Zlepšujeme starostlivosť o mamičky aj bábätká

27. septembra 2020

Našim cieľom je poskytnúť mamičkám a novorodencom čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.

Preto naše pôrodnice ponúkajú mamičkám a bábätkám komplexné služby, od predpôrodnej prípravy, kde si môžu so špecialistom naplánovať všetky detaily pôrodu, cez pôrod podľa vlastného pôrodného plánu, až po špičkovú popôrodnú starostlivosť, vrátane špecializovanej starostlivosti o predčasne narodených novorodencov.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenia našich nemocníc sa pravidelne umiestňujú na popredných miestach v hodnotení mamičiek a pracujú v nich mnohí oceňovaní lekári. „Mamičky vedia, že sa na nás môžu spoľahnúť nielen odborne, ale aj ľudsky,“ vraví jedna z nich, MUDr. Mária Vasilová, ktorá získala cenu Purpurové srdce za starostlivosť o predčasne narodené, udeľovanú pod záštitou prezidenta Slovenskej Republiky. „Nie je nad to, ako keď v nemocnici funguje všetko ako má, a o ľudí je dobre postarané,“ zdôrazňuje uznávaná pediatrička a neonatologička.

Nadštandardné izby a pôrodné izby novej generácie

Aby sa mamičky v našich zariadeniach cítili komfortne, izby sú zariadené funkčne a vo vysokom štandarde s príjemnou vôňou a kompletne vybudovaným rooming-in systémom. V nemocnici majú pacientky cez wi-fi bezplatný prístup k internetu či možnosť zapožičania monitoru dychu bábätka. Prítomnosť otca či inej blízkej osoby pri pôrode je pre mamičky veľkou oporou. Ak sa pre túto možnosť rozhodnú, blízka osoba má v našich nemocniciach okrem prítomnosti pri pôrode možnosť byť ubytovaná na izbe spolu s mamičkou.

Klasické pôrodné sály v niektorých našich nemocniciach nahradili pôrodné izby. Je v nich vytvorené komfortné rodinné a intímne prostredie. Tu po príchode do nemocnice strávia pacientky v pokoji a pod dohľadom nemocničného personálu celý pôrod, nemusia sa nikam presúvať.

Predpôrodná príprava a pôrodný plán

Kurz predpôrodnej prípravy prinesie mamičkám množstvo užitočných informácií. Navštevovať ho môžu spoločne s osobou, ktorá ich bude sprevádzať pri pôrode. Na kurze sa mamičky naučia napríklad ako správne dýchať pri pôrode, dostanú praktické rady k výžive počas tehotenstva i dojčenia či  informácie o možnosti výberu pôrodníka, pôrodnej asistentky. V našich nemocniciach majú mamičky tiež možnosť naplánovať si pôrod podľa vlastných predstáv či  absolvovať obhliadku pôrodných izieb.

Profesionálne laktačné poradenstvo

Dojčenie je jedna z najlepších a najúčinnejších ciest, ako môžu mamičky podporiť zdravie svojho dieťatka. V našich nemocniciach poskytujeme poradenstvo s profesionálnymi laktačnými poradkyňami. Na získanie dôležitých informácií o úspešnom dojčení stačí navštíviť špeciálne kurzy ešte počas tehotenstva. Aj po pôrode sú všetkým mamičkám k dispozícii sestry, certifikované laktačné poradkyne, ktoré s praktickým nácvikom dojčenia rady pomôžu.

Michalovská nemocnica tento rok bojuje o titul Baby Friendly Hospital, ktorý udeľuje Iniciatíva nemocníc priateľských k deťom (BFHI). Iniciatíva je celosvetovým programom Svetovej zdravotníckej organizácie WHO a UNICEFu, ktorá sa zameriava na zlepšenie starostlivosti o tehotné ženy, mamičky a novorodencov v zdravotníckych zariadeniach, ktoré poskytujú materské služby na ochranu a podporu dojčenia.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.