Pacientom s infarktom pomôže zachrániť život unikátny prístroj ARTIS icono

V bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE pribudla pre pacientov nová sála, ktorá je vybavená jedinečným prístrojom ARTIS icono.

Angiografický systém ARTIS icono umožní vďaka špičkovej technológii a umelej inteligencii vyšetriť viac pacientov za kratší čas. CINRE je prvým zdravotníckym zariadením v strednej Európe, v ktorom bude tento prístroj slúžiť pacientom.

Znižujeme mieru odvrátiteľných úmrtí

Ochorenia srdca a obehovej sústavy patria medzi najsmrteľnejšie civilizačné ochorenia. Na Slovensku na tieto ochorenia umrie každý mesiac približne 2 500 ľudí. Mnohým pacientom by pritom vedeli pomôcť špecialisti z najmodernejších medicínskych odborov, akým je aj intervenčná rádiológia.

Nemocnica CINRE ročne zoperuje viac ako 4 000 pacientov, z ktorých približne polovicu tvoria kardiointervencie, teda operácie srdca. Mnohokrát ide o časovo náročné výkony, ktoré si vyžadujú používanie najmodernejšej zobrazovacej techniky. Práve kvalita zobrazenia je vo veľkej miere faktorom pre úspešnosť a rýchlosť operačného zákroku.

Aby sme mohli zvýšiť počet výkonov, ale aj ich kvalitu, rozhodli sme sa rozšíriť naše vybavenie o high-tech zariadenie ARTIS icono, ktoré predstavuje súčasnú špičku v zobrazovacích technológiách potrebných pre najnáročnejšie srdcové intervencie,“ hovorí MUDr. Ivan Vulev, PhD., MPH, FCIRSE, priekopník intervenčnej rádiológie na Slovensku, ktorý vedie tím odborníkov nemocnice CINRE.

Ako funguje prístroj ARTIS icono?

Angiograf ARTIS icono, od spoločnosti Siemens Healthineers, je najnovšia stacionárna operačná RTG zobrazovacia technológia pre intervenčnú liečbu. Pohyblivé rameno prístroja sníma počas zákroku operované miesto, čo umožňuje lekárom sledovať celý zákrok na virtuálnom obraze.

Zatiaľ čo miera žiarenia počas operácie je minimálna, čo je veľmi dôležité pre lekárov aj pacientov​, prístroj poskytuje maximálnu dostupnú kvalitu získaného obrazu. Kvalita obrazu je úplne zásadná, pretože je jediným „vodítkom v tme“, ktorým sa riadi lekár, ktorý operuje na diaľku a vnútri v hĺbke tela. Lepší a kvalitnejší obraz znamená otvorenie nových možností operačných postupov a samozrejme aj rýchlejší a bezpečnejší priebeh doterajších operačných výkonov.

Jeho vynikajúcou vlastnosťou je možné prepínanie medzi 2D a 3D zobrazovaním, kvalita obrazu a znížená požadovaná dávka žiarenia. Vďaka tomu, že C-rameno môže teraz vykonávať nové trajektórie pohybu, vyšetrované oblasti môžu byť teraz zobrazované prakticky bez artefaktov v 3D vizualizácii“, hodnotí MUDr. Ivan Vulev, PhD., MPH, FCIRSE.

Prístroj je prispôsobený na vyšetrenie najnáročnejších srdcových intervencií, či už sa jedná o štrukturálne ochorenia srdca, srdcovú arytmiu, ischemické ochorenia srdca, vrodené srdcové vady, alebo infarkt myokardu.

Unikát v strednej Európe

Zdravotnícke zariadenie CINRE je jediným referenčným pracoviskom na Slovensku a zároveň v strednej Európe, ktoré disponuje angiografickým prístrojom ARTIS icono. Ten spoločnosť Siemens Healthineers predstavila iba začiatkom minulého roka. „Sme radi, že inštalácia aj súvisiace dodávky prebehli podľa plánu a prístroj môže slúžiť nielen lekárom, ale hlavne pacientom v CINRE. Spoločnosť Siemens Healthineers tvorí budúcnosť zdravotníctva a táto jedinečná inštalácia prispieva k napĺňaniu nášho prísľubu poskytovateľom zdravotnej starostlivosti“, hovorí Vladimír Šolík, riaditeľ Siemens Healthineers Slovensko.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.