Penta prijíma výzvu do ringu: Chce, aby štát podporil férovú súťaž medzi poisťovňami

Sme pripravení vstúpiť do ringu, do ktorého nás dnes volá premiér. V tom ringu by sa však mal odohrať férový zápas o čo najlepšie služby pre poistencov.

Ak chce vláda Igora Matoviča zásadne meniť systém verejného zdravotného poistenia, mala by vytvoriť podmienky pre čo najlepšiu súťaž o poistenca. Vláda by mala zadefinovať štandard a nadštandard a vytvoriť tak priestor, aby zdravotné poisťovne mohli medzi sebou súťažiť aj vo výške poistných sadzieb. Takto funguje systém súťaže napríklad v Holandsku. Rovnako sa nebránime ani  návrhu, aby poistenci mohli meniť zdravotnú poisťovňu kedykoľvek počas roka“, uvádza to investičná skupina Penta v reakcii na tlačovú konferenciu predsedu vlády SR Igora Matoviča, na ktorej vysvetľoval, prečo ide jeho vláda podporiť štátnu VšZP sumou 100 miliónov eur.

Sme pripravení vstúpiť do ringu, do ktorého nás dnes volá premiér. V tom ringu by sa však mal odohrať férový zápas o čo najlepšie služby pre poistencov. Takýto zápas by sme privítali a budeme radi, ak sa kroky súčasnej vlády uberú týmto smerom“, uviedla finančná skupina.

Igor Matovič sa, žiaľ, vo svojom vystúpení znížil k invektívam a osobným útokom. Zároveň opakovane používal demagogické argumenty o tom, ako VšZP dopláca v prospech súkromných zdravotných poisťovní na súčasný prerozdeľovací mechanizmus. Opak je pritom pravdou. Od roku 2010 prispela len zdravotná poisťovňa Dôvera sumou viac ako 1,1 miliardy eur v prospech VšZP. To, že štátna zdravotná poisťovňa napriek tomu dosahuje záporný výsledok medzi svojimi príjmami a výdavkami, je skôr dôkazom chýb pri jej riadení. Svedčí to skôr o jej nedostatkoch pri revíznej činnosti, pri nákupe zdravotnej starostlivosti a vnútornej neefektivite aj v podobe prezamestnanosti. Súčasný prerozdeľovací mechanizmus bol navrhnutý renomovanými zahraničnými poradcami podľa holandského vzoru, ktorý patrí k svetovej špičke v tejto oblasti. Podporili ho všetky zdravotné poisťovne, teda aj Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Penta má záujem o dlhodobé a stabilné pôsobenie v zdravotníckom sektore. Preto vítame diskusiu nad zmenami pravidiel tak, že by podporili súťaž medzi zdravotnými poisťovňami v prospech poistencov.

Dlhodobo sme najväčším súkromným investorom do zdravotníctva, masívne investujeme do rekonštrukcií alebo výstavby nových nemocníc. Spolu s výstavbou novej koncovej nemocnice v Bratislave tak do slovenského zdravotníctva vložíme takmer pol miliardy eur.

Penta Investments