V topoľčianskej nemocnici sme otvorili nové darcovské centrum

Moderné prostredie, špičkové medicínske vybavenie, prísny systém kontroly či nový objednávací systém. Nemocnica Penta Hospitals Topoľčany oficiálne otvorila nové darcovské centrum. Darcovia krvi, ktorí pomáhajú zachraňovať životy mnohých pacientov, tak teraz trávia čas v kompletne vynovených priestoroch, ktoré sú pre nich komfortnejšie a s radosťou sa do nich vracajú. Rekonštrukčné práce trvali necelé štyri mesiace a investovalo sa do nich viac ako 160-tisíc eur.

S radosťou môžem povedať, že počty darcov krvi v našich nemocniciach rastú. Aj v nemocnici Topoľčany len počet prvodarcov medziročne stúpol o 22 %, čo je veľký nárast. Či už ide o prvodarcov alebo o darcov, ktorí chodia krv darovať už desiatky rokov, ich rozhodnutie ukazuje, akí sú empatickí, a že im životy druhých nie sú ľahostajné. Sme veľmi vďační, že pomáhajú našim lekárom postarať sa takto o pacientov, ktorí pri svojej liečbe potrebujú práve krvnú transfúziu. Preto je pre celú našu sieť podstatné starať sa aj o našich darcov, rovnako ako o pacientov, a vytvoriť im nielen medicínsky kvalitné a bezpečné prostredie, ale aj prostredie, kam sa budú radi vracať a kde chvíle pomoci strávia v príjemnej atmosfére. Verím, že presne to všetci nájdu aj v novom topoľčianskom darcovskom centre,“ uviedol Martin Šimo, medicínsky riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko.

Pracovisko má v súčasnosti svetlé priestory s novým zariadením, štyrmi pohodlnými odberovými kreslami aj vyvolávacím systémom. Moderné prostredie dopĺňa kvalitné medicínske vybavenie a v miestnostiach nainštalovali klimatizáciu i monitoring teploty a vlhkosti ovzdušia. Bezpečnosť darcov zvyšujú tiež identifikačné náramky.

Darcovské centrum sme zrekonštruovali doslova od podlahy. Záleží nám na tom, aby sa u nás darcovia cítili dobre. Práve preto sme sa pri obnovách nezamerali len na priestory a medicínsko-technické vybavenie, ale aj na spôsoby, ako darcom napríklad zjednodušiť systém objednávania sa na odbery, pridali sme ďalší odberový deň a nezabudli sme ani na stravu po odberoch. Každý jeden darca je neoceniteľným prínosom pre našich pacientov,“ Viktor Dudáš, riaditeľ Nemocnice Penta Hospitals Topoľčany.

Zásoby krvi sú častokrát nedostatočné

Darovanú krv najčastejšie potrebujú pacienti, u ktorých došlo k náhlym a veľkým stratám krvi, napríklad po autonehode alebo pri úrazoch, pacienti počas a po operačných zákrokoch, onkologickí a dialyzovaní pacienti, ženy po náročných pôrodoch či pacienti s chronickými ochoreniami alebo inými zdravotnými komplikáciami.

Napriek tomu, že ľudí, ktorí prídu darovať krv je čoraz viac, potreba množstva tejto nenahraditeľnej tekutiny pre pacientov je, žiaľ, častokrát vyššia. Veľmi ma preto tešia reakcie darcov na nové darcovské centrum. Sú omnoho spokojnejší a verím, že teraz sa k nám budú vracať s väčšou radosťou,Dušan Remeň, primár oddelenia hematológie a transfuziológie v Nemocnici Penta Hospitals Topoľčany.

Darcovia sa na odbery môžu objednať online

Darcovia sa na odber krvi môžu objednať cez online objednávací systém na www.darujemkrv.sk. Na webe sa stačí zaregistrovať a následne si darcovia vedia rezervovať vyhovujúci termín a čas. Takto môžu mať svoje odbery pod kontrolou a navyše ich na ne vždy upozorní sms. Okrem toho sa môžu objednať aj telefonicky na čísle 038/38 24 352. Pre darcov sú vyčlenené odberové dni v stredu od 06.30 do 09.30 hod. a v piatok od 07.30 do 10.00 hod.

Darcom môže byť každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov), ktorý má viac ako 50 kilogramov. Počas jedného odberu darca venuje 450 ml krvi. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka.

Svojou krvou pravidelne zachraňujú životy aj topoľčianskí hasiči

Poslanie hasičov z Hasičského a záchranného zboru Topoľčany sa nekončí pri záchrane životov v teréne. Pravidelným darcovstvom krvi tiež pokračujú v nezištnom nasadení pri pomoci v záchrane pacientov v nemocniciach. Svoju krv hasiči symbolicky darovali aj na otvorení nového darcovského centra. Okrem priamej pomoci tak poukazujú na dôležitosť tohto činu a sú inšpiráciou pre ostatných ľudí.