Nemocnice Svet zdravia poslali Ukrajine vyše 11 ton zdravotníckej pomoci

Vyše 11 ton zdravotníckej pomoci poslala v uplynulých dňoch na pomoc Ukrajine sieť nemocníc Svet zdravia. V spolupráci so zdravotníckou humanitárnou organizáciou Magna bude pomoc distribuovaná do nemocníc a zdravotníckych zariadení na Ukrajine.

„Vojenská invázia do Ukrajiny je pre nás šokujúcim činom, no oveľa bolestnejším je pre desiatky našich kolegov, ktorí majú na Ukrajine svoje rodiny a blízkych. Od začiatku konfliktu preto opakovane diskutujeme o možnostiach podpory. Chceme Ukrajine a jej obyvateľom pomôcť adresne, zmysluplne a tam, kde vieme byť najviac užitoční,“ vysvetľuje generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Radoslav Čuha.

Všetkým obyvateľom Ukrajiny v sieti od začiatku konfliktu poskytujú v nemocniciach a poliklinikách neodkladnú zdravotnú starostlivosť bezplatne, a to bez ohľadu na ich azylový status. Jednotlivé nemocnice siete na východe Slovenska už ošetrili či hospitalizovali desiatky ľudí, vo väčšine prípadov išlo o ochorenia horných dýchacích ciest a tráviace ťažkosti. Približne v polovici prípadov boli pacientmi deti.

V uplynulých dňoch sieť nemocníc poslala v spolupráci s neziskovou organizáciou Magna na Ukrajinu zdravotnícku pomoc v objeme vyše 11 ton a za približne 120-tisíc eur. Ide najmä o dezinfekciu, ochranné zdravotnícke pomôcky (jednorazové chirurgické obleky, sterilné a vyšetrovacie rukavice), injekčnú a infúznu techniku (ihly, striekačky, infúzne súpravy) a urgentnú medicínu (hrudné dreny, fixačné goliere).

Viac ako 10 miliónov ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy a potrebujú humanitárnu pomoc, čo predstavuje najväčšiu a najrýchlejšiu krízu vysídlenia od druhej svetovej vojny. MAGNA pôsobí na Ukrajine, v Moldavsku a na Slovensku a podporuje deti a rodiny životne dôležitými zásobami. Najväčšia prvá pomoc smeruje práve na Ukrajinu. Darovaný zdravotnícky materiál sme pripojili k našej zásielke liekov a ďalšej humanitárnej pomoci do Kyjeva určenej na urgentné operácie, ošetrenie či pôrody pre desiatky tisíc ľudí. Rozdistribuujeme ich do nemocníc v najpostihnutejších oblastiach Ukrajiny. Čoraz častejšie sa na MAGNU obracajú zdravotnícke zariadenia, ktoré urgentne potrebujú lieky a zásoby. Ďalšie transporty materiálu sú na ceste. MAGNA tímy na mieste ich distribuujú do nemocníc v Kyjeve a Černigove. Zároveň liečime ľudí v núdzi aj pomocou mobilných zdravotných tímov a kapacitne podporujeme miestne nemocnice. Keď to situácia dovolí, pomoc budeme smerovať aj do Mariupolu, Charkova a do ďalších ukrajinských miest. Aj vďaka tomuto daru môžeme liečiť a zachraňovať životy na Ukrajine,“ povedala operačná riaditeľka MAGNA Denisa Augustínová.

V sieti Svet zdravia tiež zorganizovali finančnú zbierku na pomoc Ukrajine, zdravotníci i nezdravotníci do nej dosiaľ prispeli celkovou sumou vyše 16-tisíc eur. Pre príbuzných a blízkych svojich ukrajinských kolegov sieť nemocníc zabezpečuje dopravu z poľsko-ukrajinskej a slovensko-ukrajinskej hranice prostredníctvom dopravnej zdravotnej služby. Pomáha tiež hradiť náklady na ubytovanie či sprostredkovať zamestnanie v rámci svojich možností. Aktuálne v sieti pôsobí vyše sto ukrajinských zdravotníkov, prevažne na východnom Slovensku.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.