Ešte na konci januára sa šéf neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život v Košiciach Peter Gombita mohol pochváliť, že zariadenie pre ľudí bez strechy nad hlavou sa za desať mesiacov pandémie stretlo s covidom v jedinom prípade. Vo februári však začalo chorých rýchlo pribúdať.

Koronavírus sa začal na prelome rokov šíriť aj medzi ľuďmi bez domova v Bratislave. „Najnáročnejšie boli mesiace január a február, keď sme zachytili a mali v karanténe najväčší počet klientov. Celkovo sme zachytili cez 169 pozitívnych a v karanténe sme mali takmer 61 ľudí,“ vysvetľuje riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš.

Červené zóny

V nocľahárni Depaul Slovensko vyčlenili pre pacientov s covidom takzvanú červenú zónu. Podmienky pre izoláciu vytvorili aj v košickej Oáze, kde majú chorí k dispozícii unimobunky s vodou a toaletou. Zariadenie poskytuje strechu nad hlavou dokopy 300 ľuďom, covid majú za sebou zhruba päťdesiati. „Sú tu aj rodiny s deťmi, aj ľudia na vozíčku,“ opísal Peter Gombita.

Starostlivosť o chorých s covidom a ochrana zamestnancov a dobrovoľníkov pred infekciou si vyžadujú niekoľkonásobne vyššie náklady. Len bratislavský Depaul stáli v najkritickejšom mesiaci ochranné pracovné pomôcky päťnásobok bežných nákladov počas obdobia pandémie.

Pomáhame pomáhať

V Dôvere si vážime prácu zamestnancov aj dobrovolníkov, ktorí sa staraju o ľudí v núdzi. Vďaka nim sa darí monitorovať zdravotný stav ľudí bez domova, ktorí môžu byť šíriteľmi koronavírusu.
„Poskytujeme podporu tým, ktorí neodvracajú zrak od problémov ľudí na okraji spoločnosti, pretože covid-19 sa týka nás všetkých. Aby sa zdravotníci a ďalší ľudia, ktorí podávajú pomocnú ruku ľuďom v núdzi, nemuseli pri svojej misii obávať o vlastné zdravie,“ povedal Martin Kultan zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Dar Dôvery tvorili ochranné obleky, ochranné okuliare, rúška a bezdotykové teplomerov. Časť ochranných pracovných pomôcok si v piatok 19. marca prevzal riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš. Druhú časť Dôvera doručí do zariadenia Oáza – nádej pre nový život v Košiciach.

Nejde o prvú materiálnu pomoc, ktorú Dôvera poskytla v roku pandémie organizáciám a jednotlivcom. Už vlani na jar sme z nášho rezervného fondu nakúpili jednorazové rúška, respirátory a dezinfekciu v hodnote 300-tisíc. Rozdelili sme ich ambulanciám, nemocniciam a domovom sociálnych služieb. Na jeseň sme zase ponúkli vitamínové balíčky učiteľom zo základných škôl, ktorí v tom čase patrili k skupinám najviac ohrozených pandémiou.