Slovenské zdravotníctvo držia nad vodou len pracujúci. Platia najviac a čerpajú najmenej

Z každých 100 eur z celého vyzbieraného zdravotného poistenia v slovenskom zdravotníctve zaplatia pracujúci ľudia a firmy až 76,11 eura.

Z tejto sumy však späť dostávajú len zlomok, pretože až 51,94 eura z „ich“ poistného ide na zdravotnú starostlivosť o ľudí, ktorí nepracujú a poistné za nich platí štát. Teda na deti, dôchodcov, nezamestnaných či ľudí na rodičovskej dovolenke.

Štát totiž za nich platí z každej vyzbieranej stovky len necelých 24 eur, no na zdravotnú starostlivosť o nich ide až 76 % z celého verejného zdravotného poistenia. Solidarita pracujúcich s tými, ktorí pracovať a platiť zdravotné odvody nemôžu, je tak najmä v posledných rokoch extrémne silná.

„Sviatok práce nesie v dnešnej dobe ešte dôležitejší odkaz. Len vďaka pracujúcim ľuďom dokáže slovenské zdravotníctvo ako – tak fungovať. Otázne je, dokedy. Štát sa k chorým, starým a k deťom správa ako zlá macocha, keďže sa tvrdohlavo bráni za nich platiť primerané poistné. Pritom oni potrebujú drahú zdravotnú starostlivosť najčastejšie,“ skonštatoval generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Zamestnanec a jeho zamestnávateľ v priemere mesačne odvedú do Dôvery 170 eur, teda až o 140 eur viac, ako štát na jedného svojho poistenca. Priemerný odvod živnostníka je 70 eur. Najvyššie mesačné poistné, aké vlani zaplatil pracujúci poistenec Dôvery bolo 247 640 eur (z príjmu 1 768 890 eur) a najvyššie ročné poistné, ktoré vlani prišlo do Dôvery od zamestnaného poistenca, bolo 397 100 eur (z príjmu 2 836 420 eur).

Ekonomicky aktívni ľudia tvoria len necelých 40 % z celkového počtu všetkých ľudí na Slovensku. Napriek tomu leží zdravotníctvo na ich pleciach. „Oprávnene sa cítia byť oklamaní. Platia priveľa a keď ochorejú, dostávajú primálo. A to sa nezmení, kým štátu nebude na pacientoch záležať aspoň tak, ako v susednej Českej republike,“ dodal Kultan.

V Čechách zvýšili platby za poistencov štátu po tom, ako prepukla pandémia. A to zo 44 eur na 73 eur. Na Slovensku žiadna takáto pomoc od štátu neprišla, skôr naopak. Za svojich poistencov platí stále len 31 eur mesačne. Ani zvýšenie platby na 34 eur nič nevyrieši.

Dôvera

Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.