Nové gastroenterologické centrum v Spišskej Novej Vsi

19. septembra 2023

Väčšie a modernejšie priestory, nové medicínske vybavenie aj väčší počet vyšetrených pacientov. Nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves otvorila nové Gastroenterologické centrum, vďaka čomu sa dokáže v rovnakom čase postarať o viac pacientov s gastroenterologickými problémami.

Súčasné zázemie je vybavené modernou medicínskou technikou a priestormi, ktoré sú bezpečnejšie tak pre pacientov, ako aj pre personál. Náklady nemocnica financovala z vlastných zdrojov a celkovo sa vyšplhali na 370 000 eur. S prácami začali v novembri 2022, pričom prvého pacienta v nových priestoroch vyšetrili v auguste tohto roka.

„Spišskonovoveská nemocnica sa neustále snaží o skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti v širšom spišskom regióne. To dokazujú aj väčšie projekty ako príprava výstavby nového nemocničného pavilónu a rekonštrukcia existujúceho monobloku z Plánu obnovy, ale hlavne projekty tohto typu. Rekonštrukcie oddelení, stále kvalitnejšia starostlivosť o pacientov a snaha rozvíjať zdravotnú starostlivosť, ktorá v regióne chýba. Inak to nebolo ani pri vzniku gastroenterologicko-endoskopického pracoviska, ktoré v nemocnici pred niekoľkými rokmi vytvorili na zelenej lúke a dnes pacienti prichádzajú do celkom nových moderných priestorov Gastroenterologického centra,“ uviedol Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

„Ešte v roku 2015 realizoval gastroenterologické a endoskopické výkony v našom regióne len jeden lekár. V nemocnici sme gastroskopické ani kolonoskopické vyšetrenia nevykonávali a s pribúdajúcimi pacientmi, ktorí mali gastroenterologické problémy, sme cítili potrebu pokryť aj tento druh zdravotnej starostlivosti. Začínali sme s jedným lekárom a sestrou v malom priestore bývalej rádiodiagnostiky. Ročne nám však počet výkonov narastal a medicínske prostredie už nebolo vyhovujúce. Len v minulom roku sme realizovali 905 gastroskopií a 759 kolonoskopických vyšetrení. Otvorenie tohto nového pracoviska je ďalším krokom k rozvoju odboru gastroenterológie a endoskopických metód na diagnostiku a liečbu ochorení gastrointestinálneho traktu, ktorý v našom regióne nemá pre pacientov dostatočné pokrytie,“ povedala Renáta Šuláková, riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Nové pracovisko tvorí recepcia, čakáreň, 2 ambulancie, miestnosť pre gastroskopie, miestnosť pre kolonoskopie, dospávacia miestnosť i miestnosť pre ultrasonografiu a obslužné miestnosti. Zázemie je vybavené modernou medicínskou technikou a priestormi, v ktorých sa bezpečnejšie dokážu v rovnakom čase postarať o viac pacientov. Vykonať by mohli až o 80 % viac endoskopických výkonov.

 „Každý rok pribúda stále viac pacientov s gastroenterologickými diagnózami alebo problémami. Slovensko sa dokonca, žiaľ, dlhodobo drží na prvých miestach rebríčka medzi svetovými krajinami s najčastejšie diagnostikovaným kolorektálnym karcinómom. Žijeme v dobe, kedy ľudia často nedbajú na správnu životosprávu, majú veľa stresu a hlavne, nedbajú na prevenciu. To môže byť spôsobené aj strachom z vyšetrenia ako je kolonoskopia.

Individuálnym prístupom personálu nášho pracoviska k pacientovi i použitím analgosedacie počas endoskopických vyšetrení sa snažíme strach u pacienta odstrániť. Podstatné je, aby od nás pacient odchádzal s úsmevom, čo si myslím, že sa nám pomerne aj darí dosiahnuť.  Novozriadenými priestormi, ktoré vytvárajú príjemnejšie prostredie, chceme tiež dosiahnuť, aby sa ľudia prestali vyšetrení tohto typu báť,“ vysvetlila Lýdia Varmega, vedúca lekárka Gastroenterologického centra.

„Je verejným tajomstvom, že zdravotníctvo na Slovensku má pred sebou stále dlhú cestu k spokojnosti pacientov aj zdravotníckeho personálu. Hoci máme špičkových odborníkov, dostupnosť zdravotnej starostlivosti nie je samozrejmosťou a kapacity ambulancií nerastú priamo úmerne plným čakárňam. O to viac ma teší, že v župnej budove nemocnice na Spiši vzniklo výnimočné pracovisko, ktoré pomôže celému východu a jeho obyvateľom. Hovorí sa, že zdravie a imunita sa skrýva v črevách. Nové gastrocentrum výrazne skvalitní život pacientov, ktorí už za špičkovými vyšetreniami a pevnejším zdravím nebudú musieť merať ďalekú cestu,“ dodal Rastislav Trnka, župan Košického samosprávneho kraja.

Navýšenie počtu výkonov skráti čakacie doby pacientov a nové pracovisko bude slúžiť aj na rozvoj a navýšenie počtu výkonov o preventívne kolonoskopie, na ktoré mali doteraz zdravotníci len obmedzený priestor. V centre realizujú diagnostiku a liečbu všetkých ochorení tráviaceho traktu, gastrofibroskopiu, kolonoskopiu, vyšetrenie potravinových intolerancií, usg brucha, rôzne terapeutické výkony i dispenzárnu starostlivosť.