Rozhovor s partnerom Penty Eduardom Matákom

Začneme aktuálne, keďže Penta je výrazne zastúpená v zdravotníctve. Ako vnímate súčasnú situáciu s epidémiou koronavírusu?

Čelíme bezprecedentnej situácii. Ešte nikdy v histórii sa nestalo, aby bol prakticky celý svet zasiahnutý jednou epidémiou v rozpätí niekoľkých týždňov. Vývoj od prvých správ o výskyte koronavírusu v Číne, až po prijatie tvrdých karanténnych opatrení vo väčšine európskych štátov bol taký rýchly, že nám asi všetkým chvíľu trvalo, kým sme si uvedomili v akej vážnej situácii sa nachádzame. Aj napriek tomu, že aj v našej skupine pracujú špičkoví a skúsení zdravotníci, či epidemiológovia, na takúto situáciu sa nedá úplne dôsledne pripraviť a tak riešime všetko za pochodu.

Dúfajme, že k takémuto scenáru nepríde, ale viacerí odborníci varujú pred možnou preťaženosťou štátnych nemocníc ak by sa počet nakazených zvýšil. Ako sú pripravené vaše nemocničné zariadenia zvládať nápor potenciálnych pacientov. Uvažujete nad prísunom zdravotníkov zo zahraničia alebo si vystačíte sami?

Zdravotníckych pracovníkov je nedostatok v celej Európe, čo sa v čase krízy ešte zhoršuje. V našej skupine pracuje celkove vyše 30-tisíc zdravotníkov a lekárnikov a spoliehame sa tak sami na seba. Ľuďom, ktorí pracujú v zdravotníckych zariadeniach, či lekárňach patrí obrovská vďaka a zaslúžia si maximálny rešpekt a úctu celej spoločnosti. Snažíme sa preto prijímať opatrenia na ich podporu, ako napríklad v našej českej sieti nemocníc, kde sa podarilo zabezpečiť starostlivosť o deti našich zdravotníkov počas pracovnej doby, keďže školy a škôlky už nefungujú.

Na boj s novým koronavírusom ste vyčlenili 15 miliónov Eur. Zahŕňa tento nákup aj rúška pre vašu sieť lekární, ktoré si budú môcť zakúpiť občania?

Pre nás je absolútnou prioritou zabezpečiť dostatok ochranných pomôcok pre zdravotníkov, lebo tí budú stáť v prvej línii. V tých 15 miliónoch eur je zahrnutý nákup ochranných pomôcok ako sú rúška alebo respirátory, obstaranie takzvaných rapid testov na COVID 19 a ďalšie investície do nemocníc a lekární, aby sme ich pripravili na krízovú situáciu. Ak budú vybavené naše pracoviská, tak nebudeme musieť odčerpávať zo štátnych zásob. Ak budeme mať zásoby navyše, určite sa o ne podelíme. Zohnať zdravotnícky materiál a pomôcky je však nadľudská úloha, ani nie tak kvôli peniazom, ale najmä kvôli zložitej logistike a dostupnosti. Pripravujeme špeciálny cargo let z Číny, ktorý by na Slovensku mal pristáť v piatok 27. marca a celý náklad bude len zdravotnícky materiál a ochranné pomôcky.

Takisto sa chystáte na testovanie ľudí na toto ochorenie. Ako bude prebiehať a kde?

Významní odborníci a kapacity volajú po tom, aby sme v maximálnej miere testovali čo najväčší počet ľudí. Ukazuje sa, že včasné podchytenie infikovaných a ich následná izolácia či už v domácej karanténe, alebo v zdravotníckych zariadeniach, je kľúčové pre úspešné zvládnutie epidémie. My sme sa na takýto krok pripravili. Aj v spolupráci s firmou Alphamedical sme chceli takúto iniciatívu spustiť vo väčšine našich nemocníc a zdravotníckych zariadeniach. V rozpore s tým, čo hovoria odborníci, nám bolo nekompetentným zásahom bývalého premiéra Pellegriniho zabránené tieto testy rozbehnúť. Teraz to nie je o tom, či sa bude hádať štát a súkromný poskytovateľ. Je naopak potrebné spojiť všetky sily a dostupné kapacity, aby sme mohli významne zvýšiť počet testovaných ľudí. Mám však dobrý pocit z toho, že aj nový minister zdravotníctva si naliehavosť zvýšenia kapacít na testovanie uvedomuje.

Sú hospitalizovaní pacienti na koronavírus aj vo vašich zdravotníckych zariadeniach? Ako prebieha ich liečba?

V tejto chvíli nie, ale to sa môže rýchlo zmeniť. V našej sieti máme špičkové pracovisko pre infekčné ochorenia v novej nemocnici v Michalovciach, ktoré sa dokázalo veľmi efektívne vysporiadať s nedávnou epidémiou osýpiek. Prevádzkujeme tu najmodernejšiu izoláciu infikovaných pacientov s tlakovým spádom, aby sa vzduch od infikovaného pacienta nemohol miešať so vzduchom vo zvyšku nemocnice. Všetky ostatné naše nemocnice sa však pripravujú na to, aby vytvorili  takzvanú infekčnú časť, kde budú hospitalizovaní pacienti s koronavírusom. Sme preto vo fáze maximálnych príprav, prispôsobujeme lôžkovú kapacitu pre prípad, že by sa stav zhoršil a nemocnice zavalila vlna pacientov.

Bude zdravotná poisťovňa Dôvera pripravená uhrádzať zdravotnú starostlivosť, keď nastane najhoršia situácia?

Zdravotné poisťovne dnes stoja medzi dvomi mlynskými kameňmi. Na jednej strane sa očakáva, že s nárastom nakazených pacientov budú musieť výrazne navýšiť platby za liečbu a lieky a na druhej strane im výrazne klesajú príjmy. V čase keď ľudia nepracujú sa totiž znižujú aj zaplatené zdravotné odvody a zároveň štát zvažuje, že vyhlási pre podnikateľov prázdniny na platenie odvodov. Verím, že nová vláda si uvedomí, aká zložitá je celá situácia a bude poisťovniam čím skôr kompenzovať ich výpadky, respektíve zvýšené výdavky.

Nová vládna koalícia disponuje v parlamente ústavnou väčšinou. Známe sú výroky nového premiéra Igora Matoviča na adresu Penty, že sa jej vplyv v zdravotníctve blíži k monopolu. Nová vláda má zámer váš, nazvime to vplyv v zdravotníctve, obmedziť. Ako vnímate tieto vyjadrenia z úst čelných predstaviteľov štátu?

Rozumiem tomu, že politici sa predháňajú v návrhoch, ktorými sa chcú zapáčiť. Je však smutné, že pri tom útočia práve na to, čo v našom zdravotníctve preukázateľne funguje. Považujem boj proti Pente v zdravotníctve za zbytočnú agendu. My sa cítime byť súčasťou slovenského verejného zdravotníctva, robíme veľa preto, aby sme zlepšovali naše nemocnice a kvalitu zdravotnej starostlivosti. Neviem si preto predstaviť ako by návrh, ktorý by zásadne obmedzil činnosť zdravotníckych zariadení, ktoré navštevuje päť miliónov pacientov ročne, či zdravotnej poisťovne, ktorá má 1,5 milióna poistencov, pomohol slovenskému zdravotníctvu. Akékoľvek regulačné opatrenie by malo byť motivované skutočným verejným záujmom, napríklad zlepšovaním kvality alebo dostupnosti poskytovanej starostlivosti. Ja som zatiaľ žiadne takého zdôvodnenie nevidel.

 

Rovnako sa hovorí aj o jednej zdravotnej poisťovni všetkých občanov. Tým pádom, opäť hypoteticky, by zanikli dve súkromné poisťovne, ktorej jednu z nich, Dôveru, vlastní Penta. Ste pripravení aj na túto variantu vývoja?

Dôvera a samotný pluralitný systém zdravotného poistenia má dnes v slovenskom zdravotníctve kľúčovú úlohu z hľadiska šetrenia prostriedkov a vo zvyšovaní kvality a bezpečnosti liečby. To, že dnes máme na Slovensku aj súkromné zdravotné poisťovne znamená, že každý rok sa vďaka lepšej revíznej činnosti alebo elektronizácii ušetria stovky miliónov eur v celom systéme. Z pohľadu pacienta sú výsledkom konkurencie konkrétne benefity, ako sú napríklad vrátené peniaze za ošetrenie u zubára alebo skracovanie čakacích lehôt. Nedokážem si preto predstaviť, že by sa našiel niekto, kto by sa odhodlal vyvlastniť súkromné poisťovne za miliardy eur. Zároveň by sa vrátili všetky pochybné obchody ako bola „teta Anka“ keďže všetky zmluvy s poskytovateľmi by mala na starosti len jedna štátna poisťovňa. Som presvedčený, že ani samotní lekári a poskytovatelia nechcú, aby tu bola len jedna poisťovňa. Pamätajú si určite ešte časy, kedy dochádzalo ku korupčnému uzatváraniu zmlúv a reálnemu zneužívaniu monopolu jednej poisťovne.

Pre mnohých občanov vyvstáva fundamentálna otázka prečo by vlastne na Slovensku malo byť viac zdravotných poisťovní a nielen jedna štátna keďže logicky, súkromná poisťovňa si sleduje najmä či sa jej to oplatí. Ako by ste presvedčili zástancu možno väčšej regulácie, že vaša zdravotná poisťovňa je lepšou voľbou ako tá štátna?

Ak sa na to pozrieme z pohľadu celého systému, Dôvera  lepšie nakladá so zverenými prostriedkami. Vďaka striktnej platobnej disciplíne a dobre nastaveným procesom hospodári naša poisťovňa s peniazmi efektívne a garantuje čo najvyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov. Ale ja ako spolumajiteľ Penty nemusím nikoho presviedčať, že naša zdravotná poisťovňa je lepšia voľba ako štátna. Na konci dňa je totiž najlepším ukazovateľom či poisťovňa dáva pacientom kvalitné služby aj tak samotný pacient. Ak by poisťovňa šetrila na pacientovi, tak ten okamžite odíde. Ak by poistenci Dôvery čakali dlhšie na zákroky, alebo mali horšiu sieť ako konkurencia, odišli by inde, pričom opak je pravdou. Len za posledné tri roky zaznamenala Dôvera nárast počtu poistencov o viac ako 100-tisíc na súčasný počet takmer 1,5 milióna. To hovorí samo za seba.

Potom tu opäť vyvstáva otázka prečo by mali zdravotné poisťovne, ktoré pracujú s peniazmi občanov dosahovať zisk?

Nerozumiem, prečo je práve zisk zdravotných poisťovní taká veľká téma. Dnes dosahuje zisk v zdravotníctve celý rad subjektov, od malých ambulantných lekárov, laboratóriá až po veľké farmaceutické firmy a nikoho to netrápi. Pritom zisk Dôvery dosahuje dlhodobo jednotky percent v pomere k tomu, s akými prostriedkami hospodári. Ale aby som odpovedal na vašu otázku, ja som presvedčený, že zisk zdravotných poisťovní je oprávnený. Dôvera má obrovský vplyv na úsporu v zdravotníctve kde väčšinou platí, že kvalitnejšia starostlivosť je lacnejšia. Ak poisťovňa dokáže zabezpečiť lepšiu prevenciu, skorší záchyt chorôb, rýchlejšie operácie a vyššiu kvalitu pre pacienta, tak zároveň ušetrí na nákladoch a zaslúži si dosiahnuť primeraný zisk.

Pretriasanou témou pred voľbami boli aj zisky, ktoré spoločnosť Penta vyťahuje zo zdravotníctva a posiela ich do cyperských schránok. Je zdravotníctvo jeden z najziskovejších businessov Penty?

V prvom rade žiadny zisk do cyperských schránok neposielame. Áno, našou motiváciou je, aby spoločnosti v skupine boli v zisku a netvorili dlhy. Investície Penty v zdravotníctve však zďaleka nepatria medzi najziskovejšie časti sektoru. Naše zisky  sú na úrovni 4% ročne, čo je v porovnaní s inými firmami, ktoré pôsobia v zdravotníctve nízke číslo. My však zároveň masívne investujeme.  Keď sme pred desiatimi rokmi začali preberať nemocnice, boli doslova pred zrútením. Dnes sú na ceste stať sa skutočne modernými nemocnicami 21.storočia. V prípade novopostavenej nemocnice v Michalovciach alebo budúcej nemocnice na Boroch, ide dokonca o najšpičkovejšiu medicínu nielen na Slovensku, ale v celom regióne strednej V prvom rade žiadny zisk do cyperských schránok neposielame. Áno, našou motiváciou je, aby spoločnosti v skupine boli v zisku a netvorili dlhy. Investície Penty v zdravotníctve však zďaleka nepatria medzi najziskovejšie časti sektoru. Naše zisky  sú na úrovni 4% ročne, čo je v porovnaní s inými firmami, ktoré pôsobia v zdravotníctve nízke číslo. My však zároveň masívne investujeme.  Keď sme pred desiatimi rokmi začali preberať nemocnice, boli doslova pred zrútením. Dnes sú na ceste stať sa skutočne modernými nemocnicami 21.storočia. V prípade novopostavenej nemocnice v Michalovciach alebo budúcej nemocnice na Boroch, ide dokonca o najšpičkovejšiu medicínu nielen na Slovensku, ale v celom regióne strednej Európy. Dávame do zdravotníctva viac peňazí, než vyberieme cez zisky zdravotníckych spoločností.

Ako vnímate obvinenie, že Penta má v slovenskom zdravotníctve v podstate monopol, že vlastní nemocnie, poisťovňu, lekárne a dokonca aj laboratóriá?

Laboratóriá nevlastníme, predali sme ich pred približne desiatimi rokmi zahraničným strategickým investorom. Poisťovňa Dôvera má približne 30% podiel na trhu. Lekárenská sieť Dr. Max má okolo 300 lekární na Slovensku, avšak z celkového počtu viac ako 2000, ktoré tu existujú. Sme síce vlastníkom najväčšej súkromnej siete regionálnych nemocníc, ale vzhľadom na ich počet a veľkosť sú v tomto sektore dominantným poskytovateľom štátom a verejným sektorom vlastnené najväčšie nemocnice. Žiadne iné spoločnosti v zdravotníctve nevlastníme. Nie sme  dominantným a už vôbec nie monopolným hráčom v slovenskom zdravotníctve a ani sa k takémuto postaveniu zďaleka neblížime.

Premiér Matovič ešte pred voľbami navštívil Cyprus s tým, že poukázal na cyperské schránky, kam putujú peniaze spoločnosti Penta zo zdravotníctva. Z úst nielen politikov zazneli slová, že vaša spoločnosť vytiahla zo zdravotníctva 400 miliónov eur, ktoré mohli byť použité na zdravotnú starostlivosť. Čo hovoríte na tieto obvinenia?

To je asi najčastejšia výčitka, ktorú počúvame, pritom slovenské zdravotníctvo nebolo dividendou, teda v podstate ziskom Dôvery, ochudobnené o nič. My sme nevybrali žiadne peniaze, ktoré boli určené na nákup zdravotnej starostlivosti. Banky požičali Dôvere, pretože veria v jej stabilitu a schopnosť uhrádzať svoje záväzky. Takže nešlo o žiadne vytiahnutie peňazí, ale o bankový úver. Spolu s výstavbou koncovej nemocnice na Boroch dosahujú celkové investície Penty do slovenského zdravotníctva takmer pol miliardy eur. To je väčšia suma, ako sú spomínané dividendy. Navyše, od doby, kedy Penta pôsobí v slovenskom zdravotníctve, nemusel štát vynaložiť ani jedno euro na to, aby oddlžoval zdravotnú poisťovňu Dôvera, alebo naše nemocnice. Zato štátne nemocnice oddlžuje pravidelne.

Prečo teda potrebujete na svoje podnikanie využívať schránkové firmy na Cypre?

Nevyužívame žiadne schránkové firmy. To je nezmysel. Naša štruktúra je normálne zverejnená a schválená kompetentnými úradmi. Na Cypre alebo v Holandsku máme klasicky fungujúce spoločnosti, s vlastnými kanceláriami a zamestnancami, ku ktorým sa otvorene hlásime.  Sme medzinárodnou skupinou, ktorej spoločnosti ako Dr.Max alebo Fortuna pôsobia v takmer desiatich európskych krajinách a nevidím preto nič zlé na tom, že máme pobočku aj na Cypre, ktorá je taktiež krajinou Európskej únie. Čo je však dôležitejšie ako sídla našich firiem je, že dane platíme vždy v krajine, kde spoločnosti fungujú. Na Slovensku sme jedným z najväčších platiteľov daní. Ak si dobre pamätám, v roku 2018 sme zaplatili cez 160 miliónov eur na daniach a odvodoch do štátneho rozpočtu.

Veľkou investíciou vašej spoločnosti je výstavba vlastnej nemocnice Bory. V akej fáze sa momentálne nachádza a kedy očakávate, že by mohla prijať prvých pacientov?

Ešte pred vypuknutím epidémie koronavíru sme už dokončovali hrubú stavbu budúcej nemocnice. Máme takmer dokončený železobetónový skelet a z hľadiska celkového plánu sme nateraz v súlade s naším stavebným harmonogramom. Očakávame, že stavba v budúcich týždňoch dočasne naberie nejaký sklz oproti plánovanému harmonogramu z dôvodu výpadkov kapacít stavebných firiem pre koronavírus. Spustenie prevádzky pre pacientov bolo očakávané na začiatku roka 2022, uvidíme o koľko sa bude musieť teraz posunúť. Verím, že to bude len v horizonte pár mesiacov.

Ako je to s obsadenosťou ľudí v novej nemocnici? Prídu odborníci zo zahraničia, alebo slovenskí lekári zo zahraničia, či prejavujú záujem o prácu v Nemocnici Bory lekári zo štátnych nemocníc?

Aj keď sme na začiatku mali trocha obavy, už v priebehu výstavby o prácu v nemocnici prejavilo záujem veľké množstvo zdravotníckeho i nezdravotníckeho personálu. Celkovo evidujeme viac ako tisíc prihlášok od uchádzačov. Ak sa pozrieme na zloženie ľudí, čo sa k nám hlásia, nedá sa povedať, že by nejaká skupina prevažovala. Máme množstvo záujemcov aj zo zahraničia, najčastejšie skúsených lekárov a sestry, čo sa chcú vrátiť domov, časť ľudí bude z našich nemocníc a sú tam určite aj ľudia zo štátnych nemocníc. Netreba však zabúdať že do novej nemocnice presunieme aj špičkovú nemocnicu CINRE, ktorá sa už za dva roky svojej existencie stala špičkou v akútnej medicíne, kardio a neuro intervenciách a má dopyt výrazne prevyšujúci jej súčasnú kapacitu.

Štát rovnako chce postaviť vlastnú nemocnicu na Rázsochách. Ak by sa štátu podarilo túto nemocnicu postaviť, neohrozí to obe nemocnice? Teda ako som už spomínal, stále naše zdravotníctvo trpí nedostatkom personálu.

Asi mi neprináleží komentovať štát, nás zaujímajú naše nemocnice. Ale celá výstavba Rázsoch pripomína už veľmi nevkusné divadlo. Súhlasím s názorom, že štát potrebuje v Bratislave špičkové pracovisko, len si myslím, že efektívnejšie by bolo, keby sa nezačalo stavať päť kilometrov od novej nemocnice na Boroch, ale skôr v inej časti Bratislavy. Videl som plány na masívnu rekonštrukciu Ružinovskej nemocnice, čo by podľa mňa spolu s výstavbou nových nemocníc inde na Slovensku, dávalo pre štát väčší zmysel a hlavne lepšiu starostlivosť pre pacienta. Pacient nerozlišuje súkromnú nemocnicu od štátnej, ale len dobrú nemocnicu od zlej.

V súvislosti s nemocnicami, najsilnejšia vládna strana sľubuje, že zabezpečí výstavbu 25 nemocníc za 25 rokov s nákladmi zhruba 60 miliónov eur za lokálnu nemocnicu pre spádovú oblasť 200-tisíc ľudí. Čo hovoríte na tento sľub? Je reálna takáto výstavba?

Neviem na to odpovedať, vôbec sme nevideli podrobnejšie plány ako to chcú zrealizovať. Ale ak vychádzam z reálnych skúseností, na Slovensku za 30 rokov okrem „penťáckych“ nemocníc v Michalovciach a teraz na Boroch nevyrástla ani jedna jediná nová všeobecná nemocnica. Výnimkou je len predražená Nemocnica sv. Michala, ktorá je však určená prioritne pracovníkom silových zložiek a nie všeobecnej verejnosti. Som teda trocha skeptický, že teraz na prahu ekonomického poklesu a recesie tu budú zrazu desiatky nových nemocníc postavených štátom, ktorý nepostavil žiadnu ani v období ekonomického rastu.

Čo sú podľa vás kľúčové problémy zdravotníctva na Slovensku, na ktoré by sa mala zamerať nová vláda?

Myslím, že opatrenia, ktoré sa mali v zdravotníctve vykonať čo najskôr sú dobre známe už dlhodobo. V nemocničnom sektore je kľúčová stratifikácia, teda vytvorenie špecializovaných a centralizovaných pracovísk s kvalitnou starostlivosťou. Taktiež je nutné stanoviť, na čo všetko má pacient nárok v rámci všeobecného zdravotného poistenia, aby sa umožnilo vytvárať nové poistné produkty a do segmentu natieklo viac súkromných prostriedkov v podobe súkromného pripoistenia. Problém nie je, že by sme nevedeli, čo treba spraviť, ale že sa zatiaľ nenašiel nikto, kto by mal schopnosti a odvahu to zrealizovať. Pri stratifikácii bolo vidieť, že na Slovensku vyhráva skôr populizmus ako odbornosť a ja by som bol prekvapený, keby sa to novou vládou zmenilo. Snáď sa mýlim.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.