Prvá robotická operácia chorej pečene s nádorom

Tímu, ktorý viedol prof. MUDr. Alexander Ferko, CSc., sa podarilo zrealizovať robotickú resekciu pečene. To znamená, že bola roboticky odstránená časť chorej pečene s nádorom.

Prvá robotická resekcia pečene

Máme dobrú správu pre pacientov Nemocnice Bory i z celého Slovenska. Tímu, ktorý viedol prof. MUDr. Alexander Ferko, CSc., sa podarilo zrealizovať robotickú resekciu pečene. To znamená, že bola roboticky odstránená časť chorej pečene s nádorom. Na Slovensku je to prvý výkon.

Nemocnica Bory sa tak dostáva medzi špičkové európske pracoviská, a zároveň zahajuje program hepato-pankreatobiliárnej chirurgie v tej najvyššej kvalite.

Operácia onkologickej pacientky

Operovaná bola 70 ročná dáma, ktorá prišla s nádorovým ochorením v oblasti hrubého čreva a s nádorovým ochorením v oblasti žlčníka a pečene. Urobiť výkony naraz na pečeni a na hrubom čreve nebolo úplne vhodné, pretože to nesie väčšie riziká ako jeden výkon.

Na strane druhej, využitie robotiku nám umožinlo pacientku operovať dvakrát s menším rizikom. Takže pacientka po prvej operácií, ktorá prebehla veľmi dobre, mohla približne po 14tich dňoch podstúpiť ďalšiu operáciu,“ vysvetľuje klinický líder chirurgie prof. Alexander Ferko.

Pacientka: Je to zázrak, ktorý sa v medicíne vykonal

Pacientka nastúpila na hospitalizáciu v Nemocnici Bory 8. augusta a nasledujúci deň bola znovu operovaná. Opätovne išlo o robitckú operáciu s prístrojom da Vinci Xi.

Je zázrak, ktorý sa v medicíne vykonal. To sa nedá slovami opísať. Lekári pristupujú perfektne. Starostlivosť je tu od rána do samého večera, každú chvíľu. Sestry sú naozaj poklad. Zatiaľ je to tu všetko na vysokej úrovni. Ďakujem všetkým, ktorí tu pracujú za to, že takú snahu vynakladajú a snažia sa tým pacientom pomôcť v každej možnej chvíli,“ popisuje svoje pocity spokojná pacientka. Pretože pred niekoľkými rokmi by takýto zákrok nebol možný u pacientov s vyšším vekom a takouto náročnou diagnózou.

Tím plný mladých zdravotníkov

Z čoho mám veľkú radosť je to, že dnes som mal tú česť operovať s mladými ľuďmi. Tím tvorili mladí chirurgovia, mladí anestéziológovia, mladé sestry i personál okolo. Na konci operácie zavládla spontánna radosť nad úspešným priebehom celého operačného výkonu,“ vykresľuje atmosféru na operačnej sále prof. Ferko.