Pôrodnica v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa stala druhou najlepšou na Slovensku.

Pôrodnica v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa stala druhou najlepšou na Slovensku. Vyplýva to z hodnotenia vyše 2800 mamičiek, ktoré posudzovali slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku.

Dosiahla 94,5 percenta, pričom víťazná žilinská pôrodnica mala 95,9 percenta. Tretie miesto obsadila Považská Bystrica. Spišskonovoveská nemocnica sa zároveň stala najlepšou v Košickom kraji. Hodnotenie pripravil Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.

Matky odpovedali na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk  na celkovo 14 otázok. Hodnotili pritom predpôrodnú prípravu, súkromie počas pôrodu, ochotu personálu reagovať na ich potreby,  možnosť blízkej osoby pri pôrode, vybavenie oddelenia, odbornosť personálu či následnú starostlivosť o bábätko.

„Veľmi ma potešilo, že sme uspeli aj tento rok. Je to veľké zadosťučinenie za našu snahu a ocenenie práce celého kolektívu. Snažíme sa neustále zlepšovať, aby mali mamičky pocit pohodlia a bezpečia. Je to dlhodobá práca, ktorá začína prinášať ovocie a pri ktorej nesmieme poľaviť, lebo stále sa máme v čom posúvať ďalej. Veľké ďakujem patrí všetkým mamičkám, ktoré hlasovali, ale aj tým, ktoré nehlasovali, ale vyhľadali naše zariadenie a boli spokojné s našimi službami. Verím, že aj naďalej budú radi chodiť do našej pôrodnice a poskytneme im služby podľa ich predstáv, aby boli v bezpečí ony aj ich bábätko,“ povedal primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice MUDr. Štefan Novysedlák, ktorý je zároveň tento rok v ankete Zdravotníckych novín nominovaný za TOP lekára v oblasti gynekológie a pôrodníctva.

spišskonovoveskej nemocnici sa počas minulého roka uskutočnilo 1331 pôrodov. Oproti vlaňajšku počet pôrodov narástol o 46 a desiatim mamičkám sa narodili dvojičky. Chlapcov prišlo na svet 679, dievčat 658. Medzi najčastejšie dievčenské mená, aké rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Sofia, Hana a Ema. U chlapcov dominovali mená Michal, Matej a Matúš.

Mamičky môžu spolu s oteckami v nemocnici absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia viac napríklad o životospráve v gravidite, priebehu pôrodu a prakticky si nacvičia základnú starostlivosť o novorodenca. Stretnutia sú doplnené cvičením. Vlani predpôrodnú prípravu absolvovalo 231 mamičiek. Spoločne s personálom si mamičky môžu vytvoriť individuálny pôrodný plán a naplánovať si tak, ako by mal ich pôrod vyzerať. Minulý rok túto možnosť využilo 125 mamičiek.

Nemocnica využíva moderné metódy, ako bonding (v prípade cisárskeho rezu možnosť bondingu s oteckom) či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti kojenia radí certifikovaná laktačná poradkyňa. Každý štvrtok tiež pôrodnica otvára dvere budúcim mamičkám, ktoré majú vtedy možnosť prísť si pozrieť oddelenie, pôrodné sály a zdravotnícky tím im zodpovie otázky, ktoré ich zaujímajú.

Spišskonovoveská nemocnica plánuje do budúcnosti zvýšiť počet nadštandardných izieb, v ktorých má možnosť ubytovať sa aj otecko. Plánuje vytvoriť i nadštandardnú pôrodnú izbu s možnosťou využitia alternatívnych metód vedenia pôrodu.