Napriek pretrvávajúcej pandémii covid-19 sme sa rozhodli venovať zvýšenú pozornosť rakovine hrubého čreva a konečníka. V týchto dňoch odosielame testy na skryté krvácanie prvým piatim tisícom svojich poistencov, ktorí sú najviac ohrození týmto ochorením. Spolu ich v priebehu niekoľkých mesiacov rozošleme až 40-tisíc.
Nadväzujeme tým na pilotný skríning z roku 2019, do ktorého sa vtedy zapojili všetky tri zdravotné poisťovne. V tomto roku v ňom pokračuje len my. „Napriek pretrvávajúcej nepriaznivej epidemiologickej situácii sme sa rozhodli dlhšie so skríningom nečakať. Veľmi nám záleží na životoch našich poistencov, rakovina si oddychový čas neberie. Zanedbaná prevencia zvyšuje riziko zbytočných úmrtí v najbližších rokoch,“ vysvetlil Marián Faktor, člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera.
Rakovina hrubého čreva a konečníka je ochorenie, ktoré, keď sa odhalí v skorom štádiu, je plne vyliečiteľné aj bez chemoterapie a rádioterapie. Napriek tomu je medzi nádorovými ochoreniami v súčasnosti na druhom mieste úmrtnosti u mužov a na treťom mieste u žien.
„Od roku 2015 sa za 5 rokov počet pacientov s touto diagnózou zvýšil až o polovicu. Za rok 2020 sú predbežné čísla o niečo nižšie, nemyslíme si však, že by počet chorých klesol, naopak, pripisujeme to pandémii a s ňou súvisiacemu poklesu preventívnych prehliadok,“ zdôraznil Faktor.
Preto oslovujeme poistencov vo veku od 50 do 74 rokov, ktorí patria medzi najviac ohrozených týmto ochorením. Zo všetkých pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka tvoria až 74 percent. V obálke nájdu testovaciu súpravu a návod na jej použitie a tiež pozvánku na návštevu všeobecného lekára. Pacient si doma odoberie vzorku stolice, odnesie ju k lekárovi a on ju vyhodnotí.
Vyšetrenie je súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára pre ľudí od 50. roku života. Účasť na preventívnych prehliadkach je však nízka. Preto na ňu pozývame poistencov aj týmto spôsobom. Len v minulom roku malo pozitívny test na prítomnosť krvi v stolici približne 4500 poistencov, ktorým lekár následne odporúčal kolonoskopické vyšetrenie u gastroenterológa, aby sa zistila presná príčina krvácania. U 119 poistencov sa podarilo zachytiť včasné štádia či už rakoviny alebo adenómových polypov, ktoré sa dali kolonoskopicky ambulantne odstrániť.
Skutočné príbehy so šťastným koncom
Z kontroly tlaku odchádzal s testom na skryté krvácanie. Zachránili mu život
Mala to byť iba bežná pravidelná kontrola kvôli vyššiemu tlaku, na ktorý sa pán Jozef Žák liečil. Obvodná lekárka mu však podala aj plastovú nádobku so slovami, že je už vo veku, kedy by bolo dobré skontrolovať aj hrubé črevo. Bol to test na skryté krvácanie v stolici. Pánovi Žákovi zachránil život.
„Test som si doma urobil a na druhý deň som sa k pani doktorke vrátil, aby ho vyhodnotila. Z výrazu jej tváre som pochopil, že sa asi niečo deje. Poslala ma na ďalšie vyšetrenie, ktoré v hrubom čreve odhalilo polypy. Keď mi po mesiaci vyšetrenie urobili znova, diagnóza sa potvrdila. Mal som rakovinu hrubého čreva,“ spomína pán Žák.
V piatok si nechal urobiť predoperačné vyšetrenia, v utorok ráno sa prihlásil v nemocnici v Martine, vo štvrtok ho operovali a ďalší utorok bol doma. Keďže mu zhubné výrastky operovali laparoskopicky, ešte v ten istý týždeň sa mohol vrátiť do práce.
Pooperačné kontroly v onkologickom ústave ukázali, že ochorenie bolo v počiatočnom štádiu a nie je potrebná ani chemoterapia, ani ožarovanie. Dnes, dva roky od operácie, pán Žák žije rovnako aktívne, ako predtým.
„Schudol som a zdravšie sa stravujem. Som vďačný pani doktorke, že mi vtedy dala do ruky ten test. Zachránil mi život. Preventívne prehliadky majú veľký význam, bolo by dobré, keby sme sa vrátili k tomu, ako to bolo kedysi, keď na ne lekári pozývali svojich pacientov. Ľudia by na prevenciu tak nezabúdali,“ dodáva pán Žák.
Štefan už mal namále, nad rakovinou napokon vyhral
„Ak by som sa mohol vrátiť v čase, určite by som už prevenciu nepodcenil a dal sa vyšetriť na rakovinu hrubého čreva, vzhľadom k výskytu tohto ochorenia v našej rodine,“ varuje pán Štefan Lukács, ktorému sa po dramatickom boji podarilo zvíťaziť nad rakovinou.
Od jari 2017 pociťoval nešpecifické bolesti v podbrušku. Celý život aktívne športoval, zaujímal sa o zdravú stravu a zdravý životný štýl, preto bolesti nepripisoval dôležitosť. „Okrem toho som v tom čase žil v Anglicku, takže som nechodil na žiadne lekárske prehliadky a už tobôž na nejaké preventívne,“ vysvteľuje.
Keďže bolesti neprestávali, v lete toho istého roka si počas dovolenky na Slovensku zaplatil ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Výsledky boli dobré, tak sa úplne prestal bolesťami zapodievať.
„Asi o mesiac sa môj zdravotný stav veľmi zhoršoval. To už som bol späť v Anglicku. Okrem bolestí brucha som začal zvracať, býval som často unavený. Stále som však veril výsledkom zo sonografie, ktoré nepreukázali žiadne ochorenie. Ťažkosti som preto pripisoval nejakým črevným problémom. To trvalo pár týždňov, až som sa jedného osudného dňa ocitol na pokraji života a smrti…“
Do nemocnice ho prijali s podozrením na akútny zápal slepého čreva. Kompletné vyšetrenia mu boli ochotní urobiť až na naliehanie slovenskej ambasády, na kolonoskopiu čakal v ťažkom stave dva týždne. Tá potvrdila rakovinu hrubého čreva v najhoršej možnej forme.
„Doteraz si pamätám výraz lekára, ktorý mi túto správu oznámil. Nakoľko nádor zasiahol okrem hrubého čreva aj tenké črevo, lekári sa rozhodli o kolostómiu (vývod hrubého čreva) no súčasne aj o ileostómiu (vývod tenkého čreva). Všetko to prišlo tak náhle, že som nemal čas premýšľať nad tým všetkým, a už vôbec nie klásť si otázky prečo práve ja. Operácia sa navyše skomplikovala, nádor mi praskol, a vylial sa do brušnej dutiny. Tri dni som bol v umelom spánku,“ vracia sa k dramatickým životným chvíľam pán Lukács.
Prognózy lekárov boli veľmi zlé. Po troch dňoch umelého spánku som však prebral, život sa mu z minúty na minútu celkom zmenil. Schudol skoro 20 kíl. „Zvyknúť si na vývody, prijať fakt, že to možno bude už na celý život, a ešte vlastne ani nevedieť čo bude ďalej, bolo len zlomok toho, čo som prežíval. Lekári sa rozhodli o nasadenie infúznej polročnej chemoterapie. Nakoľko som žil stále v Anglicku, a nevedeli sme si predstaviť, ako budem znášať celú liečbu, na vlastnú žiadosť som sa rozhodol vrátiť sa späť na Slovensko a podstúpiť celú liečbu doma,“ hovorí.
Tu podstúpil všetky potrebné vyšetrenia, navštívil onkológa, chirurga i stomickú poradňu. Napriek zlým prognózam sa jeho stav zlepšoval, mohol prejsť na chemoterapiu tabletkovou formou. „Prognózy našich lekárov mi dodávali odvahu a chuť bojovať. Verili, že mi odstránia postupne obidva vývody. Dodržiavaním diéty, pohybom na čerstvom vzduchu, viere a nádeji som zvládol ťažký, napriek tomu veľmi prínosný rok môjho života. Viac som si začal uvedomovať aj genetickú predispozíciu a fakt, že nie len zdravý životný štýl je dôležitý, ale aj nepodceňovanie dedičných chorôb. Môj otec mal totiž rovnakú diagnózu v rovnakom veku ako ja. Podstúpil som aj genetické vyšetrenie, kde sa potvrdilo, že som nositeľom tohto génu a dokonca aj moja sestra, ktorá sa tiež dala otestovať.“
O pár dní to budú presne 3 roky, čo si vypočul svoju diagnózu. Medzitým sa pán Lukács oženil a absolvoval operácie, vďaka ktorým už nemá ani jeden vývod. Choroba mu vzala meter hrubého aj meter tenkého červa. „Ale dala mi tiež iný pohľad na toto ochorenie. A to, že aj rakovina sa dá liečiť. Omnoho viac myslím na prevenciu, pravidelné vyšetrenia sú samozrejmosťou. Dokonca som sa tento rok dal prvýkrát zaočkovať aj proti chrípke,“ uzatvára pán Štefan Lukács.