Pacienti po úrazoch, s ochoreniami pohybovej či nervovej sústavy či športovci dostanú v Nemocnici Svet zdravia Rožňava nové služby v novom prostredí.
Rožňavská nemocnica totiž posledné týždne rekonštruovala svoje priestory, nakupovala nové medicínske prístroje a dnes slávnostne otvorila úplne novú ambulantnú časť fyziatricko-rehabilitačného oddelenia. Urobila tak za účasti dvoch špeciálnych hostiek, rodáčiek z Rožňavy – speváčky Karmen Pál-Baláž a deväťnásobnej víťazky Paralympijských hier, zjazdovej lyžiarky Henriety Farkašovej.
„Fyziatricko-rehabilitačné oddelenia považujeme z pohľadu komplexity nemocnice za dôležitú súčasť pracoviska. Poskytujú totiž nadväzujúcu zdravotnú starostlivosť takmer pre všetky základné medicínske odbory, ako napríklad neurológia, interné, chirurgia, traumatológia alebo ortopédia. V ich dobudovávaní a posilňovaní preto vidíme v sieti ProCare a Svet zdravia obrovský význam, keďže nám pomáhajú sa o pacienta postarať komplexnejšie a včasnou rehabilitáciou výrazne skrátime čas potrebný na jeho návrat do aktívneho života,“ uviedol medicínsky riaditeľ siete polikliník a nemocníc ProCare a Svet zdravia Róbert Hill.
„Presne pred dvoma rokmi sme v našej nemocnici otvárali nové fyziatricko-rehabilitačné oddelenie, moderné lôžkové oddelenie s terapeutickými miestnosťami a telocvičňami. Veľmi ma teší, že sme teraz dokázali komplexne vynoviť aj ambulantnú časť oddelenia a priniesť v rámci nej pacientom i nové služby. Naším zámerom bola taktiež centralizácia oddelenia. Pacienti tak po novom nájdu fyziatricko-rehabilitačné oddelenie, ambulancie a procedúry v spoločnom priestore,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Rožňava Dušan Suchý.
Práce v ambulantnej časti oddelenia trvali približne tri mesiace a náklady sa vyšplhali na približne 20-tisíc eur. V rámci nich sa zrealizovali viaceré dispozičné zmeny a priestory sa kompletne zrekonštruovali a vymaľovali. Boli tiež vymenené inštalácie vody, kanalizácia, obklady či svetlá. Do týchto nových priestorov na prízemí nemocnice, kde sú sústredené aj procedúry a vodoliečba, sa ambulantná časť oddelenia presťahovala z pôvodného piateho poschodia. Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie následne pacienti nájdu len o poschodie vyššie.
Rázová vlna pomáha bez bolesti
Okrem rekonštrukcie nemocnica zakúpila pre ambulancie aj nové prístrojové vybavenie pre elektroterapiu a balneoterapiu. Výnimočnou patentovanou technológiu, ktorá je v nemocnici úplnou novinkou, je rázová vlna (prístroj ShockWave Dual power). V súčasnosti je považovaná za jednu z najmodernejších metód bez použitia skalpela a bez bolesti.
„Ošetrenie je kombináciou okamžitého účinku rázovej vlny a hĺbkového efektu radiofrekvenčnej biostimulácie. Vďaka tomu dokážeme pri akútnych príznakoch výrazne zmierniť či až odstrániť bolesť už po prvom ošetrení a pri chronických problémoch už po troch až piatich ošetreniach. Rázová vlna nám pomáha naštartovať tvorbu nových ciev a postupne rozpustiť kalcifikáty i fibrotizujúce tkanivo. Má okamžitý analgetický a dlhodobý regeneračný efekt, ktorý dokážeme dosiahnuť pri bezbolestnej aplikácii,“ vysvetľuje MUDr. Karin Micheľová, primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia.
Terapia rázovou vlnou pomáha pacientom pri natrhnutiach či natiahnutiach svalov a šliach, zlomeninách, pätovej ostrohe, chronickej bolesti chrbta či kolena po záťaži, pacientom s karpálnym tunelom, tenisovým lakťom, edémom či fibrózou a v mnohých ďalších prípadoch. Zároveň sa využíva aj na odstránenie celulitídy či nežiadúcich strií.
Terapeutický laser preniká do rôznych hĺbok tkaniva
Medzi prístrojové vybavenie pribudol aj terapeutický vysokorýchlostný laser (prístroj Hightherapy 3chronic), ktorý podľa primárky prináša revolúciu do laserovej terapie výrazným zrýchlením procesu regenerácie, reparácie, biostimulácie a hĺbkovým terapeutickým efektom.
„Kombinácia troch vlnových dĺžok zabezpečí účinok v rôznych hĺbkach poškodeného tkaniva. Kratšie vlnové dĺžky stimulujú regeneráciu a prekrvenie povrchových tkanív. Dlhšie vlnové dĺžky zase prenikajú do väčšej hĺbky, pôsobia výrazne analgeticky a stimulujú regeneráciu poškodených tkanív. Laser tak predstavuje veľmi účinnú metódu liečby bolesti pri zraneniach, zápaloch kĺbov, svalov a šliach,“ uviedla MUDr. Micheľová.
Ambulantná časť fyziatricko-rehabilitačného oddelenia je zameraná na liečbu ochorení pohybového systému, chorôb nervovej sústavy, stavov po úrazoch a operáciách pohybového aparátu, medzistavcových platničiek či na liečbu lymfedémov.
Súčasťou komplexnej rehabilitačnej liečby
- pohybová liečba
- manuálna terapia
- elektroterapia
- magnetoterapia
- ultrasonoterapia
- termoterapia
- hydroterapia
- diatermia
- klasická masáž
- reflexná masáž
- prístrojová trakcia
- lymfodrenáž – manuálna aj prístrojová
- laseroterapia
- terapia rázovou vlnou
- podávanie plynových injekcií
- podávanie kolagénoých injekcií
Práve podávanie plynových a kolagénových injekcií poskytuje rožňavské pracovisko ako jediná z okolitých nemocníc v regióne.
Kolagénové injekcie
Sú vyvinuté na liečbu bolesti spôsobenej všetkými formami ochorenia pohybového a podporného aparátu. Zmierňujú bolesť a zlepšujú pohyblivosť kĺbov spomalením fyziologickej degenerácie kĺbov a pridružených tkanív. Zmierňujú poškodenie spôsobené starnutím, nesprávnym držaním tela, sprievodnými chronickými ochoreniami, poraneniami a úrazmi. Obsahujú kolagén, ktorý pôsobí proti ochabnutosti spojivového tkaniva a látky rastlinného a minerálneho pôvodu, ktoré napomáhajú transportu kolagénu do cieľového tkaniva.
Plynové injekcie
Ich aplikácia je veľmi účinná reflexná terapia bolestivých stavov a funkčných porúch pohybovej sústavy. Sú vhodné pri bolestiach chrbtice, kĺbov, poruchách prekrvenia končatín, bolestiach hlavy a šije, pri ochorení srdca (ischemická choroba, angina pektoris). Ich účinkom dochádza k úľave od bolesti, zlepšeniu výživy tkanív, zníženiu svalového napätia, zlepšeniu prekrvenia, majú protizápalový účinok, podporujú regeneráciu tkanív.