O problémoch a výzvach vylúčených rómskych komunít na Slovensku a o zmierňovaní kultúrnych stereotypov už boli napísane tisícky textov, vyhlásených množstvo projektových výziev, nahraných veľa podcastov a natočených ešte viac videí. A čudujte sa svete, problém nezmizol, práve naopak, prehlbuje sa.
Chceli sme pomôcť našim nemocniciam na východe Slovenska
Predstavte si, že ste 16 ročná budúca mamička, bývate v osade desiatky kilometrov od najbližšej nemocnice, nemáte prístup k tečúcej vode, pravdepodobne ste nikdy neboli u gynekológa, pojem predpôrodná príprava nepoznáte, doma máte ďalšie deti, o ktoré sa musíte postarať. Ak máte zdravotný problém, alebo vaše dieťa potrebuje pediatra, nemáte sa k lekárovi ako dostať. Auto nemáte, autobusy nejazdia, pôjdete desiatky kilometrov pešo? A keď sa aj k lekárovi dostanete, neovládate slovenský jazyk, alebo len veľmi obmedzene a zdravotníkom jednoducho nerozumiete.
Problém je však oveľa komplexnejší
Pre úplné pochopenie kolotoča problémov, ktoré máte, pretože osud to zariadil tak, že ste sa narodili do osady a nie na bratislavskom sídlisku si treba uvedomiť, že Rómovia sú ľudia, presne takí istí ako aj my. Aj oni majú svoje kultúrne zvyklosti a tradície, ako každá iná menšina či väčšina. Žijú podľa svojich tradícií, rodine prikladajú veľký význam a chcú, aby sa ich deti mali lepšie. Presne tak isto, ako každý iný rodič. Biely, fialový, zelený aj hocijako inak farebný.
Ale späť k nemocniciam. Zdravotnícky sektor zažíva obrovské turbulencie. Všetci to vidíme, zažívame, sledujeme. Situácia s nedostatkom lekárov a zdravotných sestier je vážna. O tom by sa dali viesť hodinové diskusie. Sestry robia veľakrát prácu, na ktorú sú prekvalifikované, pacientov pribúda, nemajú čas venovať sa im, pretože riešia častokrát prácu, ktorú by nemuseli. Ak pracujete ako zdravotník na pôrodnici, alebo na pediatrii na východe Slovenska, veľká časť vašich pacientov budú aj Rómovia. Ak k vám na oddelenie počas návštevných hodín príde rómska 20-členná rodina pozrieť nový prírastok do rodiny a návštevu budú sprevádzať nadšené emócie (spomeňme si na sociálne a spoločenské odlišnosti, o ktorých som písala vyššie), ťažko si udržíte poriadok na oddelení, rómsky jazyk neovládate. Ale poriadok na oddelení byť musí, ako ho zabezpečíte? A taktiež, ako vysvetlíte prvorodičke, ako má správne kojiť, či zavinúť svoje dieťa, ako jej vysvetlíte, že s dieťaťom musí ísť k pediatrovi? Že musí sledovať, ako a či vôbec dieťa priberá a čo robiť, keď ochorie? Pretože opäť – jazyková bariéra a nemáte čas!
A potom prišli Babice
Tieto problémy sa nestali v nemocniciach zo dňa na deň. Vedeli sme, že podobným výzvam v našich nemocniciach na východe Slovenska čelia zdravotníci každý deň. Kládli sme si teda otázku, ako ich aspoň čiastočne vyriešiť? Nadácia Penta preto pred pár rokmi oslovila odborníkov priamo z praxe, ľudí, ktorí pracujú s Rómami každý deň. Ide o Asociáciu pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu, v skratke ACEC. A spoločne sme rozbehli program Misia 1000. Niekoľko mesiacov školili asistentky osvety zdravia – Babice. Tie dnes pomáhajú nielen v teréne, pretože oni samé pochádzajú z rómskeho prostredia, ale už aj v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves. Babice vedia sprostredkovať nevyhnutné informácie pre zdravie a starostlivosť tehotnej ženy, novorodenca a dieťa do 3 rokov s ohľadom na reálne možnosti konkrétnych rodín. V teréne dokážu odrodiť dieťa a v nemocnici zasa pomôcť preklenúť jazykovú bariéru a byť pre rodičku a jej bábätko oporou a pomôcť so základnými inštrukciami v rámci starostlivosti o novorodenca. A taktiež zabezpečiť koordináciu rómskych rodín priamo na oddeleniach.
Určite si nás vypočujte
O činnosti Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu, ale aj o projekte Misia 1000 sme sa rozprávali s riaditeľkou ACEC-u, Magdalénou Rothovou, v najnovšej časti Penta Podcastu tu. Magdaléna pracuje s vylúčenými komunitami už viac ako desať rokov, má obrovské skúsenosti, rozumie potrebám menšín a robí neuveriteľne potrebnú a záslužnú prácu.
Čo chcem dodať na záver?
Ak sa spojí tretí sektor, súkromný kapitál, osvietené vedenie nemocnice, ochotní zdravotníci – lekári a sestry a ľudia priamo z terénu, dejú sa veľké veci. Nie, problém vylúčených rómskych komunít na Slovensku sme nevyriešili, ale dokázali sme aspoň malou troškou prispieť k pozitívnej zmene, zachrániť desiatky až stovky detí a pomôcť rómskym mamičkám. A dokážete to aj bez podpory a pomoci od štátu.
P.S. – Pred chatrčami síce nestojí asfaltová cesta, nemáte chodníky, všade je blato a o tečúcej vode ani nehovorím, ale vo vnútri to majú neuveriteľne čisté, upratané a dostane sa vám extrémnej pohostinnosti. A platí tu opäť staré známe, lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť.