MUDr. Štefan Zamba: Za posledných osem rokov sme museli zvládnuť tri najväčšie epidémie na Slovensku

MUDr. Zamba je skúsený primár infektologického oddelenia, pod jeho vedením zvládla michalovská nemocnica tri najväčšie epidémie na Slovensku za posledných osem rokov: mumps, žltačku a mohutnú epidémiu osýpok, ktorá vrcholila v lete 2018.

Aktuálne sa jeho oddelenie v plnom nasadení pripravuje na boj s ochorením COVID-19. Infektologické oddelenie michalovskej nemocnice sa stalo najlepším oddelením spomedzi nemocníc siete Svet zdravia za rok 2018. Titul najlepšie oddelenie a personál získal za svoju prácu počas epidémie osýpok v michalovskom okrese.

Ako si spomínate na epidémiu chrípky v roku 2018?

Za 26 rokov svojej kariéry si nepamätám také nadmerné úsilie a také kvantum práce, ktoré sme museli pri diagnostike a liečbe pacientov vykonávať. Hlavne obdobie od mája a počas letných prázdnin, kedy epidémia osýpok v našom regióne vrcholila, bolo extrémne náročné. Kolektív infektológie odviedol fantastickú prácu, za čo som im veľmi vďačný. Aj toto ocenenie je pre nás istou satisfakciou.

Aktuálne je najväčším problémom pandémia COVID-19, čo vieme o tomto víruse?

Koronavírus pochádza z čeľade Coronaviridae a je súčasťou jednej známej skupiny, kde sú vírusy ako SARS a MERS. Sú príčinou pomerne nových, vysoko infekčných nákaz, ktoré sa objavili v posledných rokoch. Aktuálny koronavírus má predpokladaný zdroj zo zvieraťa a ako už dobre vieme zdroj pochádza z mesta Wu-chan v Číne. Nastal interhumánny prenos, čo znamená, že sa vírus dokáže šíriť medzi ľuďmi a nepotrebuje k nakazeniu zviera.

Aké sú príznaky tohto ochorenia?

Podstatné na tomto ochorení je, že vzniká pomerne ťažké ochorenie dýchacieho traktu. Prvé príznaky sú dýchavičnosť, bolesti hrdla, vysoká teplota, čiže také všeobecnejšie príznaky. Následne môžu tieto ťažkosti prejsť až do zlyhania dýchacieho systému a dusenia sa pacienta. V niekoľkých percentách nastáva dokonca aj smrť. Nakoľko sa jedná o nový vírus, tak zatiaľ nemáme liek, ktorý by ho dokázal zastaviť a tak prerušiť množenie tohto vírusu.

Čo majú robiť pacienti, ktorí majú príznaky, napríklad že kašlú, majú teplotu?

Dôležitá je inkubačná doba, ktorá v prípade koronavírusu je 1 až 14 dní, ale väčšinou je to 5-7 dní. Samozrejme, ak nemá človek cestovateľskú anamnézu / nebol v krajinách, kde je táto nákaza/, alebo nebol v styku s chorou osobu, ktorá má COVID-19, má nádchu, teplotu okolo 37.5, určite nemusí hneď vyhľadať lekára. A už vôbec nechodiť do čakární a podobne. Skôr informovať telefonicky svojho lekára, poradiť sa s ním a sledovať priebeh svojho ochorenia. Samozrejme v prípade, že sa zdravotný stav zhorší, ťažšie sa pacientovi dýcha, neklesá horúčka, treba volať na telefónne linky, ktoré sú zriadené.

Je pravda, že pacient s COVID-19  je infekčný len 48 hodín pred vypuknutím choroby u neho?

Nákazy, ochorenia respiračného traktu, ktoré sa prenášajú ako kvapôčková infekcia / kašľom, kýchaním, vydychovaním do prostredia/, sú všeobecne známe tým, že tesne ako  ochorenie vypukne u daného pacienta a počas ochorenia u neho – je tá vírusová nálož v dýchacích cestách najvyššia, takže vtedy je pacient najnebezpečnejší pre svoje okolie.

Koľko lôžok je v Michalovciach vyčlenených pre pacientov podozrivých alebo chorých na COVID-19?

Aktuálne ich máme okolo 50, priestor je oddelený na priestor pre ľudí podozrivých na COVID-19 a na priestor, kde by boli umiestňovaní tí pacienti, u ktorých by sa táto nákaza testami potvrdila. Máme aj záložné riešenie, v prípade ďalšieho nárastu chorých, by bol pre nich vyčlenený onkologický pavilón.