Pomoc pacientom po prekonaní covidu

Pacientom, ktorí prekonali koronavírus a dlhodobo majú zdravotné problémy, ponúka zdravotná poisťovňa Dôvera nový benefit – bezplatný prístup do mobilnej aplikácie Zhiva pre pacientov po covide. Vďaka aplikácii môžu sledovať svoj zdravotný stav, naučiť sa špeciálne dychové cvičenia a získať množstvo informácií, ktoré im pomôžu zmierniť ich komplikácie.

Pre koho je aplikácia určená?

Odhaduje sa, že zdravotné problémy spojené s covidom pociťuje každý desiaty nakazený, a to aj týždne či mesiace po jeho prekonaní. Dnes už hovoríme o novom chronickom ochorení, takzvanom dlhom covide (long covid), ktorý sprevádza vyše 200 príznakov. Medzi najčastejšie patria: únava, problémy s dýchaním, spánkom či pocity úzkosti. Lekári často nevedia týchto pacientov liečiť, keďže výsledky ich laboratórnych testov sú v poriadku. Pritom ide o početnú skupinu. Len na Slovensku je pacientov s dlhodobými následkami po covide niekoľko desiatok tisíc.

Čo je aplikácia Zhiva?

Slovenská mobilná aplikácia s názvom Zhiva [živa] môže pomôcť našim poistencom lepšie zvládať následky prekonaného koronavírusu a vrátiť sa späť k plnému zdraviu.

Čo aplikácia ponúka?

  • vstupnú prehliadku, ktorá posúdi vážnosť vašich symptómov a celkový vplyv choroby na organizmus a vaše hodnoty porovná so štandardnými hodnotami zdravej populácie
  • možnosť svoje symptómy pravidelne merať a sledovať tak, ako sa váš zdravotný stav vyvíja
  • dychové cvičenia vytvorené pre pacientov s dlhým covidom, ktoré pomáhajú proti únave, dýchavičnosti, ale aj stresu
  • online kurz o tom, ako riešiť najčastejšie problémy sprevádzajúce dlhý covid
  • Covidpediu – prehľad problémov a diagnóz, s ktorými sa pacienti stretávajú, ale aj možných riešení vrátane príbehov iných pacientov
  • kontakt na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti , ktorí majú skúsenosti s liečbou dlhého covidu
  • rady, ako získať kúpele a na čo sa pýtať lekára

Ako získať aplikáciu?

Aplikácia je dostupná pre používateľov zariadení Android aj Apple Poistenci Dôvery ju môžu získať bezplatne. Stačí, ak pri stiahnutí do smartfónu alebo tabletu poistenec zadá jedinečný kód, ktorý mu Dôvera zašle na e-mail.

Kompletný návod

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.