Katarína Šromovská, nemocničný manažér zmeny

23. februára 2023

Ďalšou výraznou posilou z radu zdravotníkov, ktorí sa, aj vďaka novej Nemocnici Bory, vracajú po rokoch v zahraničí späť na Slovensko, je Bc. Katarína Šromovská.

Z východu do londýnskeho zdravotníctva

Katarína Šromovská bude v Nemocnici Bory pracovať ako jeden z piatich nemocničných manažérov zmeny. Pochádza z okresu Stará Ľubovňa. Ako priznáva, nikdy nemala pocit, že jej poslaním je robiť zdravotnú sestru. Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Poprade a po jej skončení išla študovať ďalej ošetrovateľstvo, na prešovskú univerzitu.

Krátko po skončení vysokej školy sa s dvomi kamarátkami vybrala do Londýna. Najprv sa z nej stala „nanny“, čiže opatrovateľka malých detí. V priebehu tohto obdobia sa zdokonalila v angličtine natoľko, že u tamojšej komory zdravotných sestier získala registráciu, ktorá jej umožnila pracovať vo Veľkej Británii v oblasti zdravotníctva.

Uplatnenie našla v King´s College Hospital London na pracovisku, ktoré sa špecializovalo na transplantácie kostnej drene pacientom s hematologickými ochoreniami, kde pobudla viac ako dva roky. V tom čase sa zúčastnila turistickej výpravy do pútnického miesta Santiago de Compostela v Španielsku, ktorá predznamenala jej ďalší pracovný osud.

Pohotovostná sestra

„Bol veľmi horúci deň a jeden starší pán na konci asi 30-kilometrovej túry skolaboval. Zavolali ma k nemu a vtedy som si uvedomila, že si nie som stopercentne istá, čo presne mám robiť. Spanikárila som, ale nakoniec sme mu pomohli. Po tejto skúsenosti som si povedala, že sa musím zdokonaliť v poskytovaní prvej pomoci,“ vysvetľuje svoje následné rozhodnutie odísť z transplantačnej jednotky. Našla si zamestnanie na tom najlepšom možnom mieste pre svoje predsavzatie, na urgentnom príjme. Pri tejto práci zotrvala takmer štrnásť rokov.

Zažila prácu na londýnskej pohotovsti

Najprv pôsobila ako špecializovaná pohotovostná sestra na urgentnom príjme v King´s College Hospital London, neskôr v Univerzity College Hospital London. V oboch prípadoch ide o verejné nemocnice, ktoré v období, keď tam pracovala K. Šromovská, na svojich pohotovostiach denne prijali okolo päťsto pacientov.

Spočiatku to pre ňu bola mimoriadne stresujúca zmena, ale vďaka prepracovanému adaptačnému systému si na nové pracovné prostredie rýchlo zvykla. Prvé dva týždne pracovala s mentorom, pričom každý deň to bol niekto iný, z inej časti urgentného príjmu.

Naučila sa veľa na urgentnom príjme

Predovšetkým na urgentnom príjme v King´s College Hospital London sa veľa naučila. Išlo totiž o komplexné traumatologické centrum, aké sú v Londýne len štyri. Bolo to pracovisko približne na úrovni ústavnej pohotovostnej služby druhého typu, ako ho poznáme na Slovensku. Privážali tam zranené osoby po dopravných nehodách, postrelené a dobodané obete kriminálnych činov, ľudí s popáleninami po požiaroch či dolámaných po pádoch z veľkých výšok.

„Boli dni, že som sa nezastavila. Keď som prišla domov, bola som frustrovaná, že som neodviedla dobrú prácu, lebo jej bolo tak veľa, že sa nedala stíhať,“ pripúšťa. Situácia sa trochu zlepšila, keď si v rámci zmeny začali po šiestich hodinách striedať pracoviská, ale aj tak to bolo po fyzickej aj psychickej stránke veľmi náročné.

Zdravotný dôstojník na lodi

Po rokoch cítila, že potrebuje zmenu a zamestnala sa ako zdravotný dôstojník na amerických výletných lodiach na oceáne. Napokon som sa po takmer roku opäť vrátila do Londýna, kde prijala ponuku od Univerzity College Hospital London pracovať na ich urgentnom príjme.

Návrat na Slovensko

Inzerát na pozíciu zdravotnej sestry na urgentnom príjme v Nemocnici Bory jej poslala kamarátka, s ktorou odletela do Londýna, ale medzičasom sa vrátila na Slovensko. Dovtedy vôbec netušila, že sa tu stavia nemocnica, ktorá má fungovať podľa západoeurópskych štandardov. Zo zvedavosti poslala životopis. „V Nemocnici Bory moje zahraničné skúsenosti privítali. Definitívne rozhodnutie vrátiť sa po toľkých rokoch domov bolo v mojom prípade asi viac vecou inštinktu. Mala som silný vnútorný pocit, že by som sa mala vrátiť, a tak som tu,“ uvažuje nahlas K. Šromovská.

K. Šromovská sa stala nemocničným manažérom zmeny, čo je pomerne vysoká manažérska pozícia. Tvrdí, že zodpovednosti vyplývajúcej z tejto funkcie, sa nebojí. Na urgentnom príjme v Londýne pracovala ako vedúca sestra. Mala na starosti plynulú prevádzku urgentného príjmu, zodpovedala za tím ošetrovateľov, rozdeľovala ich na jednotlivé pracoviská, zabezpečovala presuny pacientov a spolupracovala s lekármi, ktorí sa obracali na ňu. „Zvykla som si na túto prácu. To, čo som robila v rámci ústavnej pohotovosti v Londýne, budem robiť aj v Nemocnici Bory, len vo väčšom rozsahu.“ Inými slovami, bude operatívne zabezpečovať chod celej nemocnice.

Nemocničný manažér zmeny

V Nemocnici Bory pôsobia celkovo piati nemocniční manažéri zmeny. Budú pracovať v nepretržitej prevádzke, pričom budú slúžiť každý sám a striedať sa v 12-hodinových službách, v dennej a nočnej zmene. Cez deň, keď bude v nemocnici vrcholový manažment, budú zabezpečovať medziodborovú spoluprácu, ale v noci prevezmú aj právomoci vedenia a budú najvyššou riadiacou zložkou v nemocnici. Pri zabezpečovaní chodu nemocnice budú úzko spolupracovať s manažérmi klastrov a prevádzkovým úsekom.

 

Viac sa dozviete vo videu s Katarínou Šromovskou