Medissimo otvorilo špičkové rehabilitačné pracovisko

Bratislavská súkromná nemocnica ProCare Medissimo dnes oficiálne predstavila nové rehabilitačné centrum.

Rozsahom terapií a technologickým vybavením patrí Medissimo k najmodernejším fyziatrickým zariadeniam na Slovensku. K pôvodnej ambulantnej rehabilitácii pribudlo v nemocnici asi 350 štvorcových metrov nových, plne klimatizovaných priestorov vrátane modernej zákazníckej zóny. Z najmodernejších prístrojov má odborný personál k dispozícii napríklad nový robotizovaný laser, vysokoindukčnú pulznú 2,5-teslovú magnetoterapiu alebo prístroj na terapiu s rázovou vlnou. Nové centrum reaguje súčasne aj na čoraz vyšší počet aktívne športujúcich ľudí v regióne hlavného mesta. Najmä rekreační športovci nedostatočne využívajú rehabilitáciu, čím zvyšujú riziko úrazov a štrukturálneho poškodenia v dôsledku preťaženia. Vybudovanie nového centra si vyžiadalo investície v celkovej výške 250-tisíc eur.

cinre medissimo

Vďaka novej investícii sme získali ďalšie veľmi potrebné priestory pre naše fyziatricko-rehabilitačné oddelenie. Reagujeme tak na rastúci dopyt po tomto type zdravotníckych služieb. Pacientov trpiacich rôznymi akútnymi a chronickými ťažkosťami je totiž z roka na rok viac,“ zdôraznil MUDr. Jakub Rybár, riaditeľ nemocnice ProCare Medissimo.

Moderné prístroje

Centrum poskytuje tradičné úkony, ako kineziologický rozbor, manuálne techniky (mobilizačné a manipulačné techniky), obstreky, kinesiotaping, akupunktúru, elektroliečbu či plynové injekcie. Okrem toho ponúka aj nadstavbové fyzioterapeutické metódy a prístroje od popredných svetových výrobcov, ktoré majú súčasne analgetické aj liečebné účinky. Spravidla ide o posledné generácie prístrojov, ktoré sú už z veľkej časti automatizované, vďaka čomu sa fyzioterapeuti môžu viac venovať špecializovaným procedúram.

Jednou z noviniek je prístroj na terapiu rázovými vlnami, ktorý kombinuje dva efekty,“ tvrdí primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia MUDr. Gabriela Vavrinová, „umožňuje používať radiálnu (mechanickú) a fokusovanú (elektromagnetickú) rázovú vlnu, čím sa rozširujú možnosti jeho využitia pri väčšom spektre diagnóz. Používame ho pri širokospektrálnych, najčastejšie ortopedicko-rehabilitačných indikáciách. Pomocou neho liečime najmä poškodenia mäkkých častí (svaly, šľachy, väzy), ale tiež kĺbov. Oproti bežným prístrojom poskytuje oveľa vyššiu účinnosť, keďže pomáha rýchlejšie navodiť hojenie a regeneráciu tkanív. Napríklad pri pätových ostrohách namiesto desiatich terapií dnes budú stačiť iba dve až tri.“

cinre medissimo

Multifunkčný robotizovaný laser sa vyznačuje vynikajúcou prenikavosťou do tkanív. Podnecuje ich regeneráciu, čím prispieva k hojeniu rán nielen na povrchu, ale aj v hlbokých štruktúrach. Prístroj je vhodný vďaka svojim účinkom a rýchlej reakcii organizmu aj pre aktívnych športovcov, ktorí potrebujú rýchly návrat do kvalitného aktívneho života. Dokáže liečiť všetky poranenia v dôsledku preťaženia alebo úrazu týkajúce sa šliach, muskulárneho systému, vyvrtnutí, opuchov, ale aj tráum, prípadne pooperačných stavov. Podobný efekt má aj vysokoindukčná pulzná 2,5-teslová magnetoterapia, kde magnetické pole preniká hlboko do tkaniva, zásluhou čoho dochádza k jeho rýchlejšej obnove. „Všetko sú to prístroje, ktoré slúžia nielen na tlmenie bolesti, ale prispievajú tiež k tomu, aby sa tkanivo začalo čo najskôr hojiť,“ zdôrazňuje primárka G. Vavrinová.

Na čo si pri športe treba dať pozor?

V posledných rokoch sa na Slovensku výrazne rozmohli rôzne bežecké disciplíny aj na amatérskej rekreačnej úrovni. Napriek zdravému životnému štýlu pravidelná športová záťaž prináša tiež rôzne zdravotné riziká. Najčastejšie sú to problémy s Achillovými šľachami, pätové ostrohy, podvrtnutia kĺbov, preťaženie kĺbov dolných končatín a driekovej chrbtice alebo zápal okostice. Príčin môže byť viacero. Od náhodných úrazov cez nesprávnu techniku behu, zlý povrch až po zanedbanie strečingu, respektíve kvalitnej regenerácie. „Množstvo rekreačných športovcov dnes malým zraneniam nepripisuje dôležitosť, čím si možno privodiť chronické zranenia. Tie niekedy odstavia bežca na dosť dlhý čas. Osobne odporúčam pri každej pochybnosti radšej vyhľadať odbornú pomoc, respektíve venovať dostatok času oddychu a regenerácii. Rehabilitácia a regenerácia je veľmi dôležitá hlavne pre svalové ústrojenstvo po náročnom výkone,“ vysvetľuje Marcel Matanin, posledný Slovák, ktorý sa zúčastnil na olympijskom maratóne v Aténach v roku 2004. Súčasne je viacnásobným majstrom sveta v behu do vrchu.

Špičková medicína

V rehabilitačnom centre ProCare Medissimo pracujú traja lekári a deväť fyzioterapeutov. „Naši fyzioterapeuti sú certifikovaní a pravidelne preškoľovaní odborníci. Snažíme sa reagovať na najnovšie trendy v liečbe pohybového ústrojenstva, či už ide o ťažkosti spôsobené artrózou, osteoporózou, úrazmi, operáciami alebo neurologickými poruchami, o akútne aj chronické stavy,“ konštatuje J. Rybár. Klientmi centra sú tiež ľudia, ktorí nemajú zdravotné problémy, ale prichádzajú s pocitom svalovej nerovnováhy, napríklad pretrénovaní športovci. Samotná rehabilitácia je vo väčšine prípadov ambulantná, pričom v rámci terapie sa využíva kombinácia cvičení s fyzioterapeutom, fyzikálnych prístrojových procedúr a medikamentóznej liečby. Ambulantnú rehabilitáciu dopĺňa lôžkové oddelenie, ktoré sa nachádza v tej istej budove. „Spolu vytvárajú jeden celok, kde ľudia s pohybovými problémami dostanú naozaj komplexný servis,“ dodáva J. Rybár.