Starostlivosť novej generácie o matku a dieťa

Nová nemocnica Bratislava bude pripravená poskytnúť mamičke a bábätku starostlivosť novej generácie, ktorá je nastavená na základe najnovších medicínskych poznatkov.

Program Žena a dieťa sa bude zameriavať predovšetkým na matky v období tehotenstva, pôrodu a po pôrode. Z veľkej časti bude zastrešovať ambulantnú starostlivosť o tehotné ženy, čiže sledovanie priebehu tehotenstva a monitoring vývoja plodu vrátane všetkých potrebných vyšetrení. Cesta budúcich mamičiek k pôrodu bude nastavená na základe najmodernejších medicínskych poznatkov. Tento proces bude zahŕňať koordináciu s neonatológmi pred a počas pôrodu, prípravu matky na pôrod a zapojenie sprevádzajúcej osoby. Program Žena a dieťa zároveň zahŕňa aj rôzne ďalšie gynekologické diagnózy netýkajúce sa tehotenstva a komplexné spektrum vyšetrení a zákrokov v tejto oblasti.

Moderné pôrodné izby

Pôrodnica bude mať osem moderných pôrodných izieb. Tie budú vybavené ako plnohodnotné pôrodné sály pre bezpečné zvládnutie prirodzeného pôrodu, avšak mamičke zároveň poskytnú komfort a dostatok súkromia. Mamička v pôrodnej izbe strávi celý pôrod, teda od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu, nemusí sa teda nikam presúvať, a po celý čas ju môže sprevádzať partner či iná blízka osoba. V prípade akútnej potreby cisárskeho rezu bude vždy pripravená sekčná pôrodná sála. Priebeh starostlivosti o každé tehotenstvo a pôrod v nemocnici sa bude riadiť princípmi iniciatívy Baby Friendly Hospital. V nemocnici aplikujeme aj princípy liečivého prostredia, kedy dbáme na vhodne zvolené materiály či farby. Pôrodnica bude mať upokojujúcu farbu v ružovom odtieni. Novorodenecké oddelenie bude zase vo farbe radosti – jemnej žltej.

V pôrodnici budeme uplatňovať moderné metódy ako bonding, priloženie dieťatka na hruď mamičky hneď po pôrode a priloženie dieťaťa k prsníku už v pôrodnej izbe, či rooming in, bábätko je na izbe spoločne s mamičkou, aby mal novorodenec blízky fyzický kontakt s matkou od prvých chvíľ po narodení. Spoločne s mamičkou a bábätkom bude môcť byť na jednej izbe ubytovaný aj otecko či iná blízka osoba.

Starostlivosť vyššieho typu

O deti, ktoré sa narodia predčasne, so zdravotnými problémami, vrodenými chybami alebo nebudú mať dostatočnú pôrodnú hmotnosť, sa začnú ihneď po pôrode starať špecialisti z oddelenia neonatologickej intenzívnej starostlivosti vyššieho typu. To bude situované hneď vedľa pôrodnice, aby bol novorodenec čo najrýchlejšie premiestnený do inkubátora s monitorovacími prístrojmi na snímanie základných životných funkcií. Aj v tomto prípade bude matka môcť zotrvať s novorodencom na izbe, kde bude inkubátor umiestnený. K dispozícii bude mať nemocnica až desať samostatných miestností s nadštandardne vybavenými inkubátormi.

Ambulantná starostlivosť

Nemocnica sa postará o matku a dieťa aj prvé týždne po prepustení z pôrodnice. Do programu Žena a dieťa budú zapojené aj ambulancie primárnej starostlivosti. Po skončení ordinačných hodín starostlivosť o deti všetkých vekových kategórií prevezme detská pohotovostná služba, ktorá okrem ošetrenia úrazov zabezpečí monitorovanie pacienta aj počas niekoľkých hodín. Lôžkové pediatrické oddelenie nebude súčasťou nemocnice, keďže súčasný počet lôžok pre deti v Bratislave zatiaľ postačuje. Nemocnica však bude pripravená realizovať u detí niekoľko typov vybraných, prevažne plánovaných operačných výkonov.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.