Nemocnica Bory odštartovala dobrovoľnícky projekt Krajší deň.
Prečítajú im noviny, vypočujú trápenia, zahrajú sa spoločenské hry alebo len budú mlčky nablízku. Pacientom v Nemocnici Bory budú chvíle strávené v nemocnici spríjemňovať dobrovoľníci. Nemocnica na Mikuláša slávnostne odštartovala projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň a stala sa tak štrnástou a zároveň poslednou nemocnicou v sieti Penta Hospitals Slovensko, ktorá sa doň oficiálne zapojila. Ambasádorom Krajšieho dňa sa stal aj v tejto nemocnici stal spevák Tomáš Bezdeda.
Dobrovoľníci pomáhajú pacientom
V Nemocnici Bory od začiatku podporujeme prítomnosť blízkej osoby počas hospitalizácie pacienta, dokonca aj jej pomoc so starostlivosťou o svojho rodinného príslušníka, pokiaľ to zdravotný stav umožňuje. Je to práve z toho dôvodu, že si plne uvedomujeme dôležitosť psychického zdravia a pohody našich pacientov, ktoré zohrávajú významnú úlohu aj v procese liečby. Chvíle, ktoré musí pacient stráviť v nemocnici sú náročné pre každého človeka, a ak je pacient hospitalizovaný sám, môže sa cítiť smutne alebo osamelo.
„O to viac sme vďační a teší nás záujem dobrovoľníkov, ktorí svoj voľný čas nezištne venujú našim pacientom. Spolu s nimi tak môžu prísť na iné myšlienky a stráviť chvíle v príjemnejšej atmosfére. Tak, ako nám záleží na tom, aby u nás pacienti dostali špičkovú zdravotnú starostlivosť, rovnako nám záleží aj na tom, aby sa u nás cítili čo najlepšie, ako to daná situácia umožňuje,“ uviedol Peter Lednický, generálny riaditeľ Nemocnice Bory.
Dobrovoľníci pomáhajú v nemocniciach po celom Slovensku
Dobrovoľnícky projekt vznikol ešte v roku 2016, kedy sa doň zapojili prvé nemocnice siete Svet zdravia (teraz už Penta Hospitals Slovensko). Postupne sa pridávali ďalšie a dnes oficiálne projekt spustila aj Nemocnica Bory.
„Mnohí pacienti sa môžu cítiť v nemocnici opustení. Ak sú deti hospitalizované bez rodiča alebo ide o seniorov bez príbuzných, je dôležité, aby svoj voľný čas po ukončení liečebno-diagnostických procedúr trávili zmysluplne. To zlepšuje ich psychickú pohodu a napomáha liečebnému procesu. Aj preto sme sa pred šiestimi rokmi rozhodli vytvoriť tento dobrovoľnícky projekt, priniesť na oddelenia viac pozitívnej energie a podporiť tak pohodu a starostlivosť o pacienta v nemocnici,“ hovorí Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Penta Hospitals Slovensko.
Spríjemnia chvíle starším pacientom
Svoju aktivitu dobrovoľníci zameriavajú primárne na starších pacientov. Celý priebeh návštevy je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacienta. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, čítanie knihy či hranie spoločenskej hry. Obľúbené sú aj tvorivé dielničky, v rámci ktorých dobrovoľníci s pacientmi vyrábajú rôzne maličkosti, ktorými potom obdarúvajú svojich blízkych alebo sa využívajú na skrášlenie nemocničných priestorov. Okrem individuálnej dobrovoľníckej práce centrá organizujú aj spoločné akcie pri príležitosti sviatkov, ako sú Mikuláš, Vianoce či Veľká noc.
Ambasádor projektu zahral pacientom na lôžkovom oddelení
Ambasádorom dobrovoľníckeho projektu sa stal spevák Tomáš Bezdeda, ktorý dnes potešil svojím hudobným vystúpením pacientov aj zamestnancov nemocnice.
„Ak dokážeme na inej tvári vyčariť úsmev, potešiť milým slovom, vypočuť trápenie či urobiť niekomu krajší deň, to je skutočná pomoc. Nemusíme hneď tvoriť megalomanské veci a byť hrdinami. Stačí, ak má naša podpora veľký význam pre jedného konkrétneho človeka. Aj preto som sa pred niekoľkými rokmi rozhodol zapojiť do projektu Krajší deň, ktorý je práve o jednoduchých, no dôležitých dobrých skutkoch,“ povedal spevák.
Nemocnica Bory má už 25 dobrovoľníkov
V rámci centra Krajší deň sa v Nemocnici Bory pacientom venuje už 25 dobrovoľníkov. V nemocnici im je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste. Pomáha dobrovoľníkom pri výbere vhodných pacientov, predstaví dobrovoľníka pacientovi, venuje sa dobrovoľníkom pri zabezpečovaní ich potrieb vyplývajúcich z pôsobenia v nemocnici.
„Záujem dobrovoľníkov je naozaj veľký a je skvelé vidieť, koľko ľudí chce pomáhať pacientom, ktorí to potrebujú. Najviac záujemcov o dobrovoľnícku činnosť pochádza z radov študentov, no sú medzi nimi aj dôchodcovia a ľudia v produktívnom veku,“ dodala Sláva Kročková, koordinátroka projektu Krajší deň v Nemocnici Bory.
Dobrovoľníkom je aj študent z Kene
Jedným z dobrovoľníkov je aj Dennis Wanjeri. Študent medicíny, ktorý prišiel z Kene, budúci lekár a v súčasnosti oddaný dobrovoľník v nemocnici. Ako sám tvrdí, jazyky a kultúry sa v nemocnici môžu oddeľovať, ale univerzálny jazyk uzdravenia všetkých spája.
Dobrovoľníctvo berie ako príležitosť priblížiť sa k pacientom, vnímať ich potreby, ale najmä byť im nablízku, počúvať ich, povzbudiť a byť tak súčasťou ich vyliečenia. Uvedomuje si, ako slová, úsmev či prítomnosť dokážu prispieť k väčšej psychickej pohode pacientov v náročných situáciách, čo je nemenej podstatné, ako ich fyzický stav. Spolu s ďalšími dobrovoľníkmi, ktorí v nemocnici pôsobia, preto berú svoje poslanie zodpovedne.