Vianoce v nemocnici

Vianoce sú určite najkrajšie sviatky v roku a pre mnohých z nás aj najpokojnejšie. Zažívajú pokojné Vianoce zdravotníci v nemocnici? Ako prežívajú vianočné obdobie žiaci stredných zdravotníckych škôl? Aj to vám prezradia vo vianočnom vydaní podcastu Študuj zdravotku Andrea Bučuričová, manažérka ošetrovateľstva pre oddelenia intenzívnej medicíny, a Lucia Lieskovská, manažérka vzdelávania pre zdravotnícke pozície.

Aké sú Vianoce v nemocnici?

Obdobie Vianoc je všeobecne veľmi pokojné. Atmosféra začína niekedy od konca novembra sa nesie nielen celým svetom, ale aj nemocnicou. Nemocničné prostredie tiež pred Vianocami nie je tak rušné ako cez rok, pretože aj počet plánovaných operačných výkonov je v decembri nižší. Väčšinou sa v nemocnici riešia akútni pacienti alebo kratšie operačné zákroky. Celá nemocnica sa postupne pred Vianocami vyprázdňuje, preto je tam atmosféra iná, pokojnejšia ako v každodennom ruchu počas roka. V tomto období sú častokrát hospitalizovaní hlavne akútni pacienti a pacienti v stave, ktorý im nedovolí opustiť nemocnicu a stráviť Vianoce doma s rodinou. 

A ako prežíva kolektív zdravotníkov nielen oslavy najkrajších sviatkov v roku? Vianočnú atmosféru necítia len ľudia doma pri stromčeku, ale aj zdravotníci, ktorí zažívajú, že ľudia sú cez Vianoce k sebe lepší a milší. Aj keď v rámci zdravotníckeho prostredia majú niektoré tímy takúto atmosféru celý rok, nielen na Vianoce. Oddelenia a nemocnica sa tiež prezlieka do slávnostného šatu. Mnohé oddelenia si zdravotníci vyzdobujú, navzájom si nosia koláčiky, aby si spríjemnili sviatočné služby aspoň dobrotami.

Štedrý večer zdravotníka v službe

Pre niektorých pacientov i zdravotníkov je Štedrý večer v nemocnici smutný, pretože nemôžu byť s rodinou a blízkymi. Aj keď prianím každého z nás je byť na Vianoce doma, zdravotníci pracujú nepretržite a musia byť aj v takýto deň v nemocnici pre pacientov k dispozícii. „Aj keď je to pre niektorých zdravotníkov ťažké nebyť so svojou rodinou doma pri štedrovečernom stole, každý zdravotník vie, že je to súčasťou jeho práce a poslania. Ako kolektív sme sa snažili vždy si vyjsť v ústrety pri rozdeľovaní služieb počas Vianoc,“ vysvetľuje Andrea Bučuričová.

Andrea tiež spomína, ako vyzeralo štedrovečerné posedenie v službe: „Napiekli sme si koláčiky, doniesli sme si darčeky medzi sebou a sadli sme si aj k štedrovečernej večeri spolu. Niekedy sme zavolali aj maminky, ktoré boli hospitalizované spolu s ich bábätkom na detskom ÁRE. Naozaj atmosféra na oddeleniach je vianočná a láskavá.“

Advent na zdravotníckej škole

Obdobie Vianoc a Adventu je tiež veľmi špecifické a iné. Začína to od Mikuláša, kedy sa trošku mení nastavenie a atmosféra na zdravotníckej škole. Venuje sa viac pozornosť napríklad pacientom a klientom sociálnych zariadení ako sú domovy dôchodcov, kam žiaci zdravotníckej školy chodia v rámci praxe. Práve v tomto období pripravujú program pre týchto pacientov a klientov ako spievanie vianočných kolied alebo príprava sladkých medovníčkov. 

Títo starší pacienti sú za takúto predvianočnú návštevu nesmierne vďační a tešia sa vianočnej atmosfére, ktorú so sebou prinesú študenti zdravotníckej školy. Je to príjemný pocit na oboch stranách, nielen pre pacientov, ale aj pre žiakov,“ popisuje svoje zážitky Lucia Lieskovská.

Silvestrovská noc je niekedy najťažšia v roku

Silvester je deň v roku, keď skoro všetci bilancujú, čo sa udialo za ten rok. Platí to aj pre pacientov, ktorí častokrát potrebujú aj psychologickú alebo psychiatrickú podporu. Namiesto bujarých osláv je atmosféra na oddeleniach skôr bilancujúca. 

Odlišným je pracovisko urgentu, ktorý je „bohatý“ o prípady, keď sa zle zaobchádza s pyrotechnikou alebo pacienti prichádzajú so žalúdočnými problémami, keďže vianočné sviatky sú obdobie hojnosti jedla. Zdravotníci a pracovníci urgentu sú ale pripravení na túto noc, vedia, že nebudú mať menej pacientov, ale naopak viac.

Prajeme vám krásne Vianoce a šťastný nový rok 2023!

Je dobré, aby sme si dávali aj počas Vianoc a Silvestra pozor na svoje zdravie. A to vám prajeme za podcast Študuj zdravotku do nového roka – hlavne veľa zdravia, aby ste si počas Vianoc oddýchli, a počujeme sa v novom roku 2023.

Vypočujte si vianočný diel podcastu Študuj zdravotku: