Penta Podcast︱Juraj Kaiser: Prečo sú posteľné plachty v Nemocnici Bory symbolom efektivity?

21. februára 2022

Od realitných projektov až po napínacie plachty v nemocnici. Aj o tom je najnovší Penta Podcast, hosťom ktorého bol Juraj Kaiser – prevádzkový riaditeľ Nemocnice novej generácie Bory. Juraj však v skupine Penta začal pracovať ešte ako Construction manažér v spoločnosti Penta Real Estate, kde mal na starosti technologické riešenia pre projekty ako Bory Mall, Rosum alebo SKY PARK by Zaha Hadid.

Ako prevádzkový riaditeľ Nemocnice Bory bude viesť  viac ako dvestočlenný tím nezdravotníkov. Jeho hlavnou úlohou bude zabezpečiť plynulý chod nemocnice tak, aby lekári a sestry pracovali v tých najlepších podmienkach a aby sa v nej pacienti cítili komfortne.
Hosťom nášho Penta Podcastu bol Juraj Kaiser, ktorá ným prezradil aj to, koľko kilometrov káblov sa spotrebovalo v nákupnom centre Bory Mall, ako náročné bolo skĺbiť dizajn a funkčnosť v projekte SKY PARK  či to, prečo sú technológie použité v Nemocnici Bory absolútnou špičkou.

Čo všetko vlastne patrí pod riaditeľa prevádzky?

Prevádzka sa dá rozdeliť do viacerých úsekov. Na technickom úseku bude údržba a prevádzkové technológie, zabezpečenie revízií, servisu, aby mohlo všetko správne fungovať.

Ďalší je úsek logistiky, pod tým si môžeme predstaviť prepravu akýchkoľvek komodít v rámci Nemocnice Bory, od posteľnej bielizne, cez lieky, stravu až po odpady. Ďalej máme aj oddelenie liečebnej výživy, upratovania a dezinfekcie a aj manažment klastrov.

Manažér klastra – nová pozícia v slovenskom zdravotníctve

Manažér klastra je špecifikum Nemocnice Bory. Je to manažment všetkých nemedicínskych procesov v Nemocnici Bory. Kontroluje na svojom klastri, čiže istom úseku nemocnice, či všetko funguje tak ako má.

Jeho úlohou je odbremeniť medicínsky a ošetrovateľský personál, ktorý takéto práce štandardne vykonáva, no nepatria do jeho popisu práce. Manažér klastra  bude mať napríklad na starosti sklady špeciálneho zdravotníckeho materiálu – katéter, kardiosimulátor, defibrilátor, kde bude sledovať ich stav. Akonáhle pacient odíde po hospitalizácii domov, tak si manažér klastra zorganizuje a skontroluje prípravu lôžka pre ďalšieho pacienta.

Prečo nemocničné plachty v Nemocnici Bory budú mať zaťahovacie gumičky

Aj keď sa to môže zdať ako malý detail, je to veľmi dôležitá téma. Štandardne plachty na lôžkach uväzuje ošetrovateľský personál na mašličku a to trvá nejaký čas. Nemocnica Bory bude mať vlastné plachty s gumičkami, aby sa dala plachta len klasicky natiahnuť na matrac a uľahčila sa tak práca nemocničnému personálu. Taktiež to prispeje k prevencii pred vznikom dekubitov alebo preležanín u dlho ležiacich pacientov.

„Toto podľa mňa celkom pekne ukazuje, do akého detailu ideme v plánovaní Nemocnice Bory, aj z pohľadu ergonómie práce. Aj na toto kladieme dôraz.“ dodal prevádzkový riaditeľ Nemocnice Bory Juraj Kaiser.

Potrubná pošta

Na uľahčenie práce sanitárov a ďalšieho zdravotníckeho i nezdravotníckeho personálu bude slúžiť aj potrubná pošta, ktorú má pod sebou taktiež Juraj Kaiser z pohľadu servisu a údržby. Používať ju budú primárne zdravotnícki pracovníci, keďže v Nemocnici Bory bude slúžiť hlavne na distribúciu dokumentov, biologického materiálu a samostatná vetva bude slúžiť na distribúciu cytostatík.

Vykurovanie a sálavé panely

V Nemocnici Bory budeme využívať na vykurovanie a chladenie sálavé panely, ktoré nefúkajú studený vzduch ako z klasickej klimatizácie, ale sála z nich chlad alebo teplo.

Je to to najkomfortnejšie riešenie, aké môžeme pacientom Nemocnice Bory priniesť. Jedným z dôležitých faktorov pre výber sálavých panelov je aj výroba chladu, pričom budeme využívať ekologické zdroje chladu. Pre pohodlie pacienta a ekologické fungovanie budovy je dôležité aj exteriérové tienenie, ktoré pomáha v lete zvyšovať komfort pacientov v rámci princípu liečivého prostredia novej bratislavskej nemocnice.

Je výstavba Nemocnice Bory náročná?

Na Slovensku sa v blízkej minulosti nestavala úplne nová nemocnica s úplne novými procesmi a technológiami. Tento projekt je svojím rozsahom a všetkým, čo obsahuje najťažší projekt, na ktorom mal možnosť Juraj Kaiser spolupracovať.

Výzvou po otvorení Nemocnice Bory bude pre prevádzkového riaditeľa vybudovať stabilný tím ľudí, ktorí budú vedieť medzi sebou spolupracovať a budú sa vedieť jeden o druhého oprieť. Osobnou výzvou je to, aby sa personál naučil pracovať v jednotlivých elektronických systémoch, keďže Nemocnica Bory chce byť čo najviac elektronická a fungovať bezpapierovo, v čo najväčšej možnej miere a v najkratšom možnom čase.

„Momentálne pripravujeme budovu a systémy na to, že si Nemocnicu Bory jedného dňa preberieme a pripravujeme všetky procesy, ktoré pod oddelenie prevádzky spadajú. Napríklad upratovanie, dezinfekcia, príprava procesu liečebnej výživy alebo stravovania v Nemocnici Bory. Taktiež sa venujeme postupnému plánovaniu servisov, údržby a postupne pracujeme už aj na logistike,“ vysvetľuje Juraj Kaiser aktuálny postup práce v Nemocnici Bory.