Nemocnica novej generácie Bory bude spájať funkčnú architektúru s liečivým prostredím

11. septembra 2020

Nemocnica novej generácie Bory, ktorá vyrastá v novej mestskej štvrti Bory, s rozlohou až 52.906 m2, bude evokovať obraz futuristického objektu, ktorý na Slovensko prinesie zdravotnícke zariadenie novej generácie.

Architektonické riešenie Nemocnice Bory vychádza z medicínskych procesov, ktoré sa budú v budove uplatňovať s dôrazom na vysoký komfort a bezpečnosť pacientov. Autorom návrhu je holandské štúdio Dutch Health Architects, ktoré má za sebou už viac ako osemdesiat projektov nemocníc po celom svete. Návrh vznikal s ambíciou vytvoriť príjemné prostredie pre pacientov, návštevníkov aj zamestnancov. Nemocnica bude zaujímavá nielen vďaka svojej architektúre, ale aj vďaka špičkovému technologickému vybaveniu, moderným medicínskym konceptom a zaujímavým prvkom, ktoré pomôžu zefektívniť logistické toky v rámci nemocnice.

Moderná architektúra

Päťposchodová budova nemocnice nebude mať klasický nemocničný vzhľad. Bude ju tvoriť monoblok s centrálnou spojnicou medzi jednotlivými krídlami hrebeňového tvaru a vďaka premyslene tvarovaným átriám bude prirodzene zasadená do okolitého prostredia.
Hlavným prvkom vstupnej časti bude presklená fasáda cez dve poschodia.

Park v okolí nemocnice je navrhnutý tak, aby okoloidúcim poskytol zaujímavé pohľady, či už ide o tvarové alebo farebné stvárnenie. Charakteristickým znakom nemocnice bude plastická fasáda, pričom každý jej panel bude mať iný uhol zakrivenia a vznikne tak zaujímavá skladačka, ktorá bude ako celok prinášať príjemný estetický zážitok. Typickým znakom bude veľa okien a presklených plôch, ktoré nebudú chýbať dokonca ani na operačných sálach.

Liečivé prostredie

Liečivé prostredie pomáha pacientom vyliečiť sa o niečo skôr, preto je interiérový dizajn nemocnice nastavený tak, aby vzbudzoval pocit pohodlia, komfortu a spokojnosti. Je založený  na vhodne zvolených a farebne zladených materiáloch, pričom vychádza z takzvaných „Practice Proof  Design“, čiže praxou overených riešení. Celkovo je v nemocnici kladený akcent na architektúru a dizajnové riešenia, ale rovnaký dôraz bol kladený aj na akustiku, vôňu jednotlivých materiálov či nesvietenie vnútorných priestorov, ktoré plnia nielen estetickú, ale aj funkčnú úlohu.

 

Zelené strechy a átriá

Účelom veľkých presklených častí, stien a okien je dostať do vnútra nemocnice  čo najviac denného svetla, ktoré je jedným z hlavných pilierov liečivého prostredia. Na rozdiel od starých nemocničných budov, pre ktoré sú typické malé okná, tmavé chodby a pochmúrna atmosféra, bude nová nemocnica plná svetla a optimistických dizajnových prvkov. Cieľom bolo vytvoriť prostredie, v ktorom sa budú pacienti cítiť príjemne a bezpečne.

Tvar budovy ponúkne atraktívne pohľady aj  do okolia. Budove budú dominovať veľké otvorené átriá, ktoré budú doplnené množstvom zelene. Podstatným architektonickým prvkom sú taktiež aj zelené strechy, ktoré okrem estetického účelu budú prínosom aj z hľadiska energetických úspor a klimatickej pohody vo vnútri budovy. Tepelný komfort pacientov aj personálu zabezpečí klimatizácia a samozrejmosťou budú aj okná s izolačnými sklami a vonkajšie, alebo vnútorné žalúzie.

Heliport

Na streche nemocnice bude zriadený heliport a odovzdávací priestor pre vrtuľníkovú záchrannú službu. Z heliportu bude viesť prístupová rampa priamo k výťahu, ktorý pacienta prepraví  na urgentný príjem alebo operačné sály. Výťah bude pristavený už počas pristávania helikoptéry, aby sa predišlo zbytočným zdržaniam. Umiestnením heliportu na strechu sa jednak ušetrí plocha v okolí budovy a zároveň bude pacientovi v akútnom ohrození života poskytnutá rýchla zdravotná pomoc bez potreby ďalšieho prevozu. Nemocnica bude vďaka tomu pripravená postarať sa o pacientov z celého Slovenska.

Funkčné riešenia

Prízemie nemocnice je najvyťaženejšou časťou nemocnice, cez ktorú denne prejde najväčší počet ľudí, preto bude jej západnú časť zaberať poliklinická časť nemocnice, ktorá bude poskytovať ambulantnú starostlivosť. Toto umiestnenie je navrhnuté tak, aby sa pacient, ktorý príde len na vyšetrenie, dostal ku konkrétnej ambulancii čo najkratšou cestou od hlavného vchodu. Ambulantný blok je zároveň riešený spôsobom, že väčšina ambulancií má dva samostatné vstupy – jeden z návštevníckej chodby pre pacienta a druhý z personálneho zázemia pre zdravotnícky personál. Vďaka tomuto riešeniu nebude dochádzať k miešaniu pacientov a personálu v čakárňach a na chodbách.

 

Len jednolôžkové izby

Všetky izby budú jednolôžkové. Steny medzi chodbou a izbami budú vybavené presklenými posuvnými dverami a presklenými panelmi. Vďaka tomuto riešeniu bude mať personál priamy dohľad nad pacientmi a navyše zabezpečí prístup denného svetla do chodieb nemocnice.. Intimita pacienta na izbe bude zabezpečená prostredníctvom vnútro-okenných žalúzií, ktoré budú môcť pacienti ovládať sami. Každá izba bude zároveň disponovať aj vlastnou toaletou a sprchou. Veľkosť izby a jej zariadenia je navrhnutá tak, aby umožnila pohodlné prespanie a pobyt sprevádzajúcej osoby počas celej doby hospitalizácie.
V izbách budú mať pacienti k dispozícií aj Infotainment systém, ktorý otvára ambíciu poskytovať služby hotelového typu s cieľom zabezpečiť pacientovi maximálne pohodlie. Cez televíznu obrazovku si pacient bude môcť prezerať liečebný plán, zobrazovať jedálny lístok, čítať oznamy nemocnice alebo objednávať doplnkové služby. Ďalšou technologickou vychytávkou budú sálavé panely, ktoré zabezpečia pomerne rýchlu  reakciu na požadovanú zmenu teploty v priestore.