V nemocniciach Svet zdravia spájajú cez videohovory pacientov s rodinami

Pandémia koronavírusu priniesla so sebou prísne hygienické opatrenia a zatvorila nemocnice pred návštevníkmi. Pacienti tak zostali odlúčení od svojich rodín a najmä starší ľudia nevideli svojich blízkych už dlhé týždne.

Sieť nemocníc Svet zdravia sa preto v spolupráci s telekomunikačným operátorom Orange Slovensko rozhodla začať spájať pacientov s ich rodinami cez videohovory. Prvé dojímavé telefonáty už majú za sebou v rožňavskej, trebišovskej či michalovskej nemocnici.

Hospitalizácia je náročná azda pre každého z nás, pre starších ľudí, ktorí majú často okrem svojej diagnózy aj viaceré pridružené ochorenia a kontakt so svojimi blízkymi veľmi potrebujú, obzvlášť. Bežne by ich počas hospitalizácie navštevovala rodina a v 13 našich nemocniciach im robia spoločnosť aj dobrovoľníci nášho projektu Krajší deň. Pre pandémiu koronavírusu sme však v marci museli sprísniť hygienicko-epidemiologický režim a pre bezpečnosť pacientov i zdravotníkov aj zakázať návštevy. Pacienti tak ostali odlúčení a so svojimi rodinami sa mnohí nevideli už týždne. To sme sa rozhodli zmeniť,“ vysvetľuje generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

Sieť prišla s nápadom v rámci aktuálnych  podmienok opätovne spojiť pacientov s ich blízkymi. V spolupráci s telekomunikačným operátorom Orange Slovensko začali v nemocniciach poskytovať pacientom možnosť uskutočniť s ich rodinou a blízkymi videohovor. Pre nemocnice siete Orange zapožičal tablety spolu s možnosťou neobmedzeného dátovania. Tablet môžu pacienti využiť kedykoľvek, keď sa dohodnú s rodinou na videohovore, pričom starším pacientom pri hovore asistuje sestra alebo iný zdravotník. Dohodne s rodinou deň a čas telefonátu a keď treba, tlmočí aj emócie pacienta.

Na druhej strane sa často stretne viac generácií rodiny, aby starého otca či mamu po týždňoch znova videli, mohli pozdraviť a podporiť. V mnohých prípadoch je to pre rodiny jediná možnosť, ako sa porozprávať so starkými, tieto technické možnosti totiž sami nemajú. Zároveň dobrá psychická nálada prispieva aj k zlepšeniu zdravotného stavu pacientov a napomáha liečbe,“ podotkol Dvorový.

Videohovory uskutočňujú nemocnice siete Svet zdravia v Rožňave, Michalovciach, Trebišove, Topoľčanoch, Svidníku, Dunajskej Strede a Spišskej Novej Vsi. Všade tam spoločnosť Orange tablet zapožičala.

Nič prirodzenejšie a zodpovednejšie, ako umožniť komunikáciu pacientom v nemocniciach, ktorí momentálne nemajú inú možnosť, ako byť v kontakte so svojimi blízkymi, sme v tejto situácii ani nemohli urobiť. Sme radi, že k profesionálnej starostlivosti lekárov a zdravotníkov môžeme prispieť aj my a pacientom aspoň čiastočne spríjemniť ich cestu za zdravím,“ hovorí Martin Hromkovič, riaditeľ rezidenčného marketingu a značky v spoločnosti Orange Slovensko.

Prvé hovory už majú za sebou v rožňavskej, michalovskej či trebišovskej nemocnici. V Trebišove telefonovalo s 99-ročných otcom, dedkom a pradedkom hneď viacero generácií. Keď pacienta pred dvoma mesiacmi v nemocnici hospitalizovali po cievnej mozgovej príhode, nik z nich ešte nevedel, že dedka neuvidia dlhé týždne. Najskôr pre zákaz návštev z dôvodu chrípky a potom pre koronavírus. Do tejto chvíle tak príbuzní telefonovali len s ošetrujúcim personálom, ktorý im tlmočil zdravotný stav ich dedka.

Nik z rodiny už zrejme nedúfal v pozitívne informácie, ale ošetrujúcemu personálu sa podaril s úplne imobilným pacientom veľký pokrok. Jeho zdravotný stav sa výrazne zlepšil, dokáže sa sám najesť či prejsť pár metrov s doprovodom. A vďaka telehovoru mohol po dlhých týždňoch vidieť znova svoju rodinu. Cez tablet mu mávali dcéra, vnučka i pravnučka a hneď sa s ním podelili o to, čo je doma nové. Zdravotníci nepochybujú, že takáto blízkosť domova pacientovi môže pomôcť zlepšiť jeho zdravotný stav.