu spoľahnúť na špičkovú starostlivosť

Ročne na Slovensku pribudne 3000 prípadov karcinómu prsníka a ďalších 650 pripadá na rakovinu krčka maternice. Ak sa však nádorové ochorenia zachytia dostatočne včas, existuje až 90 % šanca na vyliečenie. Aj preto je našou prioritou vytvárať pracoviská, kde ženám dokážeme poskytnúť nielen rýchlu a presnú diagnostiku, ale aj špičkovú liečbu.

Slovenkám pomáha mammárne centrum na svetovej úrovni

Špecializované onkogynekologické centrum je súčasťou michalovskej nemocnice Svet Zdravia, ktorá sa vďaka svojej unikátnej koncepcii dokáže o pacientky s nádorovým ochorením prsníka postarať v celom procese liečby.

Všetky dôležité pracoviská od operačných sál, laboratórií, oddelenia nukleárnej medicíny, ultrazvuku, mamografu a magnetickej rezonancie sa nadchádzajú blízko seba, čo výrazne šetrí čas. Práve ten totiž zohráva pri tomto type ochorení kľúčovú úlohu.

Mammárne centrum dokáže ročne ošetriť až 5000 žien a jeho dvere sú otvorené nielen pacientkam zo spádovej oblasti, ale z celého Slovenska.  Michalovce však nie sú jediným mestom, ktoré disponuje týmto typom pracoviska. Ďalšie nájdete v Banskej Bystrici, pričom práve toto pracovisko je jediným slovenským mammárnym centrom, ktoré je členom medzinárodnej siete Breast Centres Network.

Oddelenie nukleárnej medicíny zabezpečuje rýchlu a presnú diagnostiku

Súčasťou oddelenia je najpresnejší zobrazovací prístroj na Slovensku SPECT/CT, ktorý dokáže zachytiť nádor aj o niekoľko mesiacov skôr a v tele pacientky ho aj presnejšie lokalizuje. Pri viacerých ochoreniach totiž dochádza najprv k poruche funkcie orgánov. V tom čase však zmeny ich tvaru a veľkosti nemusia byť ešte viditeľné. Pri rádiologickom vyšetrení by teda nevzbudili žiadne podozrenie, no nukleárna metóda choré tkanivo odhalí. Po vyšetrení na tomto oddelení putujú pacientky do onkogynekologického centra, kde začínajú s liečbou.

Pacientky sú pod dohľadom uznávaného odborníka

Onkologické centrum michalovskej nemocnice vedie MUDr. Ján Bujňák, hlavný lekár pre gynekológiu a pôrodníctvo siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare. Do roku 2017 pracoval vo Východoslovenskom onkologickom ústave, kde zároveň obhájil titul PhD. Jeho špecializáciou je onkogynekológia a mammárna chirurgia.

Svoje onkogynekologické pacientky posielam na vyšetrenie na pracovisko nukleárnej medicíny – práve pre presnejšiu lokalizáciu nádoru. Navyše, diagnostika na tomto pracovisku, pomocou hybridného prístroja SPECT/CT, pomáha aj k tomu, že v Michalovciach sme schopní realizovať aj prsník zachovávajúce zákroky a tiež pre pacientku šetrné výkony v pazuche,“ vysvetľuje primár onkogynekologického oddelenia a zároveň dodáva, že bez zbytočného čakania v Michalovciach zoperujú až 200 žien ročne.

Špičkové technológie pomáhajú zachraňovať životy

Na to, aby sme dokázali znižovať úmrtnosť na choroby, ktoré sa v zahraničí dnes darí úspešne liečiť, je nevyhnutné pravidelne modernizovať medicínske prístroje a ozdravovať nemocničnú infraštruktúru. Aj z tohto dôvodu je hlavným zámerom Penty zvyšovať kvalitu a efektivitu slovenského zdravotníctva. Prostriedky, ktoré sme investovali napríklad do rekonštrukcie nemocníc či nákupu moderných medicínskych prístrojov, tak za posledných 5 rokov výrazne prevyšujú akýkoľvek zisk, ktorý vytvorili naše nemocnice a polikliniky Sveta Zdravia a ProCare vrátane zdravotnej poisťovne Dôvera.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.