Covid nemocnica v Galante za 18 dní hospitalizovala už 346 pacientov

Za posledný týždeň 13 nemocníc Svet zdravia posilnilo kapacitu pre COVID pacientov o ďalších 18 nových lôžok. Dnes dokopy disponujú až 876 lôžkami.

Zvýšenou kapacitou sieť reagovala na zhoršujúci sa epidemiologický vývoj v okolí Topoľčian. Tamojšia nemocnica má od piatka 22.1.2021 reprofilizovaných 81 COVID lôžok, z toho 8 s umelou pľúcnou ventiláciou. Dnes (26.1.2021) je v nemocnici hospitalizovaných 49 pacientov, drvivá väčšina z nich vyžaduje kyslíkovú terapiu. V nemocnici sa postupne stabilizuje aj personálna situácia. Po ostatnom víkende sa z karantény vrátilo 30 zdravotníkov, ostáva v nej však ešte vyše 90 zamestnancov.

V galantskej nemocnici, ktorá funguje od 7.1. 2021 iba v červenom režime, bolo k dnešnému dňu hospitalizovaných 117 pacientov, z toho 10 na umelej pľúcnej ventilácii. Počas osemnástich dní nového režimu nemocnica celkovo hospitalizovala už 346 pacientov s koronavírusom (za ten čas bolo 126 pacientov prepustených domov a 100 umrelo). Aj keď počet hospitalizovaných naďalej neklesá, celková kapacita 132 lôžok je nateraz postačujúca. V nemocnici sa enormne zvýšila spotreba medicinálneho kyslíka, preto minulý týždeň zdvojnásobila kapacitu zásobníka (11 000 litrov) a výkon kyslíkovej infraštruktúry v rámci siedmych COVID poschodí. Súčasne zabezpečila 7 nových prístrojov vysokoprietokovej nazálnej kyslíkovej terapie (jeho spotreba je až 50 litrov kyslíka za minútu).

V nemocniciach siete je aktuálne hospitalizovaných 565 pacientov s ochorením COVID-19, z toho 54 v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii. Tento počet reprezentuje 17% podiel na celonárodnej štatistike hospitalizovaných COVID pacientov. Na pôde štrnástich nemocníc Svet zdravia pokračuje v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva vakcinácia proti ochoreniu COVID-19.

Minulý týždeň bolo do národného online registračného portálu korona.gov pripojených zvyšných 11 nemocníc, ktoré objednávajú kritické skupiny obyvateľstva na voľné termíny. Pre náhradníkov, ktorých definuje vyhláška rezortu zdravotníctva, sú v jednotlivých nemocniciach k dispozícii telefonické linky. Osoby s vekom najmenej 65 rokov, ako aj osoby so závažnou chorobou významne zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, sa môžu nemocnici prihlásiť počas pracovných dní. Následne sú zaradení do zoznamu náhradníkov. Oprávnenosť zaradenia do zoznamu náhradníkov musí byť preukázateľne zdokladovaná na vakcinačnom mieste občianskym preukazom, resp. zdravotnou dokumentáciou pacienta, ktorá potvrdí aktuálnosť niektorého z uvedených ochorení.

Priemerná zaočkovanosť zamestnancov v nemocniciach Svet zdravia (po odrátaní tých, ktorí sú z očkovacej schémy toho času vylúčení pre chorobu alebo pre nedávne prekonanie ochorenia COVID-19) je v priemere na úrovni takmer 80 percent.