S pomocou vlastných buniek pacienta sa snažia odvrátiť amputáciu nohy.
V nemocnici Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi prvýkrát uskutočnili operáciu, v rámci ktorej lekári aplikovali kmeňové bunky pacienta z kostnej drene do postihnutej časti dolnej končatiny.
Tie by mali naštartovať rast nových tepien, zlepšiť tak prekrvenie a zachrániť pacientovi nohu. Ide o jeden z prvých takýchto zákrokov, ktorý preplatila zdravotná poisťovňa.
„Nedostatočným prietokom krvi, ktorý je spôsobený zužovaním ciev napríklad pri cukrovke alebo ateroskleróze, začnú tkanivá postupne odumierať. Nedostávajú totiž dostatok kyslíka a živín a tak nastáva nedokrvenie končatín, teda ischémia,“ vysvetľuje cievna chirurgička MUDr. Jana Javiľaková zo spišskonovoveskej nemocnice.
Ischemická choroba sa prejavuje bolesťami pri chôdzi, pacienta výrazne limituje v bežných činnostiach a môže vyústiť až do amputácie končatiny. V spišskonovoveskej nemocnici preto v piatok 27. apríla prvýkrát uskutočnili operáciu, kde sa lekári snažili vytvoriť v končatine pacienta nový cievny systém pomocou kmeňových buniek a zlepšiť tak jej krvné zásobovanie.
„Z bedrovej kostnej drene sme pomocou špeciálnej ihly odobrali potrebné množstvo vlastných buniek pacienta a po spracovaní ich okamžite aplikovali pozdĺž tepien predkolenia. Operácia prebehla úspešne a injektované bunky by mali teraz začať vylučovať hormóny, tzv. cytokíny, ktoré spolu s inými faktormi prebudia spiace bunky. Z nich sa následne vytvoria nové krvné cievy,“ priblížila Javiľaková. Či bunky pacienta začali správne pracovať možno pozorovať po štyroch až šiestich týždňoch.
Operáciu podstúpil 42-ročný pacient s trombózou zo šalianskeho okresu. „U väčšiny pacientov najskôr ustúpi bolesť, potom sa začnú liečiť rany. S následnou dobrou starostlivosťou o nohy a rany môžu mnohí pacienti začať s fyzioterapiou a chôdzou už krátko po zákroku a implantácii buniek. Implantácia buniek je veľmi bezpečný zákrok a môže sa tak vykonať aj u pacientov, ktorí sú veľmi chorí alebo starí,“ vysvetľuje MUDr. Serhiy Forostyak, vedúci oddelenia výskumu a vývoja zo Slovenského centra tkanív a buniek, v spolupráci s ktorým je metóda vykonávaná.
Zákrok, ktorý nie je bežne hradený, preplatila zdravotná poisťovňa Dôvera. „Liečbu vlastnými kmeňovými bunkami považujeme za progresívnu a vo svete overenú metódu, ktorá pomôže našim poistencov pri ich liečbe a zvýšení kvality života. Snaha nemocnice zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti s využitím inovatívnych postupov nás presvedčila, aby sme do štandardnej zmluvy zahrnuli aj úhradu tohto typu zdravotnej starostlivosti,“ povedal generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.
Nemocnica Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi je pripravená takto liečiť aj ďalších pacientov.