Štát sa snaží rozbehať elektronické zdravotníctvo s pomocou Dôvery

Všetky elektronické služby, ktoré v súčasnosti v zdravotníctve fungujú, sú inšpirované riešeniami zdravotnej poisťovne Dôvera.

Štát, ktorý za 12 rokov nie je schopný spustiť vlastný eHealth, časť z nich od nás zadarmo prebral. Len vďaka tomu počas pandémie môžu pacienti využívať elektronický recept bez potreby osobnej návštevy lekára.

Elektronické zdravotníctvo začal štát riešiť v roku 2008, postupne doňho nalial desiatky miliónov eur, ale očakávania sa doteraz nenaplnili. V marci 2019 to vo svojej správe skonštatoval aj Národný kontrolný úrad a za „spackaný štátny IT projekt“ ho označil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Dôvera sa pustila do vývoja vlastných elektronických služieb a na spustenie ich prvej plne funkčnej verzie nám stačil jeden rok a 3 milióny eur. V roku 2013 využívalo našu elektronickú pobočku už 300-tisíc používateľov. Poistencov, ale aj lekárov a platiteľov poistného.

Elektronizácia znamená vďaka rýchlemu prenosu informácií medzi lekármi, laboratóriami, lekárnikmi, pacientmi a poisťovňou vyššiu kvalitu a bezpečnosť liečby.

 

svetzdravia-com-nemocnica-michalovce-preventivne-prehliadky-1200.jpeg
Prevratný eRecept

Obrovským pokrokom bolo vyvinutie elektronického receptu. V roku 2015 sme prekročili hranicu 4 miliónov elektronických receptov. Práve tento náš systém, vďaka tomu, že ho zadarmo prebral aj štát, výrazne pomohol všetkým pacientom i lekárom od vzniku pandémie Covid-19. Pacient sa kvôli predpisu liekov nemusí dostaviť k lekárovi osobne, stačí mu len zatelefonovať a s preukazom poistenca potom prísť priamo po lieky do lekárne.

Vďaka službe Bezpečné lieky online majú lekári overené informácie o pacientovej liečbe, jeho diagnózach, predpísaných liekoch a ich interakciách od všetkých lekárov, ktorí sa mu venujú. Výrazne vďaka tomu ubudlo prípadov, kedy lekári predpísali pacientovi lieky, ktoré sa spolu nesmú užívať.

Neskôr sme vyvinuli elektronické podávanie a schvaľovanie kúpeľných návrhov. Vždy, keď kúpele rezervujú poistencovi pobyt alebo rezerváciu zmenia, príde pacientovi do piatich dní na mobil správa a lekár, ktorý kúpele predpísal, si o tom nájde informáciu vo svojej elektronickej pobočke.

Od konca októbra 2017 sme začali do elektronického systému zapájať aj laboratóriá. V roku 2018 sme spustili prevádzku DôveraLab v nemocniciach a v ambulanciách. Pacientovi tak už nie je potrebné brať krv pri každom vyšetrení. Lekár si vie pozrieť existujúce žiadanky a výsledky pacientových predošlých odberov vo svojom systéme a len ak potrebuje novšie, pacientovi nariadi odber.

Zamestnávatelia online sú zas našou službou pre platiteľov poistného, ktorí sa vďaka nej vyhnú chybám pri podávaní hromadných výkazov a mesačných oznámení.

Kde by bolo štátne e-zdravie bez inovácií od súkromnej zdravotnej poisťovne a našej ochoty zadarmo poskytnúť svoje know-how ?