Ešte nedávno boli umelá inteligencia a praktické využitie robotov v praxi len hudbou budúcnosti. Ani sme sa nenazdali a je tu čas, kedy sa najmodernejšie technológie stávajú súčasťou nášho bežného života. Často si ani neuvedomujeme, kde všade nám pomáhajú. Vedeli ste, že v našich nemocniciach využívame robota na prípravu liekov pre pacientov?
Doteraz lieky pre pacientov pripravovali na jednotlivých oddeleniach sestry, ktoré tablety a kapsule manuálne ukladali do liekoviek. Sestry tak venovali veľa času rutinnej práci, ktorý by inak mohli venovať starostlivosti o pacientov. Ako prví na Slovensku sme preto v našich nemocniciach Svet zdravia vybudovali modernú centrálnu prípravovňu liekov, ktorá nielenže uľahčí prácu zdravotníkom, ale zásadne prispeje k zvyšovaniu bezpečnosti pacientov.
Investície zachraňujú životy
Vďaka miliónovým investíciám do zlepšovania zdravotnej starostlivosti neustále prinášame moderné a inovatívne riešenia, ktoré posúvajú slovenské zdravotníctvo vpred. Inovácie a nové postupy tak zachraňujú stále viac životov, pacienti majú prístup k špičkovej zdravotnej starostlivosti a lekári môžu pracovať s najmodernejšími technológiami. Ukážkou nášho inovatívneho prístupu je aj centrálna prípravovňa liekov, ktorá sa dnes nachádza v Michalovskej a Trebišovskej nemocnici a zdravotníkom bude k dispozícii aj v Nemocnici novej generácie Bory. Celkové náklady na inštaláciu jednej robotickej prípravovne liekov sa vyšplhali až na 700-tisíc eur.
Ako to celé funguje?
Po tom, čo lekári elektronicky predpíšu pacientovi potrebný liek, cez nemocničný informačný systém sa tento predpis zobrazí v centrálnej prípravovni liekov. Liekový robot následne začne pripravovať balíčky s liekmi pre konkrétnych pacientov. Proces prípravy podlieha niekoľkým stupňom kontroly. Od prvého, ktorý spočíva v tom, že sa zásobníky napĺňajú na základe 2D kódov, prípadne čiarových EAN kódov originálnych balení liekov, až po posledný, kedy sa obsah výsledných balíčkov odfotí a jednotlivé tablety porovnajú s predlohovými snímkami v databáze. Ak 2D identifikátor odhalí anomáliu, spôsobiť ju môže aj to, že tableta je naklonená inak, než v databáze, zariadenie upozorní obsluhu a kontrola sa zopakuje. V prípade akýchkoľvek pochybností sa balíček likviduje a pripravuje nanovo.
Na obale sú vytlačené identifikačné kódy i všetky ďalšie potrebné údaje – meno pacienta, názov ošetrovacej jednotky, číslo izby, lôžko, dátum narodenia, dátum a čas aplikácie liekov, informácie o liekoch či dokonca ich presný popis z pohľadu tvaru alebo farby. Pred podaním lieku pacientovi sa zosníma identifikačný kód na náramku, ktorý pacient dostáva pri prijatí na hospitalizáciu a následne identifikačný kód balíčka. Tým je zaručené, že sa danému pacientovi podá správny liek, v správnej dávke, v správnom čase.
Efektivita a bezpečnosť
Vyššia bezpečnosť pacientov a efektívnejšia práca zdravotníkov – to sú najhlavnejšie benefity, ktoré prináša liekový robot. Pri štandardnom spôsobe prípravy liekov sa môže, kvôli ľudskému faktoru, vyskytnúť potencionálna chybovosť. Podľa Európskej liekovej agentúry sa to stáva v 5 až 10 % prípadov. „Väčšinou síce tieto omyly nemajú pre pacienta fatálne následky, ale môžu mu znepríjemniť alebo predĺžiť pobyt v nemocnici. Nový systém znižuje chybovosť na minimum,“ hovorí generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare MUDr. Radoslav Čuha.
Zdravotnej sestre trvá manuálna príprava jednej tablety 10 – 15 sekúnd, na oddeleniach, kde sa predpisuje viac liekov dokonca niekedy aj dvojnásobný čas. Liekový robot dokáže zabaliť jeden liek asi za sekundu, takže za hodinu zabalí približne 3 600 jednotlivých liekov. Zdravotné sestry tak môžu svoj čas venovať, namiesto zdĺhavej a častokrát rutinnej práci, starostlivosti o pacientov.
Prví na Slovensku
Túto technológiu sme ako prví na Slovensku zaviedli v marci 2018 v našej michalovskej nemocnici. Po výborných skúsenostiach sme neváhali s jej inštaláciou aj v Trebišove a s centrálnou prípravovňou liekov počítame aj v Nemocnici novej generácie Bory v Bratislave, ktorú plánujeme otvoriť už v roku 2023.
Prvá dávka liekov sa v centrálnej prípravovni chystá pre pacienta už na večer v deň hospitalizácie. Na ošetrovateľské jednotky sa následne lieky rozdistribuujú podľa potreby, a to aj viackrát za deň. Pri podaní urgentného lieku sa zariadenie nevyužíva. Vďaka liekovému robotu má pacient prehľad aj o podaných liekoch, ktoré si priniesol z domu, keďže ich systém eviduje.
Samostatné pracovisko centrálnej prípravovne liekov je nonstop monitorované kamerami a vstúpiť doň môžu len oprávnené osoby. Pracovisko je pre lepšiu prístupnosť umiestnené v hlavej časti nemocnice. Využívať centrálnu prípravovňu liekov môžu takmer všetky nemocničné oddelenia.