Príbeh Nemocnice novej generácie, ktorá vyrastie v Bratislave v lokalite Bory, sa nepriamo začal ešte v roku 2011. Vtedy padlo rozhodnutie v Pente investovať do prvých nemocníc na východe Slovenska. Z dnešného pohľadu môžem povedať, že sme boli trocha naivní.
Príbeh Nemocnice novej generácie, ktorá vyrastie v Bratislave v lokalite Bory, sa nepriamo začal ešte v roku 2011. Vtedy padlo rozhodnutie v Pente investovať do prvých nemocníc na východe Slovenska. Z dnešného pohľadu môžem povedať, že sme boli trocha naivní.
Záchrana nemocníc na východe Slovenska
Aj keď sme nemocnice vždy preberali buď od prechádzajúceho súkromného prevádzkovateľa alebo na základe verejnej súťaže a vedeli sme o ich personálnom či finančnom deficite, niekedy aj nás vážnosť ich situácie prekvapila.
Väčšina z nemocníc bola totiž v hlbokom úpadku, len ich kumulatívne záväzky už po lehote splatnosti dosahovali viac ako 20 miliónov eur. Napríklad, nemocnica v Trebišove mala pri prevzatí záväzky po lehote splatnosti 2,6 milióna eur a každoročne generovala stratu takmer pol milióna eur.
Na to, aby zmenu pocítil aj pacient však bolo nutné nielen zaplátať najväčšie diery, ale začať s dlhodobým skvalitňovaním ich fungovania. Potom, čo sme urýchlene splatili všetky záväzky nemocníc sme sa pustili do nevyhnutných investícii – do obnovy a rekonštrukcie priestorov, nákupu zdravotníckeho materiálu a komunikácie s personálom s cieľom presvedčiť ich, že to naozaj myslime vážne a dlhodobo.
Do dnešných dní sme do siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare investovali viac ako 200 miliónov EUR. Zdôrazňujem, že nad rámec akvizičných nákladov.
Prvá Nemocnica novej generácie v Michalovciach
Ďalším míľnikom bola stavba Nemocnice novej generácie v Michalovciach. Viac ako investičné náklady nám dala zabrať skutočnosť, že na Slovensku nebola postavená nová nemocnica viac ako 20 rokov. Žiadna stavebná firma alebo architektonické štúdio nevedelo aké sú jej stavebné špecifiká alebo ako má vlastne moderná nemocnica vyzerať.
Museli sme pre know-how ísť až do zahraničia a podarilo sa nám na Slovensko pritiahnuť špičkových holandských architektov, ktorí stavajú nemocnice po celom svete. Mimochodom navrhli aj nemocnicu na Boroch.
Okrem toho sme dali dokopy tím oddaných ľudí, ktorí chceli na príklade novej nemocnice ukázať, že slovenské zdravotníctvo môže vyzerať a fungovať lepšie. Len vďaka nim sme zvládli prvú postavenú nemocnicu na Slovensku po 20 rokoch otvoriť ešte pred stanoveným harmonogramom.
Konečne koncová nemocnica pre Bratislavu
Aj keď sa nám pomaly podarilo regionálne nemocnice postaviť na nohy a otvoriť novú v Michalovciach, uvedomovali sme, že našej sieti chýba koncové zariadenie, kde by sme sa vedeli postarať o tých najnáročnejších pacientov. Zároveň každému bolo jasné, že situácia v Bratislave sa stáva neudržateľnou a že hlavné mesto potrebuje konečne špičkovú nemocnicu. Vznikol tak plán nemocnice na Boroch.
Našim cieľom však nebolo postaviť len novú budovu. Od začiatku sme sa zamerali hlavne na úplnú zmenu toho ako funguje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Nemocnica na Boroch má byť preto „pacientocentrická“. Trocha čudné slovo, ale dobre vyjadruje to, aká nová nemocnica bude.
Výstavba sa začala v lete minulého roka a po otvorení pacientom ponúkne 14 špičkových operačných sál, urgentný príjem novej generácie, osem intímnych pôrodných izieb namiesto boxov, robotickú prípravovňu liekov, zdravotnú starostlivosť organizovanú v multidisciplinármych programoch či jednolôžkový štandard pre pacienta.
Otvorením nemocnice na Boroch začiatkom roka 2022 sa, samozrejme, príbeh nekončí. Čaká nás ešte dlhá cesta, kým sa zdravotná starostlivosť dostane na západnú úroveň. Ale symbolicky sa zavŕši prvá etapa trvajúca 10 rokov. Spravili sme množstvo chýb a veľa zmien trvá omnoho dlhšie ako sme chceli, ale zároveň sme ukázali, že sa to dá. Že slovenské nemocnice môžu fungovať lepšie a kvalitnejšie.