Prinášame inovácie

Sme hrdí na to, že vďaka našim investíciám a neustálemu skvalitňovaniu zdravotnej starostlivosti prinášame do sektora moderné a inovatívne riešenia. Aj vďaka inováciám a novým postupom vieme zachraňovať stále viac a viac životov a teší nás, že naši pacienti majú prístup k špičkovej zdravotnej starostlivosti a že naši lekári môžu pracovať s najmodernejšími technológiami. Prinášať inovácie a moderné technológie ktoré zachraňujú životy chceme aj naďalej.

CyberKnife

Nemocnica Bory bude prvou nemocnicou na Slovensku, ktorá bude disponovať unikátnym Kybernetickým nožom, určeným na liečbu onkologických ochorení. Ide o špeciálny robotický prístroj, vďaka ktorému už nebudú musieť pacienti s určitým typom onkologických diagnóz dochádzať za liečbou do zahraničia. CyberKnife v Nemocnici Bory je unikátom nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Prístroj sa dnes využíva iba v štyroch nemocniciach na svete.

Kybernetický nôž dokáže nádor ožiariť s vysokou mierou presnosti, čím chráni okolité zdravé tkanivá. To umožňuje dodávanie vyšších dávok žiarenia. Podávaním vyšších dávok môže pacient dokončiť svoju liečbu za niekoľko sedení namiesto týždňov dennej liečby.

 

Zisti viac

Da Vinci

Nemocnica Bory bude ako druhá nemocnica na Slovensku disponovať unikátnym prístrojom Da Vinci, ktorý bude vykonávať roboticky asistované chirurgické zákroky pri onkologických diagnózach.

Najmodernejší laparoskopický systém Da Vinci je ovládaný operátorom cez ovládaciu konzolu a simuluje pohyby ľudských rúk v tele pacienta. Operátor sleduje obraz pomocou kamery a cez malé vpichy v tele tak dokáže vykonávať samotný zákrok veľmi precízne, bez poškodenia okolitého tkaniva. Klinické výsledky ukázali, že takto precízne vykonaná operácia skracuje dobu hospitalizácie a znižuje riziko trvalých následkov či iných komplikácií.

Zisti viac

Umelá inteligencia Brainomix

Až 50% liečiteľných odvrátiteľných úmrtí pripadá na srdcovocievne a mozgovocievne choroby, akými sú napríklad infarkt alebo porážka. Aby sme prispeli k znižovaniu miery odvrátiteľných úmrtí, v našich nemocniciach využívame najmodernejšie technológie, ktoré v tom našim lekárom pomáhajú.

Príkladom takejto technológie je aj umelá inteligencia Brainomix, ktorú naši lekári využívajú pri záchrane pacientov s porážkou, kedy je kľúčovým faktorom pri záchrane života čas. Systém eStroke od spoločnosti Brainomix pomáha určiť rozsah poškodenia mozgu, na základe čoho dokážu lekári poskytnúť pacientovi rýchlu a adresnú liečbu už do 25 minút. Tým sa u pacientov radikálne zvyšujú šance na úplne vyliečenie bez trvalých následkov a to aj u tých, u ktorých liečba v ére pred týmto prístrojom nebola možná.

Zistiť viac

Lineárny urýchľovač Harmony

V Nemocnici Bory budeme pacientov liečiť aj pomocou lineárneho urýchľovača Harmony od spoločnosti Elekta, ktorý je svetovou novinkou. Nemocnica Bory bude štvrtou nemocnicou na svete, ktorá ním bude disponovať.

Vďaka presnosti tohto ožarovacieho prístroja sa zásadne zvýši efektivita a rýchlosť liečby a minimalizuje sa aj poškodenie okolitých zdravých tkanív.

Lineárny urýchľovač doplní aj moderné rádiologické vybavenie. Pôjde napríklad o CT simulačné prístroje, ktoré umožnia lekárom a fyzikom vytvoriť 3D model onkologického pacienta, potrebný na prípravu ožarovacieho plánu.

Zistiť viac

Prístroj Artis icono

Ochorenia srdca a obehovej sústavy patria medzi najsmrteľnejšie civilizačné ochorenia. Na Slovensku na tieto ochorenia umrie každý mesiac približne 2 500 ľudí. Mnohým pacientom by pritom vedeli pomôcť špecialisti z najmodernejších medicínskych odborov, akým je aj intervenčná rádiológia.

V nemocnici CINRE preto napríklad pri operáciách srdca využívame unikátny prístroj ARTIS icono, ktorého pohyblivé rameno sníma počas zákroku operované miesto. Keďže prístroj patrí k špičke v zobrazovacích technológiách, lekárom umožňuje sledovať celý zákrok na virtuálnom obraze. Kvalita obrazu je úplne zásadná, pretože je jediným „vodítkom v tme“, ktorým sa lekár počas zákroku riadi. Lepší a kvalitnejší obraz znamená otvorenie nových možností operačných postupov, a samozrejme, aj rýchlejší a bezpečnejší priebeh doterajších operačných výkonov.

Zistiť viac

Liekový robot

V niektorých našich nemocniciach dnes nájdete centrálnu prípravovňu liekov. Lieky pre pacientov tu nepripravujú sestry, ale robot. Tento robot dokáže za hodinu zabaliť až 3 600 jednotlivých liekov. Sestry tak výrazne odbremeňuje od zdĺhavej a častokrát rutinnej práce, vďaka čomu majú viac času na starostlivosť o našich pacientov.

Robot pripravuje jednotlivé dávky liekov na základe elektronického predpisu od lekára a tie následne balí do balíčkov s unikátnym čiarovým kódom. Predtým, než sestra podá pacientovi liek, zosníma identifikačný kód na náramku pacienta a identifikačný kód balíčka. Tým je zaručené, že danému pacientovi bol podaný správny liek, v správnej dávke a v správnom čase.

Zistiť viac

Virtuálna realita

Od roku 2021 využívame na psychiatrickom oddelení v nemocnici Svet zdravia Trebišov interaktívnu virtuálnu realitu. Určená je ako doplnok liečby pre ľudí s duševnými poruchami. Metóda má priaznivý efekt najmä v oblasti exekutívnych funkcií, ako napríklad plánovanie či vykonávanie rôznych úloh a má dokázateľné priaznivé terapeutické účinky. Doposiaľ ju vyskúšali desiatky pacientov, ktorých virtuálna realita vtiahla do nového upokojujúceho prostredia, v ktorom vykonávajú aktivity trénujúce myseľ.

Aplikácia je určená najmä pre pacientov s určitými formami depresívnych syndrómov, u ktorých je jedným z dôležitých symptómov znížené sebavedomie, a tak aj pocit, že nič nezvládnu. Virtuálna realita tohto typu sa aktívne pri liečbe psychiatrických diagnóz  používa iba na troch miestach na svete a to v Kalifornii, Španielsku a na Slovensku v Trebišove.

Zistiť viac