Nemocnica Bory otvorila moderné Mammacentrum

Nemocnica Bory otvára Mammacentrum – komplexné pracovisko starostlivosti o prsníky.

Mammacentrum Bory

Je nám potešením, že počas ružového októbra, kedy si pripomíname dôležitosť prevencie rakoviny prsníka, Nemocnica Bory otvára Mammacentrum. Ide o komplexné prsníkové centrum, ktoré zastrešuje celkovú starostlivosť od samotnej diagnostiky, chirurgickej operácie, onkologickej liečby až po plastickú chirurgiu.

Komplexná liečba pacienta

Nové Mammacentrum v Nemocnici Bory sa vyrovnáva najvyšším pracoviskám nie len čo sa diagnostiky týka, ale aj v rámci celej onkologickej liečby. V rámci nej vykonávame chemoterapiu, rádioterapiu a nukleárnu medicínu.

Nesmierne sa tešíme, že keď sem pacientky prídu, vieme ich liečiť, operovať aj stabilizovať. Jednoducho sme konečné vrcholové pracovisko,“ povedala Anna Šebová, klinický líder pre úsek rádiodiagnostiky Nemocnice Bory.

Vyšetrenie prsníkov

Na vyšetrenie prsníkov sa môže objednať každá pacientka, ktorá je odoslaná v rámci preventívnej prehliadky gynekológom alebo si nahmatala na prsníku neobvyklý nález. Samozrejme, objednať sa môžu aj muži, ak si na prsníku objavili nezvyčajný útvar.

„Prednosťou Mammacentra Bory je komplexné vyšetrenie každej pacientky už pri prvej návšteve. Pacientke, ktorá prišla na vyšetrenie prsníkov, a ktorej sme počas vyšetrenia objavili na prsníku podozrivý nález s potrebou ďalšieho doplnenia vyšetrení alebo biopsie, ihneď ponúkame ich doplnenie. Vďaka tomu pacientka nemusí čakať na ďalší termín ani si vybavovať novú žiadanku,“ vysvetlil Andrej Pápay, certifikovaný mamodiagnostik na úseku rádiodiagnostiky Nemocnice Bory.

Mamografické vyšetrenie

Mamografické vyšetrenie je určené hlavne pre ženy vo veku od 45 rokov, kedy na vyšetrenie posiela gynekológ so žiadankou každé dva roky.

Mamografické pracovisko v Nemocnici Bory nie je zatiaľ zaradené medzi skríningové pracoviská, kam sa môže zaradiť až po ročnej prevádzke.

Cesta pacienta

Skrátenie doby od zachytenia pozitívneho nálezu na prsníku po začatie liečby pacientky je kľúčové. Mammacentrum Bory nastavilo cestu pacientky tak, aby bol čas od prvého stretnutia s pacientkou po operáciu prsníkového nálezu skrátený na minimum. Okrem chirurgickej liečby sa v Nemocnici Bory vykonáva aj onkologická liečba. V prípade potreby sú k dispozícií aj rekonštrukčné výkony pod záštitou plastického chirurga.

Technologické vybavenie Mammacentra Bory

Nemocnica Bory disponuje dvoma mamografickými prístrojmi od značky Siemens Healthineers s možnosťou biopsie prsníka. Prístroje redukujú dávku žiarenia a taktiež zvyšujú komfort pacientky pri samotnom vyšetrení.

Rádiodiagnostické pracovisko

Na rádiodiagnostickom pracovisku v Nemocnici Bory sú k dispozícií aj dva prístroje magnetickej rezonancie, ktoré sú vybavené diagnostickými aj bioptickými prsníkovými cievkami.

Prístrojová technika je doplnená aj o ultrazvukové vyšetrenia prsníkov a vákuovú mamotómiu, ktorá umožňuje vykonávanie vákuovej biopsie.

Začítajte sa do našich Dobrých správ a zistite, ako zlepšujeme slovenské zdravotníctvo.