V humenskej nemocnici sme otvorili novú rádiológiu

Nemocnica Svet zdravia Humenné dnes slávnostne otvorila úplne nové rádiologické pracovisko. Jeho súčasťou je aj moderný CT prístroj, ktorý okrem nadštandardne nižšej radiačnej záťaže výrazne pomôže pacientom po cievnej mozgovej príhode. Lekári totiž dokážu vďaka nemu predpokladať, ktorá časť mozgu sa ešte dá zachrániť. Po 33 rokoch sa zároveň pracovisko presťahovalo do tesnej blízkosti urgentného príjmu, takže akútnych pacientov už nemocnica nemusí prevážať do iných pavilónov a výrazne tým šetrí potrebný čas. Na pracovisko pribudol aj nový skiagraf, sonograf a počas leta ho doplní aj mamograf, pričom všetky prístroje sú plne digitalizované. Nemocnica nakúpila medicínsku technológiou s pomocou eurofondov a za vlastné financie priestory pracoviska zrekonštruovala. Celkové náklady sa vyšplhali na 1,1 milióna eur.

„Po 33 rokoch je konečne rádiológia umiestnená tam, kam patrí – v priestoroch, kde sa odohráva urgentná medicína. V nemocniciach pavilónového typu, ktorou je aj tá naša, je často potrebné pacientov za jednotlivými vyšetreniami prevážať do iných pavilónov. Tešíme sa, že sa nám tento rok podarilo rádiológiu presťahovať do blízkosti urgentného príjmu, takže v prípade vážnych úrazov či polytráum dokážeme diagnostiku poskytnúť okamžite a výrazne tak ušetriť čas,“ hovorí riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Humenné Jaroslav Marčišin.

5P9A8144.jpg

Lepšia diagnostika pre pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou

Výraznou investíciou na novom pracovisku je zakúpenie nového počítačového tomografu s nadštandardnou softvérovou výbavou. Jedným z najdôležitejších pokrokov je možnosť vykonať perfúzne vyšetrenie pri pacientoch s náhlou mozgovou príhodou.

„Ide o vyšetrenie, vďaka ktorému dokážeme vidieť, ako je prekrvený mozog. Z takzvaných farebných parametrických máp vieme povedať nielen to, či je dané tkanivo už nenávratne poškodené, ale zároveň aj predpokladať, ktorá časť mozgu sa dá ešte zachrániť. To sme doteraz nedokázali a pre ďalší postup pri záchrane pacienta je to veľmi dôležitá informácia,“ vysvetľuje MUDr. Andrej Repovský z rádiologického oddelenia.     

Pracovisko najmä pri takýchto pacientoch kladie dôraz na rýchlosť. Teraz k ušetreniu času prispieva nový CT prístroj, vďaka ktorému dokáže rádiológ už do niekoľkých minút  chirurgovi povedať, aké zranenia daný pacient má.  Keďže sa nová rádiológia nachádza v internisticko-neurologickom pavilóne, neurológ v budove je okamžite privolaný – informáciu dostane už počas toho, ako pacienta pri cievnej mozgovej príhode priváža sanitka. V prípade, že je v službe profesijne mladší kolega alebo sa lekári potrebujú vzájomne poradiť, rádiológovia sa môžu vďaka telerádiológii pripojiť zo vzdialenej pracovnej stanice a výsledok vyšetrenia spoločne vyhodnotiť aj z domu.

„Ak si uvedomíte, že každú minútu vám pri uzávere veľkej tepny v mozgu odumrie niekoľko miliónov neurónov, tak skutočne každá minúta je veľmi dôležitá. Treba preto pri takomto pacientovi eliminovať všetky časové straty,“ podotkol rádiológ.

Humenská nemocnica následne dokáže pacientovi podať trombolytickú liečbu priamo na CT pracovisku, alebo ho okamžite transportovať na špecializované pracovisko za účelom trombektómie – mechanického odstránenia krvnej zrazeniny.

Nadštandardne nižšia radiačná záťaž

Vďaka novému CT prístroju je diagnostika nielen rýchlejšia a presnejšia, ale predstavuje pre pacientov aj nižšiu radiačnú záťaž.

„Nižšiu radiačnú záťaž má každý nový typ CT prístroja, avšak tento obsahuje navyše cínovú predfiltráciu, ktorá dokáže časť žiarenia odfiltrovať. Spolu s ďalšími metódami znižovania žiarenia sa tak posúvame možno o dve generácie dopredu a sme na úrovni vyspelých západných krajín,“ dodal MUDr. Repovský.

Okrem CT prístroja nemocnica zakúpila aj nový stacionárny röntgenový prístroj, ultrasonograf a digitálny mamograf s výrazne nižšou radiačnou záťažou, ktorý bude do nemocnice dodaný v najbližších týždňoch. Nemocnica s novým mamografom zároveň dokáže zrealizovať vyšší počet mamografických vyšetrení. Nový sonograf je zase vybavený pokročilým softvérom na elastografiu, vďaka ktorému dokáže rádiológ vyhodnotiť tuhosť pečene, čo pomôže pri diagnostike cirhózy a fibrózy. Pracovisko zároveň s novými prístrojmi prešlo na priamu digitalizáciu, takže nemocnice si dokážu jednotlivé snímky vzájomne preposielať, čo urýchli čas aj zlepší kvalitu snímok.

Náklady na nákup novej medicínskej techniky sa vyšplhali na vyše 722-tisíc, čo bolo spolufinancované z eurofondov a ďalších viac než 340-tisíc nemocnica investovala do rekonštrukcie pracoviska. Zriadili sa nové vodovodné, tepelné a kanalizačné rozvody, kompletne sa vymenila elektroinštalácia, štruktúrovaná kabeláž a vzduchotechnika. Pracovisko má taktiež obnovené ústredné kúrenie. Vymenili sa dvere, zárubne, stropy vrátane osvetlenia a všetky podlahové plochy. Nové sú aj rozvody medicinálnych plynov a stlačeného vzduchu.

Spolu s novou rádiológiou nemocnica zároveň v rovnakej budove tento rok končí ešte jeden eurofondový projekt – rekonštrukciu neurologického a interného oddelenia, ktoré spoločne vytvára klaster s plávajúcimi lôžkami. Dosiaľ otvorila novú JIS a prvé dve poschodia klastra. Koncom mája začala rekonštruovať aj posledné, tretie poschodie klastra, pričom ukončenie prác je naplánované na koniec leta tohto roku. Zároveň sa v budove s pomocou eurofondov uskutočnila kompletná rekonštrukcia všetkých výťahov.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.