Grant Nadácie Penta pomáha už 6 rokov a motivuje zamestnancov k dobročinnosti

Zamestnanecký Grant Nadácie Penta vznikol v roku 2015 a za šesť rokov svojej existencie podporil viac ako 150 dobročinných projektov zamestnancov skupiny Penta a prerozdelil viac ako 150 tisíc eur tým, ktorí to skutočne potrebujú.

Ľudí v núdzi, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii, či občianske združenia alebo komunity, ktoré majú ušľachtilý cieľ pomáhať je naozaj mnoho. Každý vo svojom okolí pozná niekoho, kto potrebuje pomôcť s nákladnou zdravotnou liečbou alebo chce pomôcť komunite či podporiť v činnosti spolky alebo občianske združenia.

Skupina Penta zamestnáva vo svojich portfóliových spoločnostiach v Čechách a na Slovensku desiatky tisíc ľudí, ktorí pomáhať chcú. Aj preto sa Nadácia Penta pred pár rokmi rozhodla zamestnancom skupiny pomôcť a vytvorila jedinečný projekt. Každý rok pred Vianocami preto vyhlasuje grantovú výzvu, do ktorej môžu zamestnanci prihlásiť svoj dobročinný projekt. Nadácia Penta následne prerozdelí 30 tisíc eur tridsiatim projektom, ktoré vo verejnom hlasovaní získajú najväčší počet hlasov.

Do dnešného dňa sa Nadácii Penta podarilo podporiť viac ako 150 dobročinných projektov. Pomohli sme útulkom pre zvieratká, podporili sme bežecké podujatia, prispeli na športovú prípravu mladých talentov, darovali financie na rehabilitácie či zdravotné pomôcky. Pomohli sme aj pri oprave historického letúnu a pomohli tak zachovať kúsok československej leteckej histórie.

 

Naši zamestnanci prihlásili tento rok do grantovej výzvy takmer 100 projektov. Vy môžete svoj hlas odovzdať až trom z nich. Nadácia Penta podporí 30 projektov, ktoré vo verejnom hlasovaní získajú najväčší počet hlasov.

HLASOVAŤ

Beh pre zdravé prsia

Beh pre zdravé prsia je charitatívne podujatie, ktoré organizuje nezisková organizácia Ružová stužka. V roku 2021 prebehol už jeho štvrtý ročník. Samotná akcia sa koná v Bratislave, no bola podporená aj virtuálnou formou, takže bolo možné zapojiť sa kdekoľvek na svete. Peniaze vyzbierané na tomto podujatí poputovali organizáciám Ružová stužka a Amazonky. Všetky vyzbierané peniaze boli v plnej výške použité na podporu projektov v oblasti prevencie a boja proti rakovine prsníkov a taktiež̌ na podporu aktivít zlepšujúcich fyzickú a psychickú kondíciu žien s rakovinou prsníka a ich rodinných príslušníkov. Finančný príspevok z grantu Nadácie Penta bol v plnej výške použitý na náklady spojené s organizáciou podujatia – prenájom priestoru, techniky, zabezpečenie pitného režimu či občerstvenia pre účastníkov.

Centrum pre znevýhodnené detičky

Občianske združenie Nikolka bolo pôvodne založené pre malú bojovníčku Nikoku, ktorá sa narodila predčasne s ojedinelou diagnózou chylotharox. Ťažký štart do života a nedostatočné okysličenie mozgu nezostalo bez následkov a Nikolka bojuje s diagnózou detská mozgová obrna, neskôr sa pridružil aj detský autizmus. Nikolka má 8 rokov, no nerozpráva, nebehá a nehrá sa ako jej zdraví rovesníci. Je plne plienkovaná a kŕmená a denne musí absolvovať množstvo rehabilitácií, terapií a špeciálnej pedagogiky. Ale jej rodičia Ľubomíra a Jozef, sa nevzdávajú a veria, že prídu ďalšie pokroky. Keďže vedia, aká náročná je starostlivosť o hendikepované dieťatko po všetkých stránkach, rozhodli  sa cez ich združenie pomáhať ďalším rodinám s podobným osudom. Cieľom združenia je prispievať k zlepšeniu zdravotného stavu, životných podmienok a sociálneho statusu hendikepovaným a ťažko chorým deťom a občanom s telesným, mentálnym alebo kombinovaným postihnutím a ich rodinám. Práve teraz finišujú s dokončením denného centra pre takéto znevýhodnené detičky. Peniaze z grantu Nadácie Penta poputovali na dokončenie špeciálnych podláh v tomto centre.

Útulok Tuláčik

Útulok Tuláčik sídli v meste Brezno a je jedným z prvých útulkov pre opustených a týraných psíkov na Slovensku. Vďaka zakladateľom a ďalším členom, ktorí boli od začiatku odhodlaní zachraňovať opustené a týrané psíky sa im spoločnými silami podarilo vybudovať útulok, ktorí patrí medzi najznámejšie na Slovensku.  Do roku 2020 sa v Tuláčikovi podarilo zachrániť okolo 5000 psíkov, ktoré si z útulku adoptovali noví majitelia a psíky tak našli nové domovy. Finančné prostriedky z grantu Nadácie Penta boli využité na materiálne vybavenie útulku, veterinárnu starostlivosť, krmivo, no predovšetkým na opravy po záplavách z jesene 2020.

Rehabilitácia a športová príprava

Ján Hašuľ je mladý študent, športovec s veľkým srdcom a veľkou chuťou víťaziť nielen v športe, ale aj v neľahkej životnej situácii. Narodil sa s rázštepom chrbtice a lekári mu predpovedali len pár týždňov života. Dnes má Janko 24 rokov a ja napriek svojmu hendikepu reprezentuje mesto Snina, v disciplíne vrh guľou telesne postihnutých získal viacero ocenení, nielen doma na Slovensku, ale aj v zahraničí. Finančné prostriedky grantu Nadácie Penta boli  v Jankovom prípade použité pre potreby rehabilitácie, rekondície a športovej prípravy.

Oprava letúnu Praga E-114 Air Baby

„O grant Nadace Penta jsem se s projektem opravy letounu Praga E.114 přihlásil, abych pomohl zachovat kousek československé letecké historie. Skupinka, která spolupracuje s Marcelem Sezemským, se skládá z leteckých nadšenců, kteří po večerech vyrábí a klíží díly a starají se o dřevěná letadla. Věřil jsem, že s tímto projektem oslovím nejen kolegy v Aeru Vodochody, ale i všechny ty, kdo rádi navštíví letecké dny a sledují let historických letadel.  Je nás takových asi dostatek a všem děkuji za zaslané hlasy.“

Hlasujte za projekty v grantovej výzve Nadácie Penta a pomôžte tým, ktorí to skutočne potrebujú.

HLASOVAŤ

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.