Prečítajte si rozhovor s Miriamou Letovanec, Strategickou manažérkou Penta Hospitals Slovensko, ktorá má na starosti výstavbu novej nemocnice v Spišskej Novej Vsi.
Pred vyše rokom sme sa rozprávali o pláne obnovy, keďže si mala na starosti aj prihlasovanie jednotlivých projektov, s ktorými sme sa uchádzali o tieto financie. Aký je stav dnes a s akými projektami sme uspeli v tomto výberovom konaní?
Je už pomerne známe, že sme úspešní s projektom dostavby a rekonštrukcie nemocnice v Spišskej Novej Vsi. Cieľom je priniesť do zdravotníctva medicínu 21. storočia. Nestačí už iba meniť okná alebo linoleá. Povedali sme si, že opäť chceme upriamiť pozornosť na regióny a priniesť tam obdobný koncept nemocnice ako v Michalovciach a toho najlepšieho z Borov. Sme radi za to, že máme možnosť tento projekt realizovať.
Čo so sebou nový pavilón prinesie? Vieme už dnes povedať, aké oddelenia sa v ňom budú nachádzať a koľko nových lôžok nemocnici pribudne?
Nový pavilón so sebou prinesie gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Rovnako máme pripravenú kompletne novú intenzivistickú starostlivosť jednak o dospelých, ale aj o novorodencov. Našim cieľom je vytvorenie priestoru pre komplexnú intenzivistickú starostlivosť, ktorá bude poskytovaná pre všetky druhy ochorení na jednom mieste.
Významnou bude aj možnosť intenzivistického rooming in-u pre mamičky ťažko chorých novorodencov. To znamená, že budú môcť zostať na izbe so svojimi bábätkami v inkubátore.
Budujeme aj kompletne nový trakt operačných sál, do ktorých vnášame naše know how, teda skúsenosti z Borov v oblasti centrálnej sterilizácie. Dobudovaním operačných sál vytvárame príležitosti pre rozvoj traumatológicko-ortopedického klastra, ktorý dnes v nemocnici chýba a pacienti sú nútení cestovať do okolitých krajov.
Bude sa tu taktiež nachádzať oddelenie jednodňovej starostlivosti, či kompletne nové zázemie pre personál. Celkovo prinesie nová nemocnica 121 lôžok a zrekonštruovaná časť terajšej budovy nemocnice ďalších 34 lôžok.
S novou nemocnicou pribudne veľa oddelení, vďaka čomu pacienti nebudú nútení cestovať ďaleko od domova, čo je na východe častým problémom. Okrem toho sa zrekonštruuje aj časť existujúcej budovy…
Áno, nekončíme len novou nemocnicou. Z financií z Plánu obnovy a odolnosti, máme v pláne zrekonštruovať aj pôvodnú budovu nemocnice. Budeme preto pokračovať investíciou z vlastných zdrojov, aby pacient pri prechode z jednej časti nemocnice do druhej nemal pocit, že sa nachádza v dvoch samostatných budovách.
39,5 milióna eur, získaných z plánu obnovy a odolnosti, tak bude doplnených o investíciu z našich zdrojov až do výšky 72 miliónov eur. Pôjde však o investíciu do majetku Košického samosprávneho kraja, do ktorého nemocnica patrí, nie o investíciu do majetku Penta Hospitals.
Európska únia si však v rámci čerpania financií z plánu obnovy stanovila aj nejaké podmienky. Musíme splniť jednotlivé míľniky. Dokedy musí byť nová nemocnica dokončená?
Do júna 2026 musíme odovzdať zrekonštruovanú časť, teda 34 lôžok a zároveň novú stavbu na úrovni hrubej stavby. Dokončiť nemocnicu s potrebnými povoleniami chceme do konca roka 2028. To znamená v rovnakom čase, ako veľké štátne projekty. Rozdiel medzi nami a štátnymi projektmi je aj v tom, že my disponujeme všetkými potrebnými povoleniami a kompletnou projektovou dokumentáciou.
Zhrňme si to – pre koho nemocnicu staviame a kto bude jej skutočný vlastník?
Momentom dostavby nemocnice alebo dostavby pavilónu, prechádza tento pavilón alebo táto dostavba do majetku Košického Samosprávneho Kraja (KSK). To znamená, že nebude patriť Penta Hospitals.
Kedy by sa výstavba Spišskej Novej Nemocnice mohla začať?
Pokiaľ pôjde všetko dobre a dostaneme potrebné štemple, do zeme zakopeme už koncom tohto roka.
Pôjdeš poklepať základný kameň?
Určite. My sa často smejeme, že dokým vpredu budú stáť všetci tí, ktorých sa to týka, my budeme stáť vzadu a triasť sa od radosti, že sme dokázali niečo, čo sme si pred dvoma rokmi nevedeli takmer vôbec predstaviť.
Do Penta Hospitals si prišla z Úradu vlády, z Implementačnej jednotky. Napadlo ti niekedy, že raz budeš mať na starosti výstavbu novej nemocnice?
Určite nie. Keby mi niekto v minulosti povedal, že budem stavať nemocnicu, a zaoberať sa tým, či budeme mať jazierko ako vodozádržné opatrenie a podobne… tak mu neuverím.
Naučila si sa toho za ten krátky čas veľa?
Ešte stále môžem povedať, že sa učím, lebo to nie je ukončený proces. Zároveň som spoznala reálne zdravotníctvo – také, aké je. Veľa úradníkov si myslí, že keď robia makro analýzy a porovnávajú dáta na makro úrovni, že rozumejú zdravotníctvu. Nie je to pravda. Dá sa rozumieť zdravotníctvu až vtedy, keď si to človek vyskúša. Pretože život v nemocniciach – to, ako sa ten personál stará o pacientov, a aké množstvo faktorov do toho vstupuje, je nepredstaviteľné do momentu, kým si to človek nepozrie zblízka. Môžem teda povedať, že ani po troch rokoch sa necítim byť odborníkom. Vďaka tomu všetkému sa ale na veci pozerám teraz inak.
Nie je to deprimujúci pohľad?
Začína to byť deprimujúci pohľad, pretože stále sme sa nepoučili z predchádzajúcich chýb a robíme ich opakovane. Zákony, ktoré sa v tejto krajine tvoria, sú skôr proti dobrým projektom a proti pridanej hodnote, ktorá sa v krajine tvorí. Sme prebyrokratizovaní.
Potrebujeme menej štátu a menej byrokracie…
Áno. To je najmä apel na zákonodarcov. Zjednodušte nám prácu a nie naopak. Hlavne špecificky pri stavbách verejného záujmu, akými sú napríklad atómová elektráreň alebo výstavba nemocníc.
Koniec koncov na byrokraciu doplatí pri výstavbe aj štát…
Áno, a preto si myslím, že ako sme sa pred dvoma rokmi bavili o tom, že v prípade štátnych projektov budeme krajinou železobetónových skeletov, tak si bohužiaľ myslím, že v roku 2026 budeme už len krajinou vyhĺbených jám. Napriek tomu sa teším, že pri projekte Spišskej Novej Vsi robíme maximum pre to, aby sme v roku 2026 otvorili brány novej nemocnice a priniesli do regiónu medicínu 21. storočia.
Vypočujte si celý rozhovor s Miriamou Letovanec