Galantská nemocnica zdvojnásobuje zásobu kyslíka pre liečbu covid pacientov

Galantská nemocnica od 7. januára poskytuje zdravotnú starostlivosť iba pre pacientov s ochorením COVID-19. Po prechode do „červeného“ režimu sa výrazne zvýšila spotreba medicinálneho kyslíka, ktorý je kľúčovou súčasťou pri liečbe.

V súčasnosti nemocnica disponuje 103 lôžkami s priamym prívodom kyslíka a 10 intenzivistickými lôžkami s umelou pľúcnou ventiláciou. V najbližších dňoch sa má nasadiť vyšší počet prístrojov na vysoko prietokovú nazálnu kyslíkovú terapiu, ktorá je oveľa účinnejšia pri napadnutých pľúcach koronavírusom. Tá však pri jednom pacientovi predstavuje až 50 litrov kyslíka za minútu. Nemocnica súčasne plánuje nahradiť používanie  kyslíkových fliaš pri bežných COVID lôžkach. Pôvodná kapacita a výkon kyslíkovej infraštruktúry nemocnice už neboli postačujúce. Zajtra (21.1.) sa preto nainštaluje nový zásobník s objemom až 11-tisíc litrov, čo predstavuje až vyše dvojnásobnú hodnotu oproti súčasnosti. Súčasťou dodávky od firmy Messer Tatragas je aj nový výkonnejší odparovač, ktorý zabezpečí potrebný prietok kyslíka v rozvodoch nemocničného monobloku. Po zajtrajšku tak bude nemocnica ešte lepšie pripravená na ďalší kritický pandemický vývoj.

„Prevádzka čisto covidovej nemocnice neustále prináša nové výzvy, na ktoré musíme vedieť promptne reagovať. Aj keď bola nemocnica vybudovaná ako záložná v prípade vojnových konfliktov a živelných katastrof, nikto nepredpokladal takýto pandemický vývoj. Ten si okrem iného vyžiadal aj niekoľkonásobne vyššiu spotrebu medicinálneho kyslíka.  Vďaka dnešnej inštalácii dokážeme spoľahlivo zabezpečiť liečbu pre covid pacientov, ktorí majú napadnuté pľúca a dusia sa. V skorej dobe očakávame nasadenie ďalších nových prístrojov na vysoko prietokovú nazálnu kyslíkovú terapiu. Pomocou nej sa zvyšuje šanca, že zdravotný stav hospitalizovaného pacienta nebude vyžadovať nasadenie umelej pľúcnej ventilácie,“ zdôraznila Alexandra Pavlovičová, riaditeľka nemocnice Svet zdravia Galanta.

Zásobovanie kvapalným kyslíkom v galantskej nemocnici sa realizovalo v predcovidovej minulosti raz za tri týždne. Teraz je to trikrát do týždňa. Preto 5000 litrový zásobník Messer Tatragas dnes vymenili za zásobník na uskladnenie kvapalného kyslíka s objemom 11 000 litrov. Navyše, pôvodne tu bol inštalovaný len jeden odparovač s výkonom  95 95 kubických metrov kyslíka za hodinu. Ten sa po oznámení, že nemocnica bude „červená“, najprv doplnil o ďalší s výkonom 189 kubických metrov kyslíka za hodinu a dnes sa pôvodný odparovač (95 kubických metrov kyslíka za hodinu) nahradil za ďalší s výkonom 253 kubických metrov kyslíka za hodinu. Celková kapacita nových odparovačov tak bude spolu 442 kubických metrov kyslíka za hodinu. Zásobník kvapalného kyslíka je vybavený telemetriou, t. j. zariadením, ktoré umožňuje na diaľku online sledovať zásobu kvapaliny a vybraných ukazovateľov v zásobníku v reálnom čase. Prístup k nim má nemocnica i dodávateľ Messer Tatragas. Na základe toho sa dá lepšie a rýchlejšie plánovať logistika a dokáže sa promptne reagovať na mimoriadne udalosti, ako sú napríklad pokles zásoby kvapaliny, zmenu tlaku a pod.

„V malých nemocniciach, kde v minulosti stačilo dodávať kyslík v oceľových fľašiach, by bolo vhodné postaviť minimálne 5 – 6 000 litrové kyslíkové zásobníky, ktoré máme dnes nainštalované pri najväčších nemocniciach,“ hovorí Michal Paľa, riaditeľ a konateľ najväčšieho slovenského výrobcu a dodávateľa medicinálnych plynov, Messer Tatragas. „No a tam zas tieto zásobníky pre svoju veľkú vyťaženosť prestávajú stačiť. Ja to prirovnávam k zapojeniu viacerých spotrebičov do jednej zásuvky. Keď ich zapojíte priveľa, vyhodí Vám poistky a elektrinu nemáte. Robíme všetko preto, aby takáto situácia nenastala. Skutočnú havarijnú situácie dnes nikde neevidujeme vďaka nonstop práci našich a nemocničných technikov a logistov.“

 

Čo je odparovač?

Odparovač slúži na zmenu kvapalného skupenstva kyslíka na plyn. Plynný kyslík následne putuje do prístrojov, ktoré pomáhajú pacientom dýchať. Jeden pacient na intenzívnej pľúcnej ventilácii totiž spotrebuje niekedy až 70 litrov kyslíka za minútu. Nové odparovače zjednodušia a urýchlia odber kyslíka zo zásobníkov.

Galantská nemocnica od prechodu do červeného režimu hospitalizovala už 304 covid pacientov z regiónov Galanty, Nitry, Nových Zámkov, Levíc a Topoľčian. Takmer 100 z nich bolo prepustených domov a 85 za to obdobie následkom diagnózy zomrelo. Dnes je v nemocnici hospitalizovaných 117 pacientov, z toho 7 sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.