Tisícky poistencov Dôvery sa dozvedia, či majú protilátky na koronavírus

Dôvera v spolupráci s laboratóriami Alpha medical pomôže Slovensku lepšie zvládnuť prípadnú druhú vlnu ochorenia Covid-19. 

Poistenci Dôvery, ktorí absolvujú v termíne od 16. júna do 30. septembra preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre dospelých, môžu absolvovať bezplatné testovanie na koronavírus. Dozvedia sa tak, či ochorenie prekonali a či majú vytvorené protilátky, ktoré ich ochránia pred ďalšou nákazou.

Dnes už nie je otázka či, ale kedy príde druhá vlna koronavírusu. Zhodujú sa na tom odborníci po celom svete. A dokazujú to aj prípady z ázijských krajín, v ktorých sa koronavírus objavil ešte v zime. Druhú vlnu zažívajú práve v tomto čase.

Preto je nevyhnutné poznať epidemiologickú situáciu na Slovensku. „Testy na protilátky nám dajú odpoveď, ako na tom je slovenská populácia. A to nielen z hľadiska zamorenosti, ale aj z pohľadu imunitnej odpovede. Napríklad, či bezpríznakoví pacienti majú rovnako silné protilátky ako tí, u ktorých sa choroba prejavila v plnej miere,“ vysvetľuje Peter Lednický, generálny riaditeľ siete laboratórií Alpha medical.

To, že hromadné testovanie obyvateľov je dôležité, si myslí aj riaditeľ Slovenského tropického inštitútu Vladimír Krčméry. „Akékoľvek proaktívne testovanie je jeden zo základných kľúčov úspešného boja proti epidémii.“

 

Bezplatný test na preventívnej prehliadke

Viac ako 80 percent obyvateľov Slovenska by uvítalo, keby bolo testovanie na koronavírus súčasťou preventívnej prehliadky. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý urobila pre Alpha medical v máji 2020 na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov agentúra na prieskum trhu AKO.

Dôvera a laboratóriá Alpha medical sa preto dohodli, že v rámci boja proti koronavírusovému ochoreniu uhradia všetky náklady na laboratórne testovanie protilátok tým poistencom Dôvery, ktorí majú tento rok nárok na preventívnu prehliadku u svojho všeobecného lekára pre dospelých a ešte ju neabsolvovali. Podmienkou je, aby mal ich lekár platnú zmluvu s laboratóriami Alpha medical.

Moderný test metódou Elisa

Protilátky sa budú zisťovať z krvi metódou Elisa. Nie je k tomu potrebné vykonať žiaden ďalší úkon okrem štandardných vyšetrení počas preventívnej prehliadky. Poistenec sa z testovania dozvie, či sa jeho organizmus stretol s koronavírusom a či má vytvorené protilátky, ktoré ho môžu ochrániť pred ďalšou vlnou epidémie.

Podľa Vladimíra Krčméryho je testovanie metódou Elisa veľmi presné. „Presne nám odpovie, či pacient chorobu prekonal, aj keď bez akýchkoľvek príznakov, ale aj to, aký je rozsah ochorenia v populácii.“

 

Príďte na preventívnu prehliadku

Dôvera chce týmto krokom zároveň motivovať svojich poistencov, aby preventívne prehliadky nezanedbávali. „Hoci je prevencia najúčinnejšia forma liečby, na preventívne prehliadky chodí len o niečo viac ako tretina dospelej populácie. Prevencia dokáže odhaliť prípadné skoré štádiá závažných ochorení a v tomto prípade poistencovi prinesie aj informáciu, či má vytvorené protilátky na koronavírus,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Všetky informácie o bezplatnom testovaní sa naši poistenci dozvedia na tejto stránke.

Testovanie so zľavou vo výške 25% z ceny testu

Ak na absolvovanie preventívnej prehliadky v tomto roku nemáte nárok alebo váš lekár nemá zmluvu s laboratóriami Alpha mediacal a o test máte zaujem, môžete absolvovať rozšírený test na zistenie protilátok. Všetci naši poistenci starší ako 10 rokov môžu totiž podstúpiť rozšírené testovanie protilátok na koronavírus so zľavou 25 percent z ceny testu metódou Elisa až do 30. septembra 2020. Testovanie u nich odhalí, ako sú na tom celkovo s imunitou, či ochorenie prekonali, ale aj to, či sa práve nenachádzajú v jeho akútnej fáze.

Všetky informácie o zľave na absolvovanie testovania nájdete na tejto stránke.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.