Centrálna prípravovňa liekov

Unikátna technológia prípravy liekov. Automatizované robotické zariadenie, ktoré pripravuje pre pacientov balíčky liekov s jedinečným kódom.

Bezpečnosť pacienta

Doteraz lieky pre pacientov pripravovali na jednotlivých oddeleniach sestry, ktoré tablety a kapsule manuálne ukladali do liekoviek. Pri takomto spôsobe prípravy sa môže vyskytnúť potencionálna chybovosť, podľa Európskej liekovej agentúry sa pohybuje medzi piatimi až desiatimi percentami.

Vo väčšine prípadov síce tieto omyly nemajú pre pacienta fatálne následky, ale môžu mu znepríjemniť alebo predĺžiť pobyt v nemocnici. Nový systém zabezpečuje, aby každý pacient dostal vždy ten správny liek, v správnej dávke a v správnom čase a potenciálna chybovosť sa tak znížila na minimum.

Zvýšená kvalita prípravy liekov

Po tom, čo lekári elektronicky predpíšu pacientovi liek, cez nemocničný informačný systém sa ich preskripcie zobrazia v centrálnej prípravovni liekov. Automatizované robotické zariadenie tak začne pripravovať balíčky s liekmi pre konkrétnych pacientov.

Zabalenie jedného lieku pritom trvá asi sekundu, takže za hodinu dokáže robotický automat zabaliť približne 3600 jednotlivých liekov. Sestre trvá manuálna príprava jednej tablety desať až pätnásť sekúnd, na oddeleniach so širším portfóliom predpisovaných liekov aj dvojnásobný čas.

Vysoký stupeň kontroly

Proces prípravy podlieha niekoľkým stupňom kontroly. Od prvého, ktorý spočíva v tom, že sa zásobníky napĺňajú na základe 2D kódov, prípadne čiarových EAN kódov originálnych balení liekov, až po posledný, kedy sa obsah výsledných balíčkov odfotí a jednotlivé tablety porovnajú s predlohovými snímkami v databáze.

Ak 2D identifikátor odhalí anomáliu, ktorú napríklad môže spôsobiť to, že tableta je v balíčku naklonená pod iným uhlom, ako je odfotená v databáze, zariadenie na to upozorní obsluhu a kontrola sa musí zopakovať.

Balíček liekov s identifikačným kódom

Na obale sú vytlačené identifikačné kódy i všetky ďalšie potrebné údaje – meno pacienta, názov ošetrovacej jednotky, číslo izby, lôžko, dátum narodenia, dátum a čas aplikácie liekov, informácie o liekoch či dokonca ich presný popis z pohľadu tvaru alebo farby.

Predtým, než sestra podá pacientovi liek, zosníma identifikačný kód na náramku pacienta, ktorý dostal pri prijatí na hospitalizáciu a následne identifikačný kód balíčka. Tým je zaručené, že danému pacientovi bol podaný správny liek, v správnej dávke, v správnom čase.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.