Aký štandard poskytnú pacientske izby v novej Nemocnici Bory?

Nemocnica Bory otvorí svoje brány pre všetkých pacientov bez rozdielu, už v roku 2023. Akútna, plánovaná zdravotná starostlivosť ako aj hospitalizácia v najmodernejšej slovenskej nemocnici budú dostupné úplne bezplatne – pacientovi postačí len kartička poistenca.
Nemocnica bude vďaka najnovším liečebným postupom, najmodernejším technológiám a špičkovému tímu lekárov poskytovať zdravotnú starostlivosť na európskej úrovni. Nemocnica Bory však bude unikátna aj moderne zariadenými jednolôžkovými izbami. Ako budú vyzerať?

Jednolôžkové izby pre všetkých pacientov

Pacienti, ktorí budú potrebovať hospitalizáciu v Nemocnici Bory, nebudú ležať na izbe s viacerými pacientami, ako je v slovenským nemocniciach štandardom. Keďže všetkým našim pacientom chceme dopriať čo možno najvyššiu mieru súkromia, všetky pacientske izby v našej nemocnici budú jednolôžkové. Každá izba bude mať zároveň aj vlastne sociálne zariadenie, čo je na Slovensku taktiež raritou. Za pobyt v takejto izbe sa štandardne v slovenských nemocniciach pripláca ako za nadštandard. V Nemocnici Bory však pôjde o štandard, iné ako jednolôžkové izby sa v nemocnici nachádzať nebudú, a hospitalizácia v takejto izbe bude úplne bezplatná – plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Pacientske izby v hotelovom štandarde

Pre zaistenie maximálneho komfortu budú všetky pacientske izby zariadené v hotelovom štandarde. V izbách sa budú nachádzať napríklad závesy a tapety v príjemných tlmených farbách, vyrobené z antibakteriálnych materiálov, ktoré sú vhodné do nemocničného prostredia.  Kompletné vybavenie pacientskych izieb tak bude spĺňať prísne hygienické zásady, funkčnosť aj pocit pohodlia a komfortu.

Izby budú zariadené nábytkom ako sú skrine či stôl a stoličky a pacienti budú mať k dispozícii aj wi-fi pripojenie či televíziu. Tá bude okrem iného slúžiť aj na komunikáciu pacienta so sestrou. Televízia bude mať širokú škálu funkcií, od robenia zápisov do chorobopisu personálom, až po objednanie kávy na izbu pacientom.

Izby budú s chodbou oddelené presklenými interiérovými priečkami so žalúziami, ktoré si bude môcť pacient ovládať sám. Ide o dizajnové riešenie zabezpečujúce súkromie, ale aj možnosť dohľadu zdravotníckeho personálu nad pacientom, ale aj na medicínske účely.

Samostatné izby pre mamičku a bábätko

Oddelenie novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti bude disponovať desiatimi samostatnými izbami, v ktorých bude možné hospitalizovať dieťatko spoločne s mamičkou. Vďaka samostatným izbám bude môcť matka ostať so svojím novorodencom počas celého pobytu na oddelení.

Keďže predčasný pôrod je stresujúcou situáciou v živote každej matky, snažili sme sa pri zariaďovaní izieb a oddelenia dbať aj na liečivé prostredie. V každej izbe bude špeciálna antibakteriálna tapeta, ktorá bude mať farebnú potlač. Práve abstraktná potlač vďaka farbám upokojuje predčasne narodené dieťatko a stimuluje jeho ďalší vývoj. V izbe sa okrem toho bude nachádzať pracovná plocha či intímny priestor pre mamičku a novorodenca.

Veríme, že intímne prostredie izby a možnosť pobytu na oddelení s predčasne narodeným alebo chorým novorodencom ocenia i mamičky zo vzdialenejších miest, ktoré predtým museli za svojím novorodencom dochádzať niekedy aj desiatky kilometrov. Takýto štandard v neonatologickej intenzívnej starostlivosti prinesie Nemocnica Bory na Slovensko ako prvá.

Liečivé prostredie

Ako naprieč celou nemocnicou, tak aj v pacientskych izbách aplikujeme princípy liečivého prostredia, ktoré dokázateľne zvyšuje komfort a znižuje hladinu stresu, čo v konečnom dôsledku urýchľuje liečebný proces. V izbách budú tento účel plniť nielen príjemné farby zariadenia či špeciálne osvetlenie, ale aj veľké okná, zabezpečujúce dostatok telu prirodzeného denného svetla.

Na celkovú pohodu pacienta pozitívne vplýva aj prítomnosť sprevádzajúcej osoby. V každej izbe sa preto nachádza pohodlné rozkladacie kreslo, na ktorom môže blízka osoba pacienta zotrvať počas celej doby jeho hospitalizácie.

Nemocnica Bory bude okrem kúrenia vybavená aj moderným systémom klimatizácie, ktorá pacientom zaručí komfort aj počas najteplejších letných dní. Ekologická technológia systému chladenia ponúka funkčné riešenie pre potreby nemocnice. Keďže chlad nebude zo zariadenia nepríjemne fúkať, ale len jemne sálať, pre zotavujúcich sa pacientov je tento systém efektívny, no zároveň neinvazívny.