Zdravotníci: „Očkovanie je jediná cesta, ako sa môžeme vrátiť do bežného života“

Druhá vlna pandémie bola pre všetkých zdravotníkov ťažkou skúškou, ktorú zvládli predovšetkým vďaka vzájomnej podpore, tomu, že sa zomkli do skvelých tímov a verili, hoci s vypätím síl, že sa situácia zlepší. Niekoľko týždňov pracovali častokrát aj nad rámec svojich možností a síl, aby pomohli všetkým hospitalizovaným na COVID-19 a aby pacientom zabezpečili čo najlepšiu zdravotnú starostlivosť. Slovenským zdravotníkom sme v prvej vlne tlieskali, teraz po druhej vlne by sme im mali dať priestor si vydýchnuť a nabrať nové sily.

Pomôžme zdravotníkom

„Pacienti k nám prídu často v kritickom stave. Pri starostlivosti o nich nestačí jeden, alebo dvaja zdravotníci. Vyžadujú si čas hneď niekoľkých lekárov a sestier, čo je veľmi psychicky aj fyzicky náročné pre nás všetkých. Svoj čas sme museli obetovať práci a so svojimi rodinami sme sa niektorí nevideli dlhé týždne. Nie len preto, že máme málo času, ale aj preto, aby sme ich náhodou nenakazili,“ vysvetľuje MUDr. Dagmar Bodáková, primárka OAMIS (oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti) z nemocnice Svet zdravia v Galante.

Zodpovednosť je tak teraz aj na nás – zdravotníkom pomôžeme tým, že sa dáme zaočkovať. Očkovanie je nielen cestou k zníženiu počtu chorých s Covidom-19 v nemocniciach a k zníženiu počtu úmrtí na toto ochorenie, ale aj cestou, ako zabezpečiť riadnu zdravotnú starostlivosť pre každého, kto ju potrebuje. Zdravotníci sa tak po ústupe počtu pacientov s koronavírusom budú môcť venovať záchrane životov pacientov s inými zdravotnými problémami, keďže veľa plánových výkonov bolo kvôli pandémii odložených. Rovnako bude dôležité, že zdravotníci budú mať čas na pacientov, ktorí z dôvodu pandémie dlho odkladali tak dôležitú preventívnu starostlivosť.

Buďme solidárni navzájom

„Tí, ktorí sú ohrození covidovým vírusom na živote majú na 90 % postihnuté pľúca. Pozerať sa na človeka, ktorý sa dusí je hrozný pohľad. Neviete mu dať niečo od bolesti, aby sa mu uľavilo, ako pri iných ochoreniach. Veľmi nás psychicky ubíja, že nevieme pomôcť, tak ako by sme chceli. Veľa pacientov na pľúcnej ventilácii to nezvládne. Jedinou našou nádejou je dnes očkovanie,“ zdôrazňuje MUDr. Jozef Fatrsík, zástupca primára urgentného príjmu z nemocnice Svet zdravia v Galante.

Cieľom očkovania, vďaka ktorému už ľudstvo historicky prekonalo niekoľko celosvetových pandémií, je stabilizovať pandemickú situáciu a zabrániť úmrtiam na dané ochorenie. Očkovaním sa do tela človeka dostanú protilátky, ktoré ostávajú v krvi očkovaného a ochránia ho pri kontakte s ochorením. Riziko nákazy je minimálne a ťažký priebeh ochorenia prakticky vylúčený. Očkovaním však chránime nielen seba, ale aj našich blízkych.  Ak je v populácii dostatočný podiel zaočkovaných, dochádza k nepriamej ochrane tých, ktorí sa očkovať nemôžu (malé deti, pacienti s oslabenou imunitou). Vedci odhadujú, že kolektívna imunita funguje, ak je zaočkovaných okolo 70 % ľudí.

Netreba preto podceňovať dôležitosť očkovania, pretože očkovanie je jediná cesta, ako sa môžeme čím skôr vrátiť k bežnému životu, na aký sme boli zvyknutí pred pandémiou.

Ak hľadáte viac informácií o očkovaní, alebo odpovede na najčastejšie otázky, prečítajte si veľký sumár k očkovaniu

Prečítať