Prečo hovorím očkovaniu áno

Pandémia spôsobila výpadok financií v zdravotníctve v cene dvoch špičkových nemocníc.

Dnes sa pamätníkom o niečo častejšie ako inokedy vynárajú spomienky na ľudí o barlách, ktorých neraz vídavali na uliciach. Za pokrivenie ich tiel mohla obrna, na ktorú do polovice päťdesiatych rokov neexistovala vakcína. Jej objav by sa dal nazvať zázrakom – podobne, ako keď v dvadsiatych rokoch minulého storočia začal inzulín preberať deti z diabetickej kómy. Vďaka očkovaniu proti poliomyelitíde sa vírus obrny vo väčšine sveta už nevyskytuje, na Slovensku nebol zaznamenaný nový prípad od roka 1960.

Ak by vtedy pred 64 rokmi ľudia nedôverovali vakcíne, dodnes by rodičia tŕpli od strachu, či si táto zákerná choroba nevyberie práve ich dieťa.

Chápeme obavy ľudí z očkovania proti COVID-19. Strach z neznámeho je prirodzený. Protiváhou sú pozitívne skúsenosti z minulosti a veda, ktorá pokročila o svetelné roky vpred. My v Dôvere dôverujeme tým najpovolanejším – vedcom a epidemiológom. Veríme, že očkovanie je jedinou cestou späť k normálnemu životu.

Mnohí naši kolegovia COVID-19 prekonali a aj niekoľko týždňov od vyliečenia ich trápia vážne zdravotné problémy. Veľa našich poistencov prišlo pre chorobu o svoje živobytie. A dramatické sú aj straty, ktoré utrpelo už aj tak podvyživené slovenské zdravotníctvo. Iba na PN-kách, OČR-kách a nižších odvodoch prišlo do Dôvery v roku 2020 na odvodoch o 55 miliónov eur menej. Spolu s ostatnými dvoma zdravotnými poisťovňami tento výpadok predstavuje zhruba 200 miliónov eur. Za tú sumu mohli mať slovenskí pacienti dve nové supermoderné nemocnice alebo štyri moderné okresné nemocnice. Lekári by za 200 miliónov dokázali urobiť 54-tisíc náročných operácií srdca alebo 3 400 transplantácií pečene. S COVID-19 potreba inej zdravotnej starostlivosti nevymizla.

Aj z tohto dôvodu je očkovanie mimoriadne dôležité. Zdravotníctvo nesmie pandémia položiť na lopatky. So znepokojením sledujeme, ako na jednej strane zdroje ubúdajú a na strane druhej výdavky na zvládnutie pandémie dramaticky rastú. A potrebná zdravotná starostlivosť je z kapacitných dôvodov, vyčerpanosti zdravotníkov, ale aj obáv pacientov odsúvaná bokom.

Ak by zamestnávatelia mali možnosť zabezpečiť vakcínu pre svojich zamestnancov, tak neváhajú a zabezpečia ju. Prínos je jasný, pre niekoho osobný, pre niekoho kľúčový z pohľadu snahy o udržanie zamestnanosti. Myslím si, že nielen ja, ale aj väčšina zamestnancov by sa nechala zaočkovať. Urobme tak všetci, keď na nás príde rad. Nech sa život vráti do bežných koľají a lekári sa čo najskôr vrátia k svojim pacientom aj s ostatnými ochoreniami, nielen s COVID-19.

Lucia Hlinková

Členka predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera