Rok 2020 bol rokom zdravotníctva a zdravotníkov

Rok 2020 bol obrovskou výzvou. Čelili sme náročným situáciám, ktoré si vyžadovali množstvo úsilia. Aj v ťažkých časoch sme dokázali rekonštruovať nemocnice a polikliniky, budovať nové zdravotnícke zariadenia a prinášať inovácie, ktoré zachraňujú životy.

Rok 2020 sme zvládli úspešne predovšetkým vďaka zdravotníckym pracovníkom a pacientom, ktorí sa s dôverou vložili do našich rúk. Aj preto vstupujeme do nového roka s väčším odhodlaním a pokračujeme v našom záväzku zlepšovať slovenské zdravotníctvo.

Zlepšujeme zdravotníctvo aj v čase pandémie

Počas celého roka sme neboli nútení výrazne obmedzovať chod našich nemocníc a naši pacienti tak mali prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti. V roku 2020 sme v našich nemocniciach a poliklinikách ošetrili viac ako pol milióna pacientov, ktorým sme ukázali, že sa na nás môžu spoľahnúť aj počas zdravotníckej krízy.

Pred celoplošným testovaním na prelome októbra a novembra sme za menej ako 24 hodín dokázali zorganizovať plošné testovanie viac ako 30 000 našich zamestnancov, ich rodinných príslušníkov a pacientov. Navyše sme štátnym orgánom poskytli až 800 našich zdravotníckych zamestnancov, ktorí sa s ochotou zapojili do celoplošného testovania antigénovými testami.

Investovali sme do nových oddelení aj do Nemocnice novej generácie

V záujme neustáleho zlepšovania kvality zdravotnej starostlivosti sme zabezpečili plynulý chod rekonštrukcií viacerých oddelení v nemocniciach a poliklinikách na celom Slovensku.

Každý rok sa snažíme zvyšovať úroveň a zlepšovať vybavenie našich zariadení, pretože každý pacient si zaslúži nielen kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ale aj vysoký komfort a príjemné prostredie počas návštevy lekára či hospitalizácie. Sme hrdí na to, že sa nám počas uplynulého roka podarilo vybudovať napríklad modernú pôrodnicu vo Vranove nad Topľou, či pokračovať v rozsiahlej rekonštrukcii trebišovskej nemocnice.

Medzi naše najvýznamnejšie projekty dnes patrí jednoznačne výstavba Nemocnice novej generácie Bory v bratislavskom Lamači. Hrubá stavba je dnes už dokončená a stavebné práce sa tak presunuli do interiéru nemocnice, kde čoskoro začneme napríklad aj s prípravou pacientskych izieb. Pacienti z celého Slovenska budú môcť bezplatne využiť jej služby už v roku 2023, kedy nemocnicu plánujeme uviesť do prevádzky. Celkovo sme do modernizácie a výstavby našich nemocníc v tomto roku investovali viac ako 50 miliónov eur.

Moderné prístroje, ktoré zachraňujú životy

Naším dlhodobým cieľom je neustále napredovať a zlepšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Začiatkom roka sme v našich nemocniciach začali využívať umelú inteligenciu Brainomix, vďaka ktorej dnes dokážeme oveľa rýchlejšie zvoliť správnu liečbu pacienta s cievnou mozgovou príhodou.

V lete sme v Nemocnici CINRE predstavili unikátny prístroj ARTIS icono, ktorý lekárom pomáha pri najnáročnejších srdcových intervenciách. V michalovskej nemocnici sme zas otvorili oddelenie nukleárnej medicíny, na ktorom dokážeme pomocou moderného prístroja odhaliť nádorové ochorenia v počiatočných fázach. Liečba onkologických pacientov sa zásadne zlepšila aj v nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota, v ktorej pacientov s nádorovým ochorením liečime vďaka novému lineárnemu urýchľovaču.

Za všetkým sú ľudia a spoločný cieľ

Všetko, čo sme v roku 2020 dosiahli, sa podarilo iba vďaka maximálnemu nasadeniu našich 11 000 zdravotníckych zamestnancov, ktorých spája rovnaký cieľ –  prinášať kvalitné, dostupné a efektívne zdravotníctvo.

Sme radi, že aj v roku 2020 rozšírilo naše rady množstvo nových odborníkov či mladých lekárov. V budúcom roku sa plánujeme naplno venovať náboru lekárov a sestier, ktorí majú ambíciu do našich nemocníc a polikliník priniesť profesionalitu, odbornosť a ľudskosť. Zároveň je pre nás dôležité, aby mladí lekári ostali pracovať na Slovensku a preto plánujeme pokračovať v rozbehnutých spoluprácach so školami či projektoch zameraných na mladé talenty.